Öljyt ja maustekastikkeet

ViherPiiperö

Haluaisin vinkkejä ja ehdotuksia, kuinka kokeilla uusia tapoja maustaa sapuskoja.

4

681

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • porsas

      suikaleita, ranskalaisia, ketsuppi ja majoneesia, siinä sulle mausteita.

    • verran

      epämääräinen, yleisluontoinen ja laaja-alainen kysymys, ettei siihen järkevää vastausta voi antaa.

    • Seesaminsiemenöljy.

    • kotikokeilija

      Kannattaa ehdottomasti kokeilla, ja kannattaa tehdä maustekastikkeensa itse. Seesamiöljy on todellakin hyvä mauste. Kokeile sitä vaikka maustettuna ripauksella soijakastikketta tai kuumaan veteen liotettua miso-tahnaa. Myös hamppuöljy on kokeilemisen arvoista, vaikkakin aika voimakkaan makuista. Ja valkosipulilla ja basilikalla maustettu kylmäpuristettu oliiviöljy tietty. Sitruunan ja limetin mehu on myös hyvää mausteena öljyyn sekoitettuna tai ilman. Samoin kokeile seesaminsiementahnaa eli tahinia.
      Tehosekoittimella tai jopa sauvasekoittimella voit tehdä kaikenlaisia maustekastikkeita, sekoita esim. öljyä, maustekurkun lientä, valkosipulia, mustaapippuria, sinapinsiemeniä.
      Mahdollisuuksia on tuhansia, käytä mielikuvitustasi!

      Yksi hyvin mielenkiintoinen mauste kasvisruokiin on nestemäinen savu eli myöskin savuesasnssi-nimellä myytävä tuote (englanniksi liquid smoke).
      Sitä voit lisätä ruokaan kypsentämisen loppuvaiheessa, ja saat mukavaa savun makua. Kokeile sitä esim. papu- ja tofuruokiin, keittoihin, kaalilaatikkoon. Ja tietysti voit lisätä tuota savua myös noihin yllä mainittuihin maustekastikkeisiin, tosin kaikkiin se ei sovi, mutta esim. seesamiöljypohjaisiin kyllä. Yksi mielenkiintoisen makuinen tahna, jota teen "salami" pitsan päälliseksi, sisältää kuivattuja mustia papuja, tomaattimurskaa pikku ripauksen seesaminsiemeöljyä, mantelia ja ravintohiivahiutaleita. Tätä kun laittaa liotettujen ja paistettujen siitakesienten kera pitsan päälle ei mitään juustoja tarvitakaan, oreganoa vain ja valkosipulioliiviöljyä paistamisen jälkeen.

      Manteli on muuten erinomainen tahnojen ja muiden tehosekoitettujen ruokien ainesosa, samoin kuin esim. maapähkinät. Manteli sisältää erittäin runsaasti kalsiumia, joten ei tarvitse maitotuotteita käyttää sen takia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta

      Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään
      Maailman menoa
      138
      13182
    2. Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla

      "älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen
      Maailman menoa
      82
      3639
    3. Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta

      Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,
      Maailman menoa
      95
      2904
    4. Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?

      Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?
      Maailman menoa
      36
      1389
    5. Martinalta vahva viesti

      "Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J
      Kotimaiset julkkisjuorut
      275
      1374
    6. Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin

      "-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup
      Maailman menoa
      149
      1316
    7. Jos mies olet oikeasti...?

      Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh
      Ikävä
      115
      1274
    8. Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista

      Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1184
    9. Pitäisikö meidän

      Sitten nähdä ilman että siitä tehdään ongelmaa?
      Ikävä
      81
      1071
    10. Nautitko riidan haastamisesta?

      Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin
      Sinkut
      205
      979
    Aihe