Joululaatikot

Joulu on taas...kohta

Moikka!

Kuinka kauan itse tehdyt joululaatikot säilyy pakkasessa? 1kk? 3kk? 6kk? Vai ehkä pidempäänkin?

Kyse on porkkana-, lanttu- ja immelletty perunalaatikoista. Ainesosina on esim. keitetty riisi, peruna, lanttu, porkkana, maito, kananmuna, mausteet (siirappi/sokeri) ym. mausteet.

Kiitos vastausksista jo etukäteen!

7

16149

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tekemisen vaikka heti

      Jotkut pakastavat paistamatta, jotkut paistavat ensin ja pakastavat täysin valmiit laatikot. On täysin makuasia, miten sen teet. Monet väittävät, että valmiiksi paistetut vettyvät, mikä ei pidä lainkaan paikkaansa. Minä pakastan aina valmiiksi paistetut, niin olen tehnyt monet monet vuodet.
      Kuten sanottu, se on makuasia, mutta valmis on kuumentamista vaille, kun taas paistaminen vie aikansa, kun on muitakin joulupuuhia.

      • mieltä...

        ...eli pakkaseen vaan vaikka heti. Itse pakastin valmista lanttulaatikkoa pakkaseen viime jouluna ja sitä syötiin vielä pari kuukautta sitten... Ja hyvää oli edelleen!


      • Joulu on taas...kohta
        mieltä... kirjoitti:

        ...eli pakkaseen vaan vaikka heti. Itse pakastin valmista lanttulaatikkoa pakkaseen viime jouluna ja sitä syötiin vielä pari kuukautta sitten... Ja hyvää oli edelleen!

        Hei vaan taas!

        Yritin edelliselle vastaajalle vastata muutama päivä sitten, mutta suomi24 herjasi minun jo lähettäneen viestini vaikka olin vain esikatsellut ja muokannut sitä. Vastaan siis vasta nyt.

        Tarkoitin lähinnä just tuota, että kuinka kauan ne vielä joulun jälkeenkin ovat syötäviä? Muutaman kuukauden? Puoli vuotta, vuoden? Vai..?
        Jos en ihan väärin ymmärtänyt, omasi oli siis syötävää vielä noin vuoden säilytyksen jälkeen?

        Itselläni kun on kehittynyt "hassu" tapa tehdä noita laatikoita vähän runsaahkosti.. =) Niin hyviä kuin ne ovatkin, niin omasta kuin isännänkin mielestä (lapset meillä ei niitä syö), ei niitä viikkotolkulla tee mieli "putkeen" syödä. Niinpä sitten laitan ne pakkaseen ja sieltä niitä tulee jonkin aikaa käytettyä esim. lisukkeina muille ruoille.

        Jossakin vaiheessa iskee sitten se epäusko, että kuinkahan pitkään niitä oikeasti tohtii vielä syödä..Tuolla noita olisi vieläkin, ja vasta joulunalusviikolla taitaa tulla se vuosi täyteen niille..


    • Anonyymi

      Puoli vuotta varmaankin säilyy jos on kypsä laatikko.

      • Anonyymi

        Kiitti tästä tiedosta, mulla lanttulaatikko(kypsä), jouluviikolla vuosipv


    • Anonyymi

      Jos laatikot pakastaa raakoina pitääkö ne sulattaa ensin ja sitten paistaa

      • Anonyymi

        Ei kun ensin paistetaan ja sitten sulatetaan.


    Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      41
      2233
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      223
      1984
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1538
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1265
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1207
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1114
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1088
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      999
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      63
      954
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      950
    Aihe