Kattelin tossa tähtitaivasta vähän aikaa ja tulin siihen tulokseen että tähdet ei liiku mihinkään, vaikka esim. aurinko taas menee idästä länteen päivän aikana.
Pitäisikö kattella kauemmin? Tai jos ne oikeasti eivät yön aikana liiku mihinkään, niin miksi ei, jos kerran maapallo pyärii.
Pitäisikö kattella kauemmin? Tai jos ne oikeasti eivät yön aikana liiku mihinkään, niin miksi ei, jos kerran maapallo pyärii.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Jaa mutta tarkemmin kattottuani taitaa ne sittenkin liikkua.
Kai ne pohjantähden ympäri vuorokaudessa näyttäisivät vaeltavan, kun kerran meidän pallo pyörii. -Taivaalle kurkistanut utelias.
Taivaanpallon pyörimistä on vaikea havaita ellei ole hyvää vertailukohtaa. Liike on kuitenkin melko hidasta. Jos näet tähden joka on hyvin tarkkaan samalla suunnalla kuin esim. jokin puun oksa ja tuo oksa ei havaittavasti liiku niin näitä tuijottamalla taivaanpallon liikkeen voi havaita.
Samaan klo aikaan seur. iltana . Samassa kohdassa n. 4 min aikaisemmin?