Huomasin, että lentopallossakin siirryttiin järjestelmään, jossa pisteitä ripotellaan pitkin ottelua (2. voitettu erä - varmistaa pisteen / 2. hävitty erä - varmistaa pistemenetyksen) ja viidennessä pelataan enää yhdestä (vaivaisesta) pinnasta. Miksi näin? Nousu 0-2 tappioasemasta 3-2 voittoon on harvinainen ja vaikea tehtävä, eikö joukkue tällöin ansaitsisi maksimipisteet, vaikka onkin aloittanut "huonosti". Parempi systeemi oli joskus aiemmin se, että voitosta sai aina 3 p. ja 2-3 tappiosta hyvitettiin yhdellä "lohtupisteellä".
Huomasin tuossa jääkiekon mestistäkin katsellessa, että jatkoaika ei tahdo täysin sytyttää ketään, kun valtaosa pinnoista on jo jaettu ja vain jämistä pelataan (joka ei poista sitä, että ottelun loppuratkaisu voi olla hyvinkin jännittävä). Jännityksen määrään vaikuttaa mielestäni kuitenkin aika oleellisesti panos, josta pelataan.
Pesäpalloon jo kyllästyinkin tuon jaksojärjestelmän ja puolivälissä jaettavien pisteiden takia. Näin tuskin käy jääkiekon kohdalla, koska on kuitenkin 60 min aikaa ottaa maksimipisteet ja "vain" 5 min jatkoaika rankkarit yhdestä bonuspisteestä.
Enkä usko sen lentopallossakaan niin vaikuttavan, koska peli itsessään ei tuon pistelaskennan takia koe muutoksia. Kuitenkin aina olisi mielenkiintoisinta ja jännittävintä kun kaikki pinnat jaettaisiin vasta ottelun päätyttyä.
Jännityksen lieventäjä
vessix
0
728
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2082834Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672511Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061172Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831015Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1241002- 671000
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait271952Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka320921Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22768