me alettiin antamaan meidän pojulle soseita vähän alle 4 kk..nyt syö ja aika hyvin..
Nyt mua mietityttää kun poika on jo maistanut bataattia,luumua päärynää ja maissia ja porkkanaa,,että..miten pitäisi toimia?
Eli jos olen antanut yhdellä viikolla bataattia ja alan seuraavalla viikolla toista makua antamaan niin jatkanko myös esim.bataatin antamista ja sitten myös uuden maun? vai jätänlö pois btaatin kun annan toista?
ja sitten kun monta makua on tullut niin annanko jo 4kk-> ikäisenä jokaisella syöttökerralla soseita ja kaikkia erimakuja?eli kun hän nyt jo syö 5 erimakua niin annanko jokaisella syötöllä kaikki ne 5 erimakua?esim..aamulla luumu,sit bataatti,sit päärynä?sit porkkana ja maissi..??
(meidän oitsu ei syö velliä)..voiko sitä antaa lusikalla vaikka löysää?
tässä aika monta aiaa jotka ihmetyttää,,mutta kaipaisin apua ja vastauksia kovasti..kiitos kaikille etukäteen..
ensi soseet??
kuinka?
1
1136
Vastaukset
- tapoja on
monenlaisia.
Uusia makuja maistellessa voi antaa masun täyteen (muista maitovara) vanhaa makua.
Alkuun 1 tai 2 kertaa sosetta päivässä, muut ruuat maitoa. Sitten kun kokeilette puuroa, on järkevä ajankohta aloittaa 3. ruoka eli iltapuuro ja sen jälkeen sitten aamupuuro tai toisinpäin. Velliä voi antaa, ja ilmankin pärjää. Noin pienelle en lähtis sitä lusikalla antamaan, tulee vaan sotkua, mutta voi antaa jos haluaa.
Maito on kuitenkin tärkein ravinto niin kauan kun tissllä/kovikkeella menette.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942553- 195954
- 53733
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119662- 49562
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?14496Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484- 48477
- 55455
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11450