Kun tekee itse saa edullisen pizzan. Olen hulluna pizzoihin mutta vyötärö sanoo EI! Siksi
pohjaan käyttäisin sämpylä- ruis- ym-jauhoja, mutta se päällys: salaattia (rukolaa) tomattia,
raejuustoa, paprikaa, broileria...
Mitä muuta vois laittaa että sais maistuvaa?
Millä korvata juustoraaste?
Kevyt/terveellinen pizza
16
7248
Vastaukset
- pyhä Yrjänä
oletko koittanut feta-juustoa? Kevyttä ja mielestäni sopisi ehkä paremmin kuin rae-juusto. Tee juustoraaste vaikka 5%:sta Polar-juustosta. Siinä on rasvaa vain nimeksi.
- japhetti
Ei missään tapauksessa kannata käyttää noin vähärasvaista "juustoa" pizzaan tai muuhunkaan lämmitettävään/paistettavaan juttuun. Vähärasvainen juusto sulaa ihan muovimaiseksi kuoreksi.
- pyhä yrjänä
japhetti kirjoitti:
Ei missään tapauksessa kannata käyttää noin vähärasvaista "juustoa" pizzaan tai muuhunkaan lämmitettävään/paistettavaan juttuun. Vähärasvainen juusto sulaa ihan muovimaiseksi kuoreksi.
...mutta jos nyt on välttämättä saatava mahdollisimman kevyt pitsa, niin sitä voi käyttää. En lähtisi kyllä pitsaa tekemään ilman juustoakaan.
- japhetti
pyhä yrjänä kirjoitti:
...mutta jos nyt on välttämättä saatava mahdollisimman kevyt pitsa, niin sitä voi käyttää. En lähtisi kyllä pitsaa tekemään ilman juustoakaan.
Pahaahan se on se vähärasvainen pizzayritelmä joka tapauksessa, että sikäli siinä voi olla vaikka muovikuori päällä, ei se paljon pahemmaksi enää muutu.
Henk. koht. en muuten kaipaa pizzaan juustoa. Ainakaan mitään venyvän sorttista ei saa olla.
- energiaa pohjassakin
Jauhojen hiilihydraatit sisältää paljon energiaa, joten ne rasvaiset päälliset eivät se ainoa 'ei-kevyt' asia. Oikeastaan kevyttä pizzaa ei ole mahdollista tehdä lainkaan, kun taikinapohja ja päälliset pitäisi molemmat muuttaa. Toki johonkin muuhun ruokaan samankaltaisilla mausteilla voi hakea sen tyylistä makua, mutta ei puhuta enää pizzasta.
- on..
Pizza Marinara on suhteellisen kevyt, jos teet pohjan kuten kuuluu, eli ilman öljyä. Saako Suomesta saatavista tomaateista siihen makua onkin sitten toinen asia.
- Napolissa syönyt
Italiassa juusto ei ole suinkaan pakollinen pizzassa. Tomaattikastike ja ripaus mausteita riittää yksinkertaiseen pizzaan. Suomessa juustoa tungetaan aina turhan paljon.
- Quattro stagioni
Pohjaan nyt ei mene niin paljon sitä jauhoa
ettäkö siitä tulisi älyttömän raskas. Tomaattimurskassakaan ei ole paljon energiaa.
kasvikset on täytteinä kevyitä, makua tulee
oliveista, kapriksesta, ananaksesta ja vaikkapa
siitä kanasta. Kinkkusuikalettakin saa lähes rasvattomana. mausteita reilulla kädellä;
mm tuore basilika on yllättävän hyvää.
Juustoissa on kevytvaihtoehtoja, tai sitten jos käytät tuoretta mozzarellaa niin se on lähes rasvatonta.
Oletko kokeillut calzonea ? siihen ei tarvitse käyttää juustoa niin paljon kun tavan pizzaan
Toi salamikin, kun sen laittaa viipaleina, ei suikaleena, niin antaa kivasti makua eikä sitä
tarvitse hirveän paljoa laittaa.
