Arvatkaas näiden kunnallisvaalien suurimmat yllättäjät! Numero 76 tulee olemaan melko kova sana, vaikka lienee otettu mukaan vain ottamaan löystät pois puolueelle? Arvelevat että tuo yhteiseen pottiin net parikymmentä ääntää. Mut nyt taitaa käydä niin että karvanaama saakin yhtämonta ääntä, ainakin lähelle kuin numeronsa 76 on. Pudottaa vielä yhden tai kaksi varmaa puolueen kestosuosikkiakin valtuustosta pois. Se onkin kova henkinen takaisku monelle, jotka kuvittelivat nappaavansa puolueelle täyteehdokkaan! Lisää arvauksia! Joka porukkaan tulee näet ennen näkemättömän kovat yllätykset nyt!
Arvatkaas suurimmat yllättäjät
Fanala Oli
9747
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Hahhah hih huh hohhohhohhoo!!! Kaikkea sitä saakin lukea. Se risuparta ei tule saamaan kuin korkeintaan 15 ääntä. Todennäköisesti 8. Eihän sillä ole edes minkäänlaista vaalikampanjaa isopäisen kuvansa lisäksi. Turha sitä on äänestää, sillä menee nekin äänet hukkaan ja vanhoille sukuvaltuutetuille. Suurin yllättäjä on sen sijaan toinen toimittaja, oikea toimittaja Tapani Niemi. Saa 191 ääntä vähintään ja se on hyvä.
Joo-o mutta numero 15 saa 76 ääntä vai mitenseoli?
Kaarlo Jankkila on keskustan ääniharva ja saa ääniä 249. Se on hyvä asia. Hannu Vihriälä saa 201 ääntä ja Antti Kerkelä 169. Janne Kaisanlahti saa 151 ääntä ja äitinsä 146. Markku Harju saa 120 Markus Mustäjärvi 171 ja Roope Poropudas 111 sekä Erja Kärkkäinen 109. Mauno Kerkelä saa 16 ääntä ja Heikki Nivala 37 sekä Juha Pikkarainen 39. Tatseri saa 79 ääntä ja Imporanta 61.
Vai on se Jankkila näin suosittu ja Nivala näin vähän "arvostettu". Nivala on melko pitkälle aiheestakin mutta en jaksa ihan kemijärveläisten poliittinen lukutaito olisi ihan sellainen, että massaliikehtijä saisi ihan näin vähäisen potin. No, äänestäjäthän sen päättää.
Jankkilan äänimäärä on kova, mutta vähän enemmän saa Nivala ja Pikkarainen eli Jankkilan solvaamat toverit! Kaikille kuitenkin lähes 200 ääntä mieheen. Sitten tulee äitipoikakaksikko ja muut kanakoplan naiset sekä Antti ja setä Kerkelä noin 150 äänen tienoilla. Täyte-ehdokkaat kuten, Suopanki, Viitamäki, Jakola, Alaräisänen, Virpi Kyyhkynen. Mourujärvi, Tuulaniemi, Tyvi yms. saavat kukin noin 20 ääntä.
Hohhoijaa, ymmärretään että ette saa ehdokkaat unta ja siksi kirjoittelette täällä. Jännitätte niin kovasti ettette nuku koko yönä, kun pelkäätte ettette pääse hoitamaan kylienne aurauksia ja korjaamaan kyläteidenne siltarumpuja valtuuston päättäjinä. Yrittäkäähän nyt kuitenkin nukkua, huomenna päivä uusi! Kyllä ne tiet joku auraa veronmaksajien laskuun edelleen!
sanottu! Naulankantaan!
Kaksi on ehdokasta rannalla vielä.Toinen istuu rantakivien päällä ja haluaa rakastaa maisemaa,toinen seisoo matkailurakennustyömaalla työporukkansa kanssa-kumpi valita?74% äänistä!
Pakko sen verran kommentoida että voipi kepun porukoille tulla yllätyksenä reipas äänimäärien pudotus. Vähän niinkuin teidän ex-puheenjohtajan faksit aikoinaan.