Joululaatikot

Joulu on taas...kohta

Moikka!

Kuinka kauan itse tehdyt joululaatikot säilyy pakkasessa? 1kk? 3kk? 6kk? Vai ehkä pidempäänkin?

Kyse on porkkana-, lanttu- ja immelletty perunalaatikoista. Ainesosina on esim. keitetty riisi, peruna, lanttu, porkkana, maito, kananmuna, mausteet (siirappi/sokeri) ym. mausteet.

Kiitos vastausksista jo etukäteen!

7

18579

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekemisen vaikka heti

      Jotkut pakastavat paistamatta, jotkut paistavat ensin ja pakastavat täysin valmiit laatikot. On täysin makuasia, miten sen teet. Monet väittävät, että valmiiksi paistetut vettyvät, mikä ei pidä lainkaan paikkaansa. Minä pakastan aina valmiiksi paistetut, niin olen tehnyt monet monet vuodet.
      Kuten sanottu, se on makuasia, mutta valmis on kuumentamista vaille, kun taas paistaminen vie aikansa, kun on muitakin joulupuuhia.

      • mieltä...

        ...eli pakkaseen vaan vaikka heti. Itse pakastin valmista lanttulaatikkoa pakkaseen viime jouluna ja sitä syötiin vielä pari kuukautta sitten... Ja hyvää oli edelleen!


      • Joulu on taas...kohta
        mieltä... kirjoitti:

        ...eli pakkaseen vaan vaikka heti. Itse pakastin valmista lanttulaatikkoa pakkaseen viime jouluna ja sitä syötiin vielä pari kuukautta sitten... Ja hyvää oli edelleen!

        Hei vaan taas!

        Yritin edelliselle vastaajalle vastata muutama päivä sitten, mutta suomi24 herjasi minun jo lähettäneen viestini vaikka olin vain esikatsellut ja muokannut sitä. Vastaan siis vasta nyt.

        Tarkoitin lähinnä just tuota, että kuinka kauan ne vielä joulun jälkeenkin ovat syötäviä? Muutaman kuukauden? Puoli vuotta, vuoden? Vai..?
        Jos en ihan väärin ymmärtänyt, omasi oli siis syötävää vielä noin vuoden säilytyksen jälkeen?

        Itselläni kun on kehittynyt "hassu" tapa tehdä noita laatikoita vähän runsaahkosti.. =) Niin hyviä kuin ne ovatkin, niin omasta kuin isännänkin mielestä (lapset meillä ei niitä syö), ei niitä viikkotolkulla tee mieli "putkeen" syödä. Niinpä sitten laitan ne pakkaseen ja sieltä niitä tulee jonkin aikaa käytettyä esim. lisukkeina muille ruoille.

        Jossakin vaiheessa iskee sitten se epäusko, että kuinkahan pitkään niitä oikeasti tohtii vielä syödä..Tuolla noita olisi vieläkin, ja vasta joulunalusviikolla taitaa tulla se vuosi täyteen niille..


    • Anonyymi

      Puoli vuotta varmaankin säilyy jos on kypsä laatikko.

      • Anonyymi

        Kiitti tästä tiedosta, mulla lanttulaatikko(kypsä), jouluviikolla vuosipv


    • Anonyymi

      Jos laatikot pakastaa raakoina pitääkö ne sulattaa ensin ja sitten paistaa

      • Anonyymi

        Ei kun ensin paistetaan ja sitten sulatetaan.


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anni Ihamäki saa tylyä kommenttia TTK:sta - Erityisesti tämä "vääryys" ärsyttää

      Kaikille ei ole mieleen se, että Anni Ihamäki on mukana uudella Tanssii Tähtien Kanssa -kaudella. Ihamäki saa varsin ty
      Kotimaiset julkkisjuorut
      39
      1227
    2. Päivän Riikka: Pandan suklaatehdas Jyväskylästä Viroon

      Menkää töihin! Viroon! --- Liki sata vuotta kestänyt suklaantuotanto makeisvalmistaja Pandan tehtaalla Vaajakoskella pä
      Maailman menoa
      285
      1070
    3. Mitä et ole valmis sietämään ihmissuhteissasi ja miksi?

      Aiemmin jo kyseltiin mitkä vaatimukset olivat mielestänne liiallisia. Kyselläänkin nyt sitä, että millaisilla asioilla s
      Sinkut
      297
      896
    4. Tiesitkö? Vappu Pimiän ensimmäinen aviomies ei ole Teemu-rakas

      Vappu Pimiä on tätä nykyä naimisissa Teemu Huuhtasen kanssa. Pimiä on toista kertaa naimisissa, sillä ensimmäinen liitto
      Kotimaiset julkkisjuorut
      25
      889
    5. Älä nyt ylikuormitu vaikka sinusta pidänkin rakas nainen

      Tiedän, että olet minulle oikea. En halua pilata tätä juttua malttamattomuudella, mutta epäilen. Haluan vain olla lähel
      Ikävä
      33
      771
    6. Treffi-ilmoituksia!

      Tähän avaukseen voipi treffeille halukkaat laittaa oman - lyhyen - vapaamuotoisen hakunsa,burneri emaileinee). Tavoitte
      Sinkut
      192
      649
    7. Riittäisikö se

      Että nähtäisiin viikonloppuisin? Naiselta.
      Ikävä
      61
      575
    8. Kai mua vähän

      Masentaa tämä kaikki. Tämä koko meidän välinen juttu on niin vaikea… Voitaisiinko molemmat lopettaa tilanteen ruokkimine
      Ikävä
      97
      535
    9. Olenko käsittänyt oikein?

      Tykkäät, mutta et halua mitään (ymmärrän kyllä syyn miksi et).
      Ikävä
      40
      526
    10. Mitä tehdä kun rakastan yhtä ja olen rakastunut toiseen

      Kamala tilanne. Voinko pitää molemmat? 😁
      Ikävä
      59
      477
    Aihe