Mites anjovis ? herkkusieni ? pizza saa kuitenkin olla maukas eikä mikään pahvinpalanen....
Tosin- totuuden nimissä , jos itse tarkkailisin painoa niin tekisin kyllä ihan normi pizzan mutta pienemmän, ja sen lisukkeeksi reilun vihreän salaatin...vaikkapa jääsalaatista, kurkusta, tomaatista ja menlonista.
Laihduttamisen ei tarvitse olla kidutusta :o))- hill-evi
Risjauhossa on tasan yhtä paljon kalorita kuin vehnäjauhoissa.
Kevyemmän pizzasta saa kun taikinaan ei laita öljyä.
Juustoja laitetaan vain vähän. Kolmasosa siitä määrästä mitä normisti käyttäisit.
Jopa meetwurstiakin voi laittaa, mutta vain siivun tai kaksi.
Jos käyttää kinkkua kannattaa mielummin tehdä leikkeleestä kuin valmiista suikaleista. Kaikista aineksista kannattaa katsoa rasvaprosentti.
Karppaajien höpinöitä ei kannata kuunnella :) Rasva lihottaa enemmän kuin hiilati. - Ei ananas
Keltainen paprika sopii mainiosti pizzaan. Kokeiltu on.
- aika kumma
Kannattaisikohan jättää nuo pizzat kokonaan väliin, jos pitää itkeä liiasta epäterveellisyydestä. On se kumma kun nykyään pitää olla niin kurinalaista, että koskaan ei saisi herkutella ilman huonoa omaatuntoa siitä, että syö joskus jotakin ei-niin-terveellistä.
- 312123231231
Meikäläinen tekee semi-kevyen pizzan näin:
Pohjan teen normaalilla reseptillä, mutta puolet kuitupitoista jauhoa.
Pohjaan laitan rutkasti tomaattia, yrttejä
Päälle raastan hieman kevytjuustoa ja isken hieman tonnikalaa ja katkarapuja
Ei tule läheskään yhtä äkkitäyttävä ja rasvainen kuin pizzerian pizzasta. - 44 kaloria
Tee pohja kesäkurpitsaraasteesta ja kananmunasta. Tulee kevyt ja maukas. Siihen kasviksia päälle niin se on siinä.
- shame on you
ja tätä sinä kutsut pizzaksi , HÄPEÄ !
- laihdutusta menossa
Voisitko antaa tarkemman ohjeen tästä. Mielenkiintoiselta tuntuu
- Mitoissa pysynyt
Pohjaksi voi käyttää pehmeää tortillaa. Siihen kastike juustoa. Vielä jotain kevyttä jauhelihaa tai muuta vastaavaa. Paisto nopeasti 250 asteessa.
Tulee ohut, rapehko ja vähäkalorinen. Tai niin vähäkalorinen kuin voi tulla niin, että edes etäisesti muistuttaa pizzaa. Tärkeää on levittää täyte ja juusto reunoja myöten, ettei kuiva liikaa.
Ja tiedän: ei ole oikea pizza. Mutta jos tekee oikeaoppisen pizzapohjan öljyineen kaikkineen, ei se kovin kevyttä ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työsuhdepyörän veroetu poistuu
Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan693829Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan293073- 1242423
- 131656
Onko tässä paljon lääkettä..
Keski-ikäselle 43v Ketipinor 100mg Brintellix 10mg Venlafaxin 75mg Xanor 1mg Propral 40mg Xatral CR 10mg Esomepratsol 42281462Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo1631346Oi! Jorma Uotinen ja Helena Lindgren paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaudella"
Professori, tanssija, koreografi, Tanssii Tähtien Kanssa -tuomari Jorma Uotinen ja Suomen meikkitaiteen pioneeri, laulaj131120- 74999
Pakko tulla tänne
jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää39932Riittäisi juoruakkoille puhumista tässä kylässä
On mennyt mahottomaksi touhut. Taksi renki kuskaa akkaansa töihin lienekkö mitään lupaa yrittäjältä tähän touhuun. Kylän13842