Pelijärjestyksestä

Zarcuss

Jos oletetaan, että pelataan yhdellä passarilla, jonka lisäksi kentällä on 2 yleispelaajaa, 2 keskimiestä ja hakkuri, niin mikä on normaali pelijärjestys? tai onko sellaista?
keskimiehet tietysti ristiin keskenään kuten yleispelaajatkin, mutta missä järjestyksessä? ja miksi? onko siihen joku vakiintunut käytäntö vai onko se vain maku- tai taktiikka-asia?

2

2166

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mc-miller

      useimmiten taktiikka-asia,pelaajia hyvälle passarille käytettävissa eri variaatiohin hyökkäyspelissä.

    • jyräx

      Kyllä on 1 ns. normaalijärjestys.Se mistä lähdetään on makua tai taktiikkaa mutta järjestys on seuraava,
      1paikka passari,2 yp,3kes,4hak,5yp,6kesk.Siksi että saadaan mahdollisimman edullinen nostoryhmitys.Eli pelaajien ei tarvitse juoksennella ristiin ja passari saadaan mahdollisimman helpolla siirtymällä 2-3paikan väliin.Lisäksi keskari saadaan hyökkäämään keskeltä ja muut laidoista.LIsäksi yp hoitaa noston ja on erittäin tärkeää että hän voi lähteä hyvältä paikalta nostoon.(ei liian edestä)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      428
      5759
    2. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      2010
    3. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      369
      1895
    4. Kuinka paljon on

      Merkitystä seksillä kun valitset kumppania?
      Ikävä
      123
      1110
    5. Kuvataiteilija Johanna Oras lataa mielipiteensä Miina Äkkijyrkästä Farmilla: "Miinahan oli..."

      Oho! Johanna Oras ottaa kantaa kollega-Äkkijyrkän Farmi-puuhiin. Farmi Suomi -realityssä koettiin v. 2024 todellinen yl
      Tv-sarjat
      5
      1034
    6. Kauniit naiset

      Ketkä ne on suomussalamen kauniimpie naisie?
      Suomussalmi
      28
      961
    7. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      76
      858
    8. Olet vieläkin täällä

      Tunnen energiasi. Tunnen että ajattelet minua. En aio koskaan enää ottaa sinuun yhteyttä. Voit ottaa minuun, jos itse h
      Ikävä
      60
      854
    9. Kuinka hyvin tunnet kaivattusi?

      kuinka hyvin tunnet kaivattusi?
      Ikävä
      37
      734
    10. Oishan se coolia

      Kun sais maistaa sun huulia 😘 Mukavaa päivää Hei, just sulle miehelle, josta haaveilen ❤️
      Ikävä
      55
      733
    Aihe