Nyt kun talous on romahtanut, niin unohtuuko ylevät tavoitteemme ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi?
"Finanssikriisin vanavedessä tuli laskusuhdanne, joka koettelee jo maailmantaloutta. Budjetit kiristyvät, yritysten voitot pienenevät, työpaikkojen menetykset ahdistavat.
Nämä ovat Brännlundin mielestä syitä, jotka saavat halut ilmastotalkoisiin lässähtämään. Vaikka kyyninen onkin, Brännlund pitää tätä aikaa jännittävänä. Kolme vuosikymmentä sitten globaalin laskusuhdanteen ja energiakriisin aikana ei puhuttu ilmastosta."
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Kyynikot epäilevät taloushuolten tekevän lopun ympäristöuhrauksista/1135240370144
"Finanssikriisin vanavedessä tuli laskusuhdanne, joka koettelee jo maailmantaloutta. Budjetit kiristyvät, yritysten voitot pienenevät, työpaikkojen menetykset ahdistavat.
Nämä ovat Brännlundin mielestä syitä, jotka saavat halut ilmastotalkoisiin lässähtämään. Vaikka kyyninen onkin, Brännlund pitää tätä aikaa jännittävänä. Kolme vuosikymmentä sitten globaalin laskusuhdanteen ja energiakriisin aikana ei puhuttu ilmastosta."
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Kyynikot epäilevät taloushuolten tekevän lopun ympäristöuhrauksista/1135240370144
Vastaukset 12
Vanhimmat
Minä, ja moni moni muu emme ole koskaan mihinkään hömppä"talkoisiin" osallistuneetkaan, ja onneksi ihmiset pikkuhiljaa heräävätkin tähän suureen ilmastokusetukseen.
http://www.ilmastofoorumi.fi/
Just tollasten idioottien takia maailma saastuu
itse olen laittanut tulpan perseeseeni ja haalinut velkaa tässä viime viikkojen aikana. ihan vaan taspainoillakseni näiden kriisien suhteen.
Minäkin lämmitän lasitettua parvekettani monen kilowatin infrapunalämmittimillä 24/7 kesät talvet ihan vain sen takia että energia ei ole kallista =)
T:Halpa-Sähkö
Kaikenlaisia "totuuksia" syötetään tyhmälle kansalle aamupalaksi, lounaaksi ja päivälliseksi. Ja suurin osa uskoo propagandan, kun sitä toitotetaan riittävän kauan ja lujaa.
YLE on tästä oiva esimerkki; ilmastonmuutosUSKOA löytyy, eikä mene päivää ilman ohjelmaa tai uutista ilmastonmuutoksesta.
Tiedemaailma ei ole ollenkaan yksimielinen ilmaston tulevaisuudesta saati syistä jotka siihen vaikuttavat. IPCC:llä ei ole puhtaat jauhot pussissaan, se on tosiasia.
Sanoisin, että sinunkaltaisten hölmöjen takia ihmisiä voidaan viedä kuin pässiä, vai pitäisikö sanoa lammasta narussa. Uskotko tosiaan kaiken, mitä Yle haluaa sinun uskovan? Yle on poliittinen propagandatykki.
Massoja hallitaan uskonnolla ja nyt ilmastonmuutoksella. Silti, energiaa ei kannata tuhlata, koska se on jo ihan periaatteessakin typerää.
Minä sanon, että aurinko määrää, kuinka hiki tai kylmä tulee.
Vouhottakaa nyt vain,ei yhtään tunnu ilmat lämpiävän,kesän sai taas palella.Koska se ilmasto nyt sitten alkaa lämmetä,kerkiinkö minä sen vielä nähdä?
siihen lässähtämiseen vaikuttaa priorisoiminen?
aletaan sit taas leikkimään kukkahattusetiä ja -tätejä kun budjetit siihen myöden antavat.
ymmärrän kyllä hyvin niitäkin oman kukkahattuuden löytäneitä kellä pakka on kondiksessa, eikä maailmantalouden heilahtelut niinkään vaikuta vaikkapa heidän leivän saantiin.
valitettavasti meitä persaukisiakin täällä on aika paljon, joiden pitää vaikkapa töitä elantonsa eteen vielä tehdä.
Joo, määkin käytän ihan vaan huvikseni firman pakettiautoa, että kuluisi diiseliä paljon. Sitten kun taas tankkaa nesteellä niin saa bonuspisteitä ja vuoden päästä sievoiset summat rahaa Siwasta!
Hiljattain oli "Ilastonlämpeneminen". Siitä on siirrytty syksyn myötä "Ilmastonmuutokseen". Pian ollaankin jo "Ilmastonviilenemisessä". Veikkaan vielä, että tulee "Ilmastonpaikallaanpysyminen", joka kuvataan kaikista pahimmaksi!
Kaikissa tapauksissa on yksi yhteinen seikka: joku haluaa sinulta rahaa.
Eli ne sadat miljoonat eurot, jotka Suomi maksoi hölmöyttään tyhjästä menivät viisaampien taskuun.
se syytä olisikin lopettaa tuo rahastus ilmaston nimissä,kuten jo ovat todistelleetkin ettei ihmisen touhut olekaan syy lämpiämiseen,vaan alati kehittyvä maapallomme itse,tuon asian tajuamiseen ei tarvitse korkeampaa matematiikkaa.
Tämä talous kriisi on aivan siksi järjestetty että maailma pelastuu,nut taas kerätään köyhiltä rahat pois,kun ne ei sitten pysty enää syömään niin paljo ei ne piere eikä paskanna niin paljo.MAAILMA PELASTUU