Mulla on Hb tuskin koskaan yli 115. Yleensä jos en koskaan syö rautaa, se saattaa käydä 110:nkin alapuolella, mistähän tämä johtuu? En syö lihaa, muuten syön kyllä ihan hyvin. Kuukautiset ovat runsaat. Mitään sairauksia ei ole. Tätä matalaa hemoglobiinia on ollut siis siitä asti kun kuukautiseni alkoivat
anemia
miksköhän näin
1327
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tuolla on aiheesta lisää:
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00006&p_haku=Anemia%20(verenv%E4hyys)
Kuukautiset ovat yleinen anemian syy. Vegaaneilla saattaa esiintyä B12-vitamiinin puutetta, ja heille suositellaan vitamiinitabletteja. Jos käytät esim. maitotuotteita, saat riittävästi kyseistä vitamiinia. Itse olen ollut laktovegetaristi melkein vuosikymmenen ja hemoglobiini yli 140.
Ihmisten luontaisessa hemoglobiinitasossa on huomattavaa vaihtelua ihan perheenjäsentenkin välillä, matalahkot arvot saattavat olla sinulle normaaleja. Mene lääkäriin, jos tulee näitä oireita: "väsymystä, kalpeutta, korvien huminaa, sydämen sykkeen nousua sekä aiempaa herkempää hengästymistä."