vaparikuvioita

floorbandy-pelaaja

Löytyykö vaparikuvioita mistään netistä?

11

3900

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Essi#81

      Kannattaa hankkia vaikka kirjastosta erilaisia salibandy kirjoja! Niissä on yleensä paljon laitettu erilaisia harjoitteita, ja vapaalyönti kuvioita! Netistä ei taida löytyä? Kannattaa etsiä Googlelta, niin ehkä voi tärpätä!

      • floorbandy-pelaaja

        Kävin läpi PK-seudun kaikki salibandykirjastokirjat helmetin kautta. Pari kämäistä opusta vuodelta 1995 löytyi. Siinä kaikki. Googlet on kokeiltu jo pariinkin kertaan.

        Jos tiedät hyvän vaparikuvion, niin laittakaa tähän sanallisesti vain. Eikä mitään peruskuvioita vaan kuvioita joita on menestykkekäästi käytetty tyyliin I-IV divaritasolla.

        Kiitos,


      • Valkkuri
        floorbandy-pelaaja kirjoitti:

        Kävin läpi PK-seudun kaikki salibandykirjastokirjat helmetin kautta. Pari kämäistä opusta vuodelta 1995 löytyi. Siinä kaikki. Googlet on kokeiltu jo pariinkin kertaan.

        Jos tiedät hyvän vaparikuvion, niin laittakaa tähän sanallisesti vain. Eikä mitään peruskuvioita vaan kuvioita joita on menestykkekäästi käytetty tyyliin I-IV divaritasolla.

        Kiitos,

        Salibandy.net sieltä sinne kauppapaikkaan ja kirjoja on jonkinmoisia..


      • Essi#81
        Valkkuri kirjoitti:

        Salibandy.net sieltä sinne kauppapaikkaan ja kirjoja on jonkinmoisia..

        Jos teillä on veivareita joukkueessa, niin eikun maalin edestä vaparista toinen syöttää polvelta pienen sivuun ja veivaaja heittää veivillä pallon ylä pesään se toimii aina!


      • floorbandy-pelaaja
        Essi#81 kirjoitti:

        Jos teillä on veivareita joukkueessa, niin eikun maalin edestä vaparista toinen syöttää polvelta pienen sivuun ja veivaaja heittää veivillä pallon ylä pesään se toimii aina!

        Eipä noi, yksi syöttö sivulle ja veto, oikein ennään toimi. Pitäisi saada hiemna monimutkaisempia kuvioita, joissa jokainen pelaaja osallistuu kokonaisuuteen. Hämäys jolla saadaan vastustajan pelaajat ja veska todellakin yllätettyä. Ei vaan tunnu mistään löytyvän. Täytyy sitten kai kehittää niitä itse lisää.

        Kumma juttu? Luulisi että ihmiset olisi näitä pähkäilleet.


      • floorbandy-pelaaja
        Valkkuri kirjoitti:

        Salibandy.net sieltä sinne kauppapaikkaan ja kirjoja on jonkinmoisia..

        No eipä tuolta salibandy.net kauppapaikasta hirveästi mitään löydy. Eikö noi pikku kirjaset ole niitä samoja jotka lainasin jo kirjastosta. Ne on tehty vuonna 1995, noissa vain on ehkä uudet kannet. Noi on ihan pikku opuksia, missä on ihan muutama hassu kuvio. Ei noita kannata mennä ostamaan.


    • HIFK

      viime vuonna ilmestyneessä salibandykirjassa on joitakin kuvioita.

    • Säbäri

      Tämä on oma visioni joka uppoaa suhteellisen hyvällä prosentilla.

      Tilanne: vapari n.2 metria maalialueelta, keskeltä.
      Te: yksi pallon taakse ja kaksi polvilleen pallon eteen. Yksi taaemmaksi "vetäjäksi" ja yksi maskiin.
      Vastustaja: asettaa kolme muuriin, yhden laidemmaksi ja yhden pitämään vetäjän.

      Toiminta: pallon edessa polvillaan olleet lähtevät kaartamaan ikään kuin aikoisivat vetää, mutta todellisuudessa palloon ei ole vielä koskettu. Jos kuvio onnistuu, muuri hajoaa kummallekin puolelle kaartajien perässä, joten keskelle jäävällä miehellä on suhteellisen hyvät mahdollisuudet löytää pallon mentävä rako. (edellyttää nopeutta ja hyvää laukaisutaitoa lue: tarkkuutta.)

    • wiz

      räjähdys vapari!
      kaikki menee pallon viereen ja lähtevät nopeasti eri suuntiin yks jää syöttämään pallon jollekkin ja siiitä veto...

      sekoittaa onnistuessaan vastustajan aika tehokkaasti mutta vaatii harjoittelua...

    • oslo

      Pistäppäs Urheilukanava perjantaisin päälle ja kopioi liigajoukkueiden kuvioita. Myös omissa turnauksissa kannattaa katsoa mitä muut puuhailevat. Jos kopioitte jonkun kuvion vastustajajoukkueelta, niin he, mitä luultavammin, eivät tajua että menette heidän kuviotaan vaikka tekisitte sen heitä vastaan.

      Mutta tässä kaksi kuviota, toinen kulmasta, toinen maalin edestä.

      Kulma: Yksi maskiin, pakit alempana (hyvissä vetopaikoissa) ja kaksi toiseen kulmaan. Maskipelaaja juoksee maalin taakse ja vastaanottaa kulmapelaajan antaman syötön. Toinen kulmassa ollut pelaaja levittää kuviota ja menee hyvään vetopaikkaan. Alkuperäiseltä maskipelaajalta syöttö ja toiselta kulmapelaajalta veto maaliin.

      Maalin edessä: yksi maskiin, yksi pelaaja alemmas. Muut kolme vaparinantopaikalle. Yksi keskelle antamaan palloa ja kaksi muuta molemmille puolille selkä päin maalia=kanttiasentoon. Keskimmäinen pelaaja antaa pallon, molemmat kanttaajat lähtevät kiertämään, toiselle pallo ja maalia kohti.

      Vapareissa useimmiten kaiken a ja o on liike ja nopeus. Vastustajan toivotaan siis menevän hämilleen, muurin liikkuvan jne. Vaparit siis kannattaa harjoitella kunnolla..

      • floorbandy-pelaaja

        Hyvä kiitos,

        Laittakaa lisää vain, sana on vapaa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      3111
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3067
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2417
    4. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      91
      2037
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1893
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1759
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1606
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      83
      1370
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1280
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1110
    Aihe