pimeä energia

Uusimmassa Tiede-lehdessä oli pimeästä energiasta. Mitä se oikein on? Voiko sitä selittää esim. tensorilaskennalla tai ulkoisella algebralla?
6367
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ota Riccin skalaari Lagrangen tiheydeksi ja minimoi aktio -> saat suhteellisuusteorian tyhjiössä. Yleistä tapaukseen, jossa maailmankaikkeudessa on energiaa. Oleta homogeeninen ja isotrooppinen maailmankaikkeus ja ratkaise liikeyhtälö metriikalle. Oleta energiakomponentti jonka tiheys on vakio. Tämä on helpoimmin ymmärrettävä malli pimeälle energialle (etkä edes tarvitse ulkoista algebraa!)

Äänestä
  • Mahtipohjalla pojujen sönkkäys kun jokatoinen sana on "OLETA" Oleta sitä ja tätä saat sitä sun tätä etkä tarvi muuta kuin lähetteen hoitoon!

    Äänestä

  • skömypelle kirjoitti:

    Mahtipohjalla pojujen sönkkäys kun jokatoinen sana on "OLETA" Oleta sitä ja tätä saat sitä sun tätä etkä tarvi muuta kuin lähetteen hoitoon!

    olla väärällä keskustelupalstalla. Koeta http://www.akuankka.fi/keskustelut.

    Äänestä

  • skömypelle kirjoitti:

    Mahtipohjalla pojujen sönkkäys kun jokatoinen sana on "OLETA" Oleta sitä ja tätä saat sitä sun tätä etkä tarvi muuta kuin lähetteen hoitoon!

    Pimeän tilan
    1. Postulaatti: yksi kaljapullo ei kilise
    2. Postulaatti: useampi kaljapullo kilisee

    Äänestä

  • chimeric child kirjoitti:

    olla väärällä keskustelupalstalla. Koeta http://www.akuankka.fi/keskustelut.

    Vaihda suosikkikirjailiaasi jos tuollaista paskaa referoit. Tuntemattomassakin sanottiin ettei Sakemannit oleta ne laskee!

    Niin kauan kun tieto perustuu olettamukseen on syytä tyytyä myöntämään oma älyllinen riittämättömyys kaikkeuden ymmärtämiseen.

    Tässä vastaväittäjieni typeryydelle faktismus!!!

    Järjen on lopultakin myönnettävä, että on ääretön määrä asioita, joita se ei voi selittää. Jos se ei myönnä, se on hyvin heikko.
    -Blaise Pascal.

    Tiedänkaikkiasenne sopii vain lukionappuloille ei viisaille.

    Sköm, sköm!!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalle Tietäväinen kirjoitti:

Uusimmassa Tiede-lehdessä oli pimeästä energiasta. Mitä se oikein on? Voiko sitä selittää esim. tensorilaskennalla tai ulkoisella algebralla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu