Olen joskus ihmetellyt että miksi esim pluto tai muut tähtiä kaukana olevat kappaleet, joiden lämpötila hipoo 273´C, ei muutu mustiksi aukoiksi, eikö kaiken järjen mukaan aineen atomin elektronien kuuluisi tipahtaa ytimen päälle eli ts. aineen lysähtää kasaan?
floppi maailmankaikkeudessa
Dalai
3629
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
on molekyylien liikettä, ja aivan eri asia kuin sähkömagneettinen voima, joka pitää elektronit ja ytimet erillään ja elektronit radoillaan.
Neutronitähdessä painovoima vetää elektronit ytimiin => menee neutroneiksi koko tähti. Mustassa aukossa romahdus jatkuu vielä tästäkin, eikä tiedetä, mitä sitten seuraa, koska painovoiman kvanttiteoriaa ei ole (vielä).
Onko lämpö MOLEKYYLIEN liikettä? Eikös se ole elektronien pyörimistä ytimen ympäri (mitä nopeammin, sitä kuumempaa on, joten, kun liike pysähtyy, sähkömagneettinen voima vetää elektronit ytimeen, kuten kävisi esim. jos maa lakkaisi yhtäkkiä pyörimästä auringon ympäri, se syöksyisi aurinkoon. Elektronit eivät kosketa ikinä toisiaan, koska sähkömagneettinen voima pitää ne erillään, siksihän "lämmön" siirtymisessä atomista toiseen ei koskaan mene energiaa hukkaan.
Kyllähän molekyylien elektronikytköksissä tapahtuu muutoksia kun lämpötila muuttuu, mutta ei kai milekyylien välillä ole mitään värähtelyliikettä.
nimenomaan molekyylien värähdysliikettä. Lämpötila ei siten vaikuta mitenkään elektronien ja ytimen välisiin voimiin!
Mitä alhaisempi lämpötila, sitä vähemmän (hitaammin) molekyylit värähtelevät. Elektronien tila ytimen ympärillä muuttuu ainoastaan, kun ne absorpoivat tai emittoivat valoa eli sähkömagneettista säteilyä, jolloin ne siirtyvät perustilaltaan viritystilalle tai takaisin.
Olen koulutukseltani fyysikko, joten voit luottaa sanaani ;-)