kaleva uutisoi räjähdyksestä oklaholman kadulla.
räjähdys kemissä
pum pum
2813353
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
juu pitää paikkansa et on räjähtänyt mutta tietoo ei ole et mikä sen aiheutti. Yks loukkaantunut mies
oma epäilys olis et töllö jysähtänyt?? mut poliisi tiedottaa myöhemmin
pontikkapannu räjähtäny.
Ihan normaalia Kemin slummialueella. Miten joku voi asua Takajärvellä?
Se on vaan hyvä, että kaikki juopot, narkkarit, mielisairaat, häiriintyneet penikat, mustalaiset jne. Pysyvät takajärvellä eivätkä pesiydy ympäri kaupunkia.
Ei tää koko alue ihan hirveetä ole.. :) Näissä omakotitaloissa on ihan rauhallista asua. Oon vuosien varrella asunut keskustassa, ruutissa, mäntylässä, koivuharjulla.. eipä nämä asuinpaikat ole yhtään toisiansa kummempia. Joka paikassa omat hörhönsä ja olkoonkin. Mitäpä niiden elämä mulle kuuluu, kun ei munkaan elämä niille.. :)
En kuulu mihinkään noista kategorioista.. :)
Haista sinä pitkä vittu
Samanlaista se on Marttalassakin. Ainut kunnon asuinalue itätuulella on Koivuharju. Muut ovat slummirotiskoja
http://www.poliisi.fi/poliisi/home.nsf
Räjähdys Kemissä kerrotalohuoneistossa 05.10.2008
Kemin Syvälläkankaalla Oklaholmankadulla 2-kerroksisessa kerrostalossa tapahtui sunnuntaiaamuna noin kello 09.30 räjähdys, jolloin 2. kerroksen asuinhuoneistoon tuli mittavia vaurioita mm. huoneiston ikkunoita meni rikki ja ainakin yksi väliseinä paineaallon vaikutuksesta siirtyi osin paikoiltaan.
Asunnossa tapahtuma-aikaan yksin ollut 51-vuotias mies menehtyi myöhemmin aamupäivällä saamiinsa vammoihin Länsi-Pohjan keskussairaalassa. Talon muut huoneistot eivät vaurioituneet eikä kukaan muu henkilö loukaantunut räjähdyksessä ja sitä seuranneessa tulipalossa. Poliisi epäilee vaurioituneessa huoneistossa yksin asuneen miehen toiminnallaan aiheuttaneen räjähdyksen, jonka syytä ja yksityiskohtia selvitetään mm. poliisin teknisellä tutkinnalla. Alustavan selvityksen mukaan asunnossa ei kuitenkaan ole ollut eikä käsitelty varsinaisia räjähdysaineita. Poliisi tutkii asiaa nimikkeellä yleisvaaran tuottamus.
51 vuotias mies kuoli saamiinsa vammoihin.
no niin naapurit ja tutut nimi ruutuun ja äkkiä... on se kauhian vaarallinen tuo pontikkapannu
tarhaa lähes vastapäätä tien toisellapuolella oli kerrostalo ympyröity POLIISI-nauhalla aamulla
Tainu Repelä pallaa nakit pohjaan. Vai mikä se oli..
51-vuotias...oliskohan kyseessä se tunnettu kemiläismies,joka kuulemma keväällä ainakin asui oklaholmankadulla, vai oliko se takajärventiellä...just se! ikä ainakin sopisi.
Varmaankin oli... vai kuka se oli?
Ei ollut pontikkapannu vaan savuke joka aiheutti räjähdyksen! Hitaasti/pitkään kytiessään aiheutti savukaasuja jotka luultavasti lämpenemisen johdosta räjähti voimakkaasti.Tämän tyyppistä tietoa sain. Valitettavasti se vei läheiseni hengen ja täytyy sanoa että aika pahalta tuntuu kirjoittelut täällä. Ajattelin laittaa tietoa että ei tarvi enään pahemmin spekuloida tapahtumaa. Ja jos nimi kiinnostaa niin seuratkaa kuolinilmoituksia.
kuinka slummi-alueella on hörhöjä.
enpä kyllä usko, että pelkällä tupakan kytemisellä´saa aikaan sellaiset savukaasut, että väliseinäkin liikkuu paikoiltaan. =)
Räjähdys oli itseaiheutettua kerrotaan, mutta enpä usko, että tupakka noin kaasuaa.
vetäny, että koko kämppä kaasuuntuu ja räjäyttää seinät paikoiltaan?? Joopa joo... tupakkahan se oli..
Tupakointi sisätiloissa saattaa räjäyttää kämpän tuhannen pi..un päreiksi.
Olisiko se tupakki voinut sytyttää palamaan vaikka asunnon verhot ja sen jälkeen kaasut räjähtäneet tuhoisin seurauksin?
Lukekaa kemiaa ja miettikää mistä se tuli oikein muodostuu?
Repellä? Ei taida enää nakit palaa...
Taitaa olla kyseessä vai mitä sanoo yläpuolen kommentin kemianprofessori.
räjähteillä, saattaa pamahtaa
tieto on todellakin totta. Tupakka jos tippuu alustalle, joka on ns, tekokuitua tai vastaavaa, kehittää kytiessään ns, palokaasua. Palokaasua kun on tarpeeksi ja kuumuus lisääntyy niin syntyy räjähdys. Em, pelletti. Pelletin pitää palaa tasaisena liekkinä, jos se "hiipuu" niin syntyy palokaasua. tarpeeksi ilmaa saaneena se syttyy ja räjähtää. Pelletti on pelkkää puristettua puuta!! Enempiä kommentoimatta, loppu
EI KANDE PIERESKELLÄ
Miks ei palaisi..Vai onko jo kertaalleen palannut?
voihan ne tosin sielläkin nakit palaa...