jos veriarvot on huonot. Virtsa toimii ja turvotusta ei ole.
JOUTUUKO
KEINOMUNUAISHOITOON????
9348
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Ne veriarvot ratkaisevat. Voi joutua keinomunuaishoitoon, vaikka virtsaa tulisi runsaastikin, jos virtsa ei ole oikeanlaista. Eli jos munuaiset ei tee "kunnollista" virtsaa, vaan aineenvaihduntatuotteet kasautuu vereen.
ja näöltään vitsaa.???
Ei sitä virtsan oikeanlaista koostumusta voi ulkonäöstä tai hajusta päätellä. Veriarvot sen kertovat, että erittyykö virtsan mukana tarpeeksi kuona-aineita vai jäävätkö ne elimistöön.
oloa. Kun kuona on elimistössä tai yleensä
mitään elimistöön, että sen huomaisi.
aiheuttaa oireita. Väsymystä, kutinaa, turvotuksia, pahoinvointia ja sen sellaista. Harvemmin sitä on aivan oireeton.
ei mitään pahaaoloa, eikä väsymystä.
Ei tahdo uni tulla.
ja nesteet eli kuona aineet, nousevatkeuhkoihin.
Jolloin joutuu keinomunuaishoitoon. Siitä johtuvat ne turvotukset.
kun krea oli yli 700, virtsaa tuli silti yli 2 litraa vrk, mutta nestettä silti jäi sisään. Nyt on munuaissiirrosta kohta 15 vuotta.
ja 15v sitten huonommin. Vai oliko suhteita?
Normaali ihminen virtsaa 1,5-2l/pvä. Siinäkin
olit epänormaali. Minulla krea 900. Ei vaivoja.