Joululaatikot

Joulu on taas...kohta

Moikka!

Kuinka kauan itse tehdyt joululaatikot säilyy pakkasessa? 1kk? 3kk? 6kk? Vai ehkä pidempäänkin?

Kyse on porkkana-, lanttu- ja immelletty perunalaatikoista. Ainesosina on esim. keitetty riisi, peruna, lanttu, porkkana, maito, kananmuna, mausteet (siirappi/sokeri) ym. mausteet.

Kiitos vastausksista jo etukäteen!

7

16603

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekemisen vaikka heti

      Jotkut pakastavat paistamatta, jotkut paistavat ensin ja pakastavat täysin valmiit laatikot. On täysin makuasia, miten sen teet. Monet väittävät, että valmiiksi paistetut vettyvät, mikä ei pidä lainkaan paikkaansa. Minä pakastan aina valmiiksi paistetut, niin olen tehnyt monet monet vuodet.
      Kuten sanottu, se on makuasia, mutta valmis on kuumentamista vaille, kun taas paistaminen vie aikansa, kun on muitakin joulupuuhia.

      • mieltä...

        ...eli pakkaseen vaan vaikka heti. Itse pakastin valmista lanttulaatikkoa pakkaseen viime jouluna ja sitä syötiin vielä pari kuukautta sitten... Ja hyvää oli edelleen!


      • Joulu on taas...kohta
        mieltä... kirjoitti:

        ...eli pakkaseen vaan vaikka heti. Itse pakastin valmista lanttulaatikkoa pakkaseen viime jouluna ja sitä syötiin vielä pari kuukautta sitten... Ja hyvää oli edelleen!

        Hei vaan taas!

        Yritin edelliselle vastaajalle vastata muutama päivä sitten, mutta suomi24 herjasi minun jo lähettäneen viestini vaikka olin vain esikatsellut ja muokannut sitä. Vastaan siis vasta nyt.

        Tarkoitin lähinnä just tuota, että kuinka kauan ne vielä joulun jälkeenkin ovat syötäviä? Muutaman kuukauden? Puoli vuotta, vuoden? Vai..?
        Jos en ihan väärin ymmärtänyt, omasi oli siis syötävää vielä noin vuoden säilytyksen jälkeen?

        Itselläni kun on kehittynyt "hassu" tapa tehdä noita laatikoita vähän runsaahkosti.. =) Niin hyviä kuin ne ovatkin, niin omasta kuin isännänkin mielestä (lapset meillä ei niitä syö), ei niitä viikkotolkulla tee mieli "putkeen" syödä. Niinpä sitten laitan ne pakkaseen ja sieltä niitä tulee jonkin aikaa käytettyä esim. lisukkeina muille ruoille.

        Jossakin vaiheessa iskee sitten se epäusko, että kuinkahan pitkään niitä oikeasti tohtii vielä syödä..Tuolla noita olisi vieläkin, ja vasta joulunalusviikolla taitaa tulla se vuosi täyteen niille..


    • Anonyymi

      Puoli vuotta varmaankin säilyy jos on kypsä laatikko.

      • Anonyymi

        Kiitti tästä tiedosta, mulla lanttulaatikko(kypsä), jouluviikolla vuosipv


    • Anonyymi

      Jos laatikot pakastaa raakoina pitääkö ne sulattaa ensin ja sitten paistaa

      • Anonyymi

        Ei kun ensin paistetaan ja sitten sulatetaan.


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      108
      6917
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4431
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      48
      3826
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3522
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3508
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      188
      3455
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2959
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      67
      2664
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      46
      2501
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1884
    Aihe