Kuinka usein?

Marsamamma

Hei! Osaisiko joku neuvoa tällaisessa asiassa...
Aloitin tänään vellin antamisen vauvalleni. Tosi nätisti meni n. viisi lusikallista alas.
Sellaista vain mietin, että annanko velliä tänään vielä lisää vai jatkanko totuttamista huomenna? Ja montako lusikallista kerrallaan on hyvä määrä? Niin ja yleensäkin, kuinka usein päivässä velliä tai soseita annetaan, niinku maidon lisäksi??!!

Kiitos kaikille auttavaisille :)

2

984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitäs jos...

      Ota yhteyttä neuvolaan, siellä ne parhaiten tietävät oikean rytmityksen. Oma lapseni on jo iso poika ja suositukset muuttuvat koko ajan, siksi en lähde neuvomaan vanhoilla kikoilla. Muistan kuitenkin, että neuvolasta tuli eri ikäkausia varten hyvät ohjevihkoset; vastaavaa tietoa luulisi löytyvän nyt myös netistä.

      Mukavia hetkiä pikkuisen kanssa!

    • riippuu

      vauvan iästä kuinka usein. Vauvasi varmaan jotain 4-6kk, jos nyt aloittelit vellin antamisen. Annatko valmista aupan velliä, varmaan sitten maissivelliä. Jos vauvasi on juonut korvikkeita, voit antaa vielä lisää velliä tänään. Ehkä yhteensä desin verran. Velliä voi antaa myös tuttipullosta, maissiveli on niin ohutta, että ei tarvitse edes vellituttia siihen. Aluksi velliä annetaan aamull tai illalla. Pikkuhiljaa, sekä aamulla ja illalla, ja sitten toinen velliannos tai molemmat voi vaihtaa puuroon pikkuhiljaa. Aluksi soseitakin annetaan kerran päiivässä ja sitte pikkuhiljaa toinen kerta jne. Kunnes noin 8-10kk iässä vauva syö aamulla puuroa, päivällä liha-kasvisateria, välipalana vaikka hedelmäsoseen tai vellin, sitte vaikka pelkkä kasvisateria ja iltapuuro. Kaikilla aterioilla maitoa. Tuo aika voi mennä myös lähemmäs votta, josesimerkiksi imetetään täydet 6kk. Nuo nyt on vain suuntaa antavia aikoja, ei siis pilkulleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      247
      45349
    2. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      31
      11240
    3. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      207
      10873
    4. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      36
      9711
    5. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      85
      8528
    6. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      223
      6511
    7. Pirjo sanoi Esalle

      Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok
      Maailman menoa
      0
      3210
    8. Jos mä joisin

      Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys
      Ikävä
      30
      2229
    9. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      37
      1629
    10. Koulu-uhkaus.

      Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.
      Hyrynsalmi
      26
      1510
    Aihe