Työpaikallani alkaa YT-neuvottelut.
Olen itse ollut vakkarina työpaikallani nyt ~ 5 vuotta. Yks pomo sanoi (ihan ystävällisessä - keskustelevassa sävyssä - yhtään minua mollaamatta) että jos esim. minä päättäisin irtisanoutua duunista vapaaehtoisesti, saisin marraskuussa normaalin kuukausipalkan päälle kuuden (6) kuukauden palkan *kultaisena kädenpuristuksena* kertakorvauksena.
Kyssäriä palstalaisille:
Onko 6 kuukauden korvaus sinusta sopiva summa kun olen siis ollut duunissa n. 5 viimeistä vuotta vakkarina?
Olen itse ollut vakkarina työpaikallani nyt ~ 5 vuotta. Yks pomo sanoi (ihan ystävällisessä - keskustelevassa sävyssä - yhtään minua mollaamatta) että jos esim. minä päättäisin irtisanoutua duunista vapaaehtoisesti, saisin marraskuussa normaalin kuukausipalkan päälle kuuden (6) kuukauden palkan *kultaisena kädenpuristuksena* kertakorvauksena.
Kyssäriä palstalaisille:
Onko 6 kuukauden korvaus sinusta sopiva summa kun olen siis ollut duunissa n. 5 viimeistä vuotta vakkarina?
Vastaukset 32
Vanhimmat
mahdollisuuksia on.
Vuoden palkalla lähtisin.
nykyään kestää?
Ja lisäksi tulee merkintä vaikea ihminen kun on irtisanoutunut työpaikasta
summaa enemmän kuin riittävänä.
lisää
Giv' me sum' mo'
itsesi irti, joudut karenssiin.
Joko 3 kk tai vastaavasti karenssi jatkuu, kunnes olet ollut töissä/kurssilla 5 kk.
Mikäli kuulut liittoon, ota potkut.
Mikäli sinulla on uusi työpaikka heti saatavilla, tai tiedät saavasi kolmen kuukauden sisällä töitä, ota rahat.
Kun sanoit että:
"Mikäli kuulut liittoon, ota potkut"
Siis tarkoitatko sitä että jäisin odottamaan passiivisesti irtisanomisilmoitusta, enkä ottaisi *kädenpuristusta* vastaan ja sitten työttömänä ilmoittautuisin työnhakijaksi, jos uutta duunia ei löytyisi heti tilalle?
Jos uusi duuni löytyisi, joutuisin takuulla tyytymään alhaisempaan lähtöpalkkaan. Eikö silloin taas kannattaisi ottaa 6:n kuukauden kertakorvaus?
Jos taas kävisikin niin etten saisi uutta duunia heti tilalle ja ilmoittautuisin työkkäriin, menis varmaan se puoli vuotta ennen kuin ansiosidonnainen alkais vihdoinkin juoksemaan, jos ottaisin 6 kuukauden *kädenpuristuksen* vastaan?
ekstrapalkka vaikuta mitään siihen, koska ne liiton päivärahat alkaa pyöriä.
Taitaa olla niin kuin runontaja sanoi, että se aika on 3 kk irtisanoutumisesta.
KELAssa enkä työkkärissä, on vaikea sanoa tilanteestasi mitään.
Esim.
-mikä on palkka?
-miten liitto katsoo asian
-millaiset työllistymismahdollisuudet ovat
Taisin kuitenkin kirjoittaa suurinpiirtein "Mikäli löydät heti tai kolmen kuukauden sisällä uuden työpaikan, ota rahat".
Muistin mukaan ensimmäinen karenssi on määräaikainen, 3 kk. Mikäli ei ole muuttunut.
Kannattaa myös muistaa myös se mahdollisuus, että verottaja ottaa verot lisäprosentin mukaan, riippuen tietysti miten olet halunnut saada palkkasi verotuksen.
Viihdytkö työssäsi ja yhtiössä? Mikä on asemasi, oletko helposti korvattavissa? Mitkä ovat mahdollisuutesi löytää uusi työpaikka? Kuinka riippuvainen olet palkkatulosta? Mikä on irtisanomisaikasi?
