Pidän pienet juhlat teemalla 70-luku. Mikä olisi sen ajan ruoka? Ideoita kiitos! Jotain helppoa mutta ruokaisaa/täyttävää.
70's ruoka
emäntänä
106065
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vaikeen heitit.... Oisko Tilliliha liian vaikea?
tuttu on myös kalifornianpata. Reseptiä itsellä ei kylläkään ole.
Naposteltavaksi voisi tarjota siihen aikaan joskus syömäni "suomalainen pitsa" eli hapanleipäviipaleet voidellaan tomaattisoseella ja päällystetään sardiinilla ja tomaattiviipaleilla sekä purjosipulilla tai valkosipulilla. Kuorrutetaan emmentaljuustolla ja paistetaan uunissa.
Meillä syötiin 70- luvulla talvella arkena sianlihakastiketta eli läskisoosia, keitettyjä perunoita ja etikkapunajuuria. Juomana maito. Jälkiruokana joku keitto tai kiisseli esim. kuivatuista aprikooseista tai sitten vispipuuro puolukoista. Tuo läskisoosi oli hyvää: sen annettiin muhia aika kauan. Jälkiruokaa oli meillä melkein aina tarjolla, toisin kuin nykyään.
Sunnuntairuokana oli usein karjalanpaistia tai jauhelihapihvit joissa oli päällä sipulirenkaita.
Ohessa aina keitinperunaa ja puolukkaa. Ja niitä itse säilöttyjä etikkapunajuuria.
Pyhänä laitettiin kiisselin päälle kermavaahtoa.
Hyvä tuon ajan ruoka on myös liha-perunalaatikko. Jäi lapsena mieleen kokonaiset maustepippirit, joita etsittiin lautaselta kilpaa.
Siihen aikaan käytettiin tosi vähän tuoreita vihanneksia talvella. Kesäisin ja syksyisin niitä syötiin.
Perussalaatti oli sellainen missä oli vihreää salaattia (ei rapeaa), kurkkua, tomaattia ja kastiketta mikä oli tehty siten että kermaan sekoitetaan etikkaa, sokeria ja suolaa.
Leikkelelautanen, jossa on kinkkua, aladobia, juustoa, suolalihaa tai paahtopaistia, metvurstia, muuta leikkelemakkaraa, kovaksi keitetyn munan puolikas, silli- tai anjovissiivu, kolme ilman kuoria keitettyä perunaa, voinokare, pari suolakurkun siivua ja pari tomaattilohkoa, persiljatupsu...
Olin jo unohtanut koko leikkelelautasen.
Se oli tosi suosittu 70-luvulla ravintoloissa.
Itse jouduin kokoamaan niitä grillibaarin keittiössä viikonloppuduunissa 70-luvun alussa.
Meillä Kotkan seudulla oli suosituin nakkikioskiruoka "hampurilainen" joka oli tehty täytteettömästä lihiksestä ja kaksi nakkia sisään.
Halvempi versio täytettiin lenkinpätkällä.
Grillibaarissa sai munahampurilaisen.
Siihen kuului tämä ed. mainittu täytteetön lihapiirakka. Jauhelihapihvi, paistettu muna ja paistettua sipulia sisään.
Tyypillisimmät kotiruuat olivat peruna-silakka-ja makaronillatikot.
Kuoriperunat ja kastikkeet.
Myös kananmunakastike oli yleinen kotiruoka.
70-luvun alussa tuli myyntiin ensimmäinen valmis salaatinkastike. Felixin perusmalli.
Lapsena himoruokamme oli keitetty spaghetti jossa oli seassa paistettua makkaraa ja sipulia.
tuli ylen kanavilta pari vuotta sitten (tais olla joku sarja), jossa esitteltiin eri vuosikymmenten suomalaisuutta (tai jotain) ja siinä oli muistaakseni myös eri vuosikymmenten tyypillisistä kotiruoista. En osaa enempää asiasta kertoa, mutta Ylen areenan kautta voisi jotain löytyä.
Kiitos ideoista! Itse olin 70-luvulla sen verran pieni ettei muuta jäänyt mieleen kuin äidin kokonaisena paistama kana ja nuo sipulirenkailla päällystetyt jauhelihapuhvit.
Hyviä ehdotuksia, suurkiitokset kaikille! Karjalanpaisti olisi todella hyvää ja tilliliha houkuttelisi mutta aika riskialtis laji (muistelee kouluvuosia).
Leikkelelautanen on hyvä idea ja helppo, lihaa karttavalle voisin tehdä kalalautasen. Tosin nuo lämpimät leivätkin kuulosti helpolle ja ruokaisalle, niistähän voisi tehdä eri versioita.
Kummallista, vaikka olin itse aikuinen koko 70-luvun, ei millään tahdo tulla mieleen, mitä silloin syötiin. Ei vaikka olen kerännyt divarista täydellisen kokoelman 70-luvun ruokaohjelehti Kasareita. Käytän niitä tosin erittäin harvoin nykyisin, oikeastaan vain leivontaan tai tosi perinteisten ohjeiden (kuten hernekeitto tai lammaskaali) etsimiseen.
Uunimakkara (sellainen, jossa makkaraan tehtiin viiltoja, joihin laitettiin juustonviipale) oli yksi 70-luvun muotiruoka. Silloin ei vielä matkustettu maailmalla nykyiseen malliin, joten fetajuusto ja valkosipuli olivat eksotiikan huippu. Voisit leikkiä etelänmatkalta palannutta ja laittaa Rhodoksen-muistoksi kreikkalaista salaattia, tai sitten Espanjassa käyneen paellaa.
Leikkelelautanen on minusta edelleen hyvä ruoka, mutta minusta siihen kuuluu vähintään kahta lajia kalaa, paria lihasorttia, juustoa, kananmuna, peruna ja koristeeksi vähän vihanneksia.
Juustotarjotin oli muuten 70-luvulla hienouden huippu. Siitähän saa kokonaisen aterian, kun ottaa mukaan useammanlaisia leipiä ja keksejä, erilaisia hedelmiä ja vihanneksia. Tosin se ei sovi ainoaksi tarjottavaksi vähänkään muodollisemmalle aterialle.
mm. Wieninleikettä ja yleensäkin noita leivitettyjä leikkeitä.
Grilliravintoloita perustettiin silloin, joten myös pihvit ovat 70-lukua. Pizzeriat alkoivat yleistyä ja silloin niissä myytiin aidommin italiastyyppisiä pizzoja kuin mitä nykyisin Suomessa tarjotaan (nyt on niitä ananaksella höystettyjä sekä kebab-lihaa yms. turkkilaisia aineksia sisältäviä).
Snägärillä ostettiin tietenkin porilainen (paitsi Raumalla).
salaattina oli kiinankaali ja raasteena yleensä porkkanaa. Ja eikä punakaali-banaanisalaatti ollut sieltä?
Kanaviillokki, jauhemaksapihvit, uunissa tehdyt lämpimät leivät ja palviluukeitto olivat taattua sen ajan ruokaa. Ja tietysti karjalanpaisti, merimiespihvi stroganoff, lihamurekkeet, tilliliha, palapaisti, makaroonilaatikko ja lihaperunasoselaatikko.
Ja mausteina suola, maustepippuri, valkopippuri ja joskus paprikajauhe.