Skeptikoista

52975
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Linkki vaikuttaa aika lupaavalta vaikka en koko tekstiä vielä lukenut.

Skeptikkojen standardipuolustus on se että heitä tarvitaan jonkinlaisena "UFOn-torjunta-komppaniana" ja "hihhuleiden kurissapitäjänä" (eivät toki heidän ilmaisujaan), eli ilman heitä hiiret hyppisivät pöydälle. He muka turvaavat länsimaisen yhteiskunnan vakauden ja yhteiskuntarauhan, ilman heitä vallitsisi täysi kaaos ;-)

Itse arvelen että provosoinnillaan he itse asiassa ovat rohkaisemassa räikeimpiä "humpuukimaakareita" entistä räväkämpään "hihhulointiin". Voisi ehkä sanoa että skeptikot työllistävät itse itsensä synnyttämällä skeptismin vastaista liikehdintää rajatieteissä. Näinhän se monasti on ; mellakkapoliisi tarvitsee mellakoita voidakseen perustella oman välttämättömyytensä.

Eivät nämä skeptikot varsinaisesti väitäkään - ehkä kaikkein paatuneimpia lukuunottamatta - että he aidosti skeptisesti kaikkia mahdollisia ilmiöitä tarkastelisivat. Heidän skeptisminsä suuntautuu tieteen "päälinjan" ulkopuolisiin ilmiöihin. Tiedettä he eivät suostu kritisoimaan vaan väittävät että tiede korjaa itse itsensä jos siitä vikaa löytyy.

Sikäli skeptikoiden aktivistisiiven toiminta on kokonaisuuden kannalta kielteistä että eihän kaikista rajatieteistä pysty sanomaan täydellä varmuudella ovatko ne täyttä potaskaa, vai onko joukossa jokunen helmi. Skeptikot heittävät mieluummin koko pesuveden laskiämpäriin kuin tarkistavat että olisiko pesuveden joukossa ehkä vielä jokunen lapsi.

Äänestä

demarit ja muut sossuhenkiset käyttävät hyväntekeväisyys- ja solidaarisuus-populismia vain oman asemansa pönkittämiseen.

EU:ta vastustavat MEP:it tekevät täysin oikein kun sekä kuuluvat EU-parlamenttiin että samalla vastustavat EU:ta. On täysin oikein ottaa ne virat, parlamenttipaikat joita EU rahoittaa verorahoilla, ja silti avoimesti tai peitetysti vastustaa eu-ta.
Jos EU:n julkinen vastustaminen kielletään, on täysin oikein jatkaa vastustamista peitetysti.
EU:n vastustajien tulee tavoitella EU-virkoja, ja toimia sieltä joko avoimesti tai peitetysti EU:ta vastaan.


eikös juu

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kriittisesti kirjoitti:

Hyvä linkki skeptikoista:

http://www.sunpoint.net/~ranick24/skepsis/

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu