Missäpäin Suomea sanotaan "enneä" (=enää)? Savossa sanotaan "ennee" ja Oulun seudulla "ennää" mutta missä sanotaan "enneä"?
"Enneä"
9
3438
Vastaukset
- aaapeeeseee
Jämsä-Kuhmoinen-välillä? Ehkä kuitenkin "eneä"?
- tokko ne enneä
"enneä" sanovat. (kirjoitettuun asuun ei saa täsmällisesti merkittyä loppudiftongia, joka on vähemmän e:tä ja enemmän ä:tä sisältävä pyöräytys.
- keskisuomeenpäin
Arvelinkin että Keski-Suomen suunnalta tulee tuo. Sanovatko myös esim. "issoa" (isoa)?
- Kaenuun poeka
Kainuussa, rajan pinnassa Kuhmossa sanotaan ”enneä”. Naapurikunnassa Sotkamossa puhutaan savolaisemmin ja sanotaan ”ennee”.
Kuhmossa sanotaan myös ”näinikkeästi” tai ”noinikkeästi” (ehkä myös ”nuinikkeästi”). Sotkamolaiseen korvaan tuollainen kuulostaa kovin vieraalta.- Talvituristi
Minustae kuulostasi Suomussalamen rajaseuvun puhheelta.
- ja ennen sotia ja karkotuksia
myös Kannaksen itäosassa Kurkijoen, Käkisalmen seudulla sekä siitä etelään Miikkulaisissa jne. aina sitä Itä-Inkeriä myöten. Siel kyl sannoit siel Kannaksel ja Järvsuares ja Markkoval jot "enniä" ko se olj jo semmosta muata.
Etelä-Karjalan länsi- ja kai itälaidoilla hoastetoa ja loajitoa näin nykyäänkin.
Kuka näitä tämmösia kyselöö?- kuin "enneä"
ja ennenvanhaan Lemilläkin sanottiin eneä, varmaan joku hoastoa niin vieläkin. Myös Luumäen keskiosassa sanotaan taajamien ulkopuolella melko yleisesti enneä ja eneä.
- päen
Sanotaan eneä ei enneä. elikkä ei lisätä ylimääräsie kirjaemie. kajaanissa ja sotkamossa ja kuhmossa puhutään lisäämäällä ylimääräsie ääkkösie ja öökkösie.
- päen
puhuttaannii nii levveesti jotta sekkaa soppii jos jonniilaesta sannoo.
joskus on jossae kirjotettu jottae nii pienellä jotta enneä.nii minu mummo aena sano ku jotai sihtas pitkän aekkoo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521713941Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään813129Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka242176Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv472155Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi
pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?561941TUNNISTELAATIKKO
Tähän ketjuun voi laittaa yhdellä tai kahdella lauseella (tai vaikka yhdellä sanalla) täydellisen tunnisteen, jonka vain851341Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä?
Tykkäätkö enemmän tavis- vai julkkiskisaajista tv:ssä? Moni reality ja visailuohjelma luottaa julkkiksiin, mutta sentään251278- 401270
Zoo jatkaa - jatkuuko mustamaalaus?
Tänään on päätetty Zoon avaamisesta uudelleen. Mielenkiintoista nähdä kautokurujen reaktio, nyt kun kyse ei ole kunnalli581058Valehdella saa, totuus salataan
Vaikuttaa vähän siltä, että sensuuria toteutetaan juorupalstallakin. Asioita saa kaunistella ja vääristellä, mutta totuu10768