Yle-Telkkarin Kuningaskuluttaja-ohjelmassa "asiantuntijaa" esittänyt nuori mieshenkilö antoi luokituslausuntoja ruokaostoksista. Tämä erikoisosaaja luokitteli mm. kotimaiset kasvihuoneessa kasvatetut vihannekset ekotaloudellisesti huonommiksi kuin esim. espanjalaisen kurkun. Perusteluksi riitti kasvihuoneen sähkönkulutus. Kun Espanjasta taas kurkku tuodaan laivalla, niin se ei muka ole lainkaan niin haitallista kuin olisi lentorahti.
Entä jos ja kun "ekotaloudellisuuteen" otetaan mukaan koko homma kokonaisuutena? Eikö laivan rakentamista tarvitse laskea mukaan laisinkaan eikä myöskään sitä kaikkea valtavaa materiaalien määrää, jota on käytetty laivan rakentamiseen? Taitaisipa sähkönkulutusvertailu muuttua! Lisäksi laivan polttoainekulutus pitäisi ottaa mukaan kokonaisuuteen. Samoin mahdolliset päästöt mereen.
Kasvihuoneenkin kohdalla luonnollisesti olisi otettava huomioon rakentamiskustannukset ja tarvittavien materiaalin koko kustannusketjulaskelma. Silti väitän, että kotimainen vihannestuotanto kasvihuoneessa pärjää vertailussa laivaan nähden myös ekotaloudellisuuden näkökulmasta tarkasteltuna!
Mikä mahtanee olla Kuningaskuluttaja -ohjelman motiivi, kun se laittaa yleiseen valtakunnan jakeluun tuollaisia "asiantuntija"-lausuntoja? Me lupamaksumaksajat maksamme senkin ohjelman tekemisen ja senkin ohjelman toimituksen palkat.
Vertailun oikeellisuus
0
243
Luetuimmat keskustelut
- 921585
Mikä on mielestäsi keskustelupalstan tarkoitus?
Tuolla toisessa ketjussa kävi ilmi jotain minkä itse koen hieman hassuksi. Nykypäivänä yllättävän moni ilmeisesti kokee,263755- 57748
- 39663
Nyt aletaan terveydenhuollossa karsimaan "turhista" operaatioista
Eräitä toimia ei enää tehdä, vaan yritetään korvata halvemmilla. Nykyään esimerkiksi polven tähystysleikkaukset lähes l125640- 44531
- 31463
- 29449
Martinan naama Seiskan kannessa
Tekstinä: konkurssin karut taustat. Mitähän mahtaa vaikuttaa valmennuksiin, kun porukka lukee kuinka paljon imuroinut it108432Ttp:llä kuontalot ojennukseen
Ttp n yrittäjä ilmoitti facessa, että ttp: n tiloihin tulee lokakuun eka vkl parturi. Se tulee parturoimaan vähävaraiste58426
