Ei mene jakeluun.

Luen sellasta kirjaa kuin Kultakutrin arvoitus. Siinä pohdiskellaan tuota BB:tä ja oliko jotain ennen sitä. Jonku teorian mukaan alkuräjähdystä ennen ei ollut mitään, koska ei ollut aikaa olemassa ennen sitä. Lähestyttäessä taaksepäin mentäessä BB:tä aika alkaa muuttua avaruudeksi. Siis täh? Aika muuttuu avaruudeksi? Kuulostaa siltä, että jollain on turhan vilkas mielikuvitus, vai mitä mieltä olette?
16779
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Anteeksi vain, mutta mitä potaskaa sinä yrität syöttää muille ihmisille.

Vaadin selityksen, tämä on ihan pähkähullua toimintaa.

Äänestä
  • haluatko kuulla teoriani paskan jauhamisesta?

    Äänestä

  • pahasti... kirjoitti:

    haluatko kuulla teoriani paskan jauhamisesta?

    Aikaa EI voi olla ilman energiavaikutusta. Ja energiavaikutuksen keskeisintä kulmakiveä käyttövoimaa fotonia ei voi "kellua" kuin Higinssin meressä!

    Sielä missä avaruus loppuu, tai musta aine ja energia on jo syöneet Higinssin meren fotoni kuolee. Aine kuolee. Koko gravitonijärjestelmäkokonaisuutemme lakkaa toimimasta kuin seinään.

    Aika vaatii ympärilleen näitä keskeisiä vakioita, tai ajankuluntajua ei OLE! Jopa fotonin sisällä olevassa casimir-efektitunnelissaan ei aikaa OLE.

    Äänestä

  • fet1 kirjoitti:

    Aikaa EI voi olla ilman energiavaikutusta. Ja energiavaikutuksen keskeisintä kulmakiveä käyttövoimaa fotonia ei voi "kellua" kuin Higinssin meressä!

    Sielä missä avaruus loppuu, tai musta aine ja energia on jo syöneet Higinssin meren fotoni kuolee. Aine kuolee. Koko gravitonijärjestelmäkokonaisuutemme lakkaa toimimasta kuin seinään.

    Aika vaatii ympärilleen näitä keskeisiä vakioita, tai ajankuluntajua ei OLE! Jopa fotonin sisällä olevassa casimir-efektitunnelissaan ei aikaa OLE.

    aika on vain materian liikettä. jos on jotain mikä liikkuu, niin on aikaa. jos ei liiku mikään niin aikakin pysähtyy. mitä on pysähtynyt aika. ei mitään.

    voisitko selittää minulle kvanttimekaniikan niin että ymmärrän. voisin saada siitä jonkun uuden päsäyksen tukemaan teoriaani. osaatko muuten laskea kirjaimilla? jos, niin, voisit kirjoittaa puhtaaksi päsäytysteoriani kaavan.

    Äänestä

  • päsäytysteoriani mukaan kirjoitti:

    aika on vain materian liikettä. jos on jotain mikä liikkuu, niin on aikaa. jos ei liiku mikään niin aikakin pysähtyy. mitä on pysähtynyt aika. ei mitään.

    voisitko selittää minulle kvanttimekaniikan niin että ymmärrän. voisin saada siitä jonkun uuden päsäyksen tukemaan teoriaani. osaatko muuten laskea kirjaimilla? jos, niin, voisit kirjoittaa puhtaaksi päsäytysteoriani kaavan.

    MAAILMANTEORIA.
    http://kuvaton.com/k/lVE.jpg 1
    http://kuvaton.com/k/lV6.jpg 2
    http://kuvaton.com/k/lVe.jpg 3
    http://kuvaton.com/k/lVc.jpg 4
    ------------
    1/Kuorimallilaskennan saloista.

    2008.08.17 Enteellisesti nimimerkki "Totuus", kirjoitti TIEDE- foorumiin seuraavaa:"Kenties voisit valaista minua ja kertoa mistä tuollaiset (alla jälkiesittämäni,) termit voi opiskella. En nimittäin ole törmännyt sellaisiin TKK/Helsingin Yliopiston tohtoritason kvanttimekaniikan kursseillakaan. Tuota korkeamman tason kursseista minulla ei ole tietoakaan, joten voitko auttaa?"

    Samaan aikaan myös mm. nettisensurointimme, päätti yksituumaisesti poistaa VÄLITTÖMÄSTI suurehkon erän kyseistä kvanttiydinfysiikkaan liittyvää uniikia materiaaliani pois kansan silmistä kiistattomassa paniikimielialassa! Kaikesta näki, että kyse oli VARSIN poikkeuksellisen rajusta kansainvälisestä paineesta johtuva puuttuminen maamme netissä liikuvaan nykykvanttiydinfaktaan. En yhtään kiistä, että julkaisemani mm. Malenkan kuorimalliteorian osiot täydellisine arvotaulukkoineen, mitä olen IKINÄ nähnyt ovat sellaista materiaalia, ettei koko Suomessa niitä ollut KUKAAN saanut käsiinsä ennen minua. De fakto! Edes tässä yhteydessä en tietysti uskalla alkulähteitäni jatkovuotoinvaasioista suojatakseni kertoa miten materiaalini käsiin joutui.

    Yhtä kaikki, koska nyt olen niissä KAIKISSA foorumeissa, joihin fysiikkaani kirjoitan tietoturvavaliotietopäällikkölähdetietojen mukaan ERITYISTEHOTARKKAILUSSA ja kansainväliset nettiturvainstituutiot aivan systemaattisesti poistavat alle kirjoittamaani materiaaliani välittömästi. Niin tilanne ei tietodemokraaattisesti ole todella vapaansanan juhlaa. Nyt haenkin kiivaasti erilaista foorumikanavaa saadakseni polttavankuumaa äärimielenkiintoista materiaaliani kaikesta huolimatta julkituontiin. Mielestäni ