Mikä liike tai liikkeet olis parhaita kiinteyttämään vatsaa? varsinkin alavatsaa?
eroon pömppömahasta
piukke-r
81598
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kiinteäksi et mahaas saa pelkästään vatsaa treenamalla. Pitää myös saada sitä läskii pois, eli dietti päälle vaan.
Liikkeitä:
jalkojennostot, vatsarutistus, vatsat penkissä ym.
Karsi ylimääräiset hiilihydraatit (sokeri, vaaleat jauhot jne.) ruokavaliosta ja suosi täyjyvää, vihanneksia sekä kohtuudella hedelmiä ja marjoja. Ajoita hiilihydraatit aamupalalle ja ennen sekä jälkeen treenin. Muilla aterioilla rasva-proteiinipitoista evästä.
Lisäksi monipuolista liikuntaa järkevästi. Kyllä lähtee! ;)
Muista vetää napa selkärankaan ennen vatsalihasliikkeiden tekoa, muuten nimenomaan rutistat itsellesi pömppömahan :)
Perusrutistukset, lantion nostot, hooverit...siinä
http://koti.mbnet.fi/lowcarb/liikunta/pilates.html
Moi "piukke-r"
Sait jo muutaman hyvän vastauksen. Ruokavalio on tosiaankin kaiken a ja o painonhallinnassa. Yleensä naiset saavat ravinnostaan liian vähän energiaa. Myös proteiinin osuus heillä usein on riittämätön.
Kehoa ei voi paikallisesti laihduttaa millään liikkeillä. Kehon rasvakudos toimii yhtenä kokonaisena energiavarastona. Kun siis laihtuu, laihtuu kaikkialta ja viimeksi yleensä sieltä missä rasvaa on eniten.
Lihasten kokoon sen sijaan voi vaikuttaa : treenatessa ne vahvistuvat ja kasvavat / ilman treenausta ne heikentyvät ja pienenevät.
Kuntoiluun tulisi kuulua painoharjoittelua, aerobista harjoittelua ja venyttelyä.
Hyviä vatsaliikkeitä vatsalihaksille (ei siis rasvapömpölle) jo mainittujen lisäksi löydät vaikka osoitteesta :
http://www.sparkpeople.com/resource/exercise_demos.asp?exercise_type=core
Kannattaa ottaa vatsalihasliikkeiden valikoimaan myös syviin vatsalihaksiin vaikuttavia (löytyy yllä olevasta osoitteesta).
Tsemppiä Sinulle "piukke-r"
Terveiin Arthur49
http://www.kuntoguru.com
http://kuntoguru.blogspot.com
ota ohjeet www.liikutin.fi
sanoisin että tekemällä ihan perus alavatsa liikkeitä.. esim. sillä lailla että menee lattialle makaamaan selälteen jalatsuoriksi kattoa kohti tai sitten jalat voi myös laiitta koukkuun rinnan päälle ja yrittää nostaa takamustaan maasta ilman jalkojen apua, pelkästään käyttämällä vatsalihaksia..
Itse olen huomannut, että maha on pienentynyt hyvin monipuolisella liikunnalla (perus kuntopiiri kävely).