Jos irtisanomisaika on 6 kk, niin eihän tuossa ole kultaista lisää oikeastaan ollenkaan. Tietämättä tämän enempää sanoisin liian pieni. Itse en ottaisi ellen olisi joka tapauksessa irtisanoutumassa.
enpä olis uskonu.
Se kuuluu kaikkiin ideologioihin!
Jos tarkastelisin samaa kysymystä työnantajan näkökulmasta en suostuisi maksamaan enempää kuin irtisanomisajan palkan, koska se on maksettava joka tapauksessa.
Epäilen, jos työntekijä kieltäytyy kokonaan käymästä töissä irtisanomisaikana, niin ei kait sitä palkkaakaan tarvitse silloin maksaa?
kuuluu oikeastaan kaikkein vähiten puhtaaseen ja oikeaoppiseen sosialismiin.
käsi toisen taskuun tungetaan.
jos työntekijä ei töissä kävis ja myös töitänsä hoitais.
Epäilet ihan oikein.
_teoreettisestä_ sosialismista.
Sellaisesta mihin pystytään kirjoissa ja jumalolentojen keskuudessa, ei ihmisten.
oli mun huono provosointiyritys ah:lle. Halusin nähdä reaktion.
niin käyhän se vielä 1-6 kk. Tekee sitten mitä tekee, irtisanottuna tuskin kovin paljoa.
että kun irtisanomisilmoitus saadaa, niin käydään töissä ja silmänlumeeksi vähän potkitaan roskia pois pihamaalta.
Pääasia ettei tuo roskanpotkintaan käytetty aika vie liikaa resursseja tai muutoin vaikeuta varsinaista työtä, eli uuden työpaikan hakua.
Ilmeisesti esimerkiksi sellaista kuin marxismia, jossa ahkerat ja tuottavat työntekijät elättävät laiskoja ja tuottamattomia työntekijöitä.
missä kaikki tekevät työtä vain toisten ja yhteisön hyväksi.
Tärkeintä on että näyttää tekevältä.
määräaikaiset työsopimukset ja koeajat rulaa.
Sellaisessa yhteisössä vaan on aina paljon vapaamatkustajia. Ja varsinkin kun marxilaisuuden ideologiaan kuuluu oikeus työhön; siis mihin tahansa työhön, oli se sitten tuottavaa tai ei.
Itse systeemikin siis ruokkii tehottomuutta, kun tuotantolaitoksia täytyy tukea, ettei työpaikkoja menetettäisi.
kauniista teoriasta, jossa kaikki haluaisivat toimia oikein.
Ja kuten jo aluksi sanoin, siihen pystytään vain kirjoissa ja jumalolentojen keskuudessa.
Mutta kai ymmärrät, että vaikka marxismissa kaikki työntekijät olisivat täydellisiä ja tehokkaita, itse systeemi on niin epätäydellinen, että osa työntekijöistä tekee tuottamatonta työtä (eli ovat vapaamatkustajia)?
jos riittävä osa tekee tuottavaa työtä, niin silloin yhteisö pärjää. Ja kaikkien tekeminenhän on tärkeää.
Onhan meillä nytkin ihmisiä vaikka kuinka paljon, joiden työ ei ole "tuottavaa". Siis vielä niiden lisäksi, jotka ei tee töitä ollenkaan.
Tällaista tämä on teidän lusmujen kanssa.
Vältä MääräAikaisia Sopimuksia
Oli ideologia (ja tuotantotapa) mikä tahansa, aina joku kulkee käsi toisen taskussa. Tätä hain.
> Ja kaikkien tekeminenhän on tärkeää.
On täysin yhdentekevää yhteisön kannalta tekeekö yksilö tuottamatonta työtä vai ei. Yhteisö elättää yksilön joka tapauksessa.
...miksi työnantaja haluaa sinun irtisanoutuvan?
Tiedätkö mikä ero työnantajan näkökulmasta on sillä, että sinua ei irtisanota vaan sinä irtisanoudut?
Ihan hyvä tarjoushan tuo on, jos luulet töitä löytyvän toisaalta.
Mikäli töiden löytäminen tuntuu epävarmalta, niin silloin tarjous kannattaa jättää hyväksymättä. Tuo tarjous nimittäin vihjaa minusta siihen suuntaan, että tulevaisuudessakin jonkun on sun hommat hoidettava. Se johtaa taas siihen, että sinua ei "voida" irtisanoa.