Tietääkö kukaan, missä Helsingissä Kalliossa (ilmeisesti jollain linjalla) on thaimaalainen ravintola? Minulla on mielikuva, että paikan omistaa pariskunta, jonka vaimo on thaimaasta ja mies jostain muualta ulkomailta. Siitä ravintolasta on ollut juttua lehdessäkin.
En tarkoita nyt Alppikadulla sijaitsevaa thai-paikkaa.
En tarkoita nyt Alppikadulla sijaitsevaa thai-paikkaa.
Vastaukset 6
Vanhimmat
se viides linja. Kuitenkin siitä karhupuiston kulmalta kirjaston ohi alaspäin hämeentietä kohti ja siinä vasemmalla. Varmaan 4 ihmistä mahtuu ruokailemaan sisään. Hyvää safkaa, ei tosin halvimmasta päästä.
viiden linja, hot lipsia vastapaata. Ei ollu kummosta safkaa kun kavin. Kaykaa thaimaassa niin tiedatte mita on aito asia, tai sitten laatu on parantunut reippaasti jos kommentti laadusta pitaa kutinsa.
Mitenkään aliarvioimatta makuasi, sai kirjoituksesi pohtimaan seuraavaa...
Mitä on esimerkiksi "aito" thaimaalainen ruoka?
- Onko se Thaimaassa valmistettua thaimaalaisen tekemää?
- Voiko se olla Thaimaassa tehtyä ulkomaalaisen tekemää?
- Voiko se olla Suomessa tehtyä thaimaalaisen tekemään?
- Voiko se olle Suomessa tehtyä suomalaisen tekemää?
... Jos kaikki nämä ovat kuitenkin tehty hyvistä ja alkuperäisistä aineista.
Itselläni ei ole kokemusta Thaimaasta ja siellä syödystä ruuasta, kaikki kokemukseni kyseisestä ruuasta on hankittu Suomessa. Välillä ruoka on ollut hyvää, toisinaan ei. Eli voisiko se oikea thaimaalaisuus syntyä niistä raaka-aineista ja oikeasta tekijästä?
Vielä kerran, tarkoituksenani ei ole pottuilla, vaan ainoastaan herättää keskustelua ja kysyä mm. sinun mielipidettä asiasta.
Oikea ruoka maistuu alkuperaiselta. Homman nimi on se, etta esim. suomessa ei saa kunnon aineksia ainakaan helposti ja lisaksi reseptit on muokattu suomalaiseen makuun, eli maku ei ole aito. Se on sitten ihan sama kuka sita kokkaa jos se ei maistu silta milta sen pitaa. Taikkulassakin on eri makuja samalla nimella, toisista tykkaa ja toisista ei. Mita useampaa ravintolaa kokeilee esim. stadissa niin hakemalla loytaa ne parhaat palat kustakin paikasta. Sama patee kiinalaiseen ruokaan, suomessa ei ole yhtaan hyvaa kiinalaista ravintolaa, on huonoja ja parempia joista Peking on parhaasta paasta mutta sekin kalpea aavistus siita mita kiinalainen ruoka on kiinassa. Taas kerran, siellakin on eri makuja, hyvia ja huonoja saman nimikkeen alla. Hyvat erottuvat helposti kokeilemalla, yleensa kalliit ravintolat ovat huonoimpia maultaan ja halvat taas maukkaita mutta vatsaoireiden vaara on suuri.
Thaimaassa käynyt, mutta olen saanut nauttia hyvän ystäväni naisystävän(thaimaalainen) laittamasta ruoasta. Voin ilolla kertoa, että helvetin hyvä kokki on kyseessä. Ja luulen siis tietäväni tai ainakin aavistavani miltä sen thaikkuruoan pitää maistua. Tuossa edellämainitussa puljussa olen syönyt vain pari kertaa ja molemmilla kerroilla ruoka oli hyvää, mutta ei kyllä aivan yhtä hyvää kuin tämän naisen laittama. Olen ollut etuoikeutettu kun olen saanut olla mukana juhlissa joissa suurin osa on thaimaalaisia ja ruoka sen mukaista.
Tuosta raaka-ainekysymyksestä olen kanssasi jyrkästi eri mieltä. Käyppäs joskus huviksesi vilkaisemassa vaikka hakaniemen Vii-voanissa tarjontaa. Jos sieltä et saa kyllin alkuperäisiä tarvikkeita, niin sitten on pakko mennä komeroon ja ampua silmät päästään ;-)
Ravintolan osoite on viides linja seitsemän ja omistajapariskunta on thaimaalais/espanjalainen.
Kyseisen naisen siskolla on Turussa osoitteessa Hovioikeudenkatu 2 Thaimaalainen Ravintola Thai Nong Khai heidän kotikaupunkinsa mukaan. Katso www.thairavintola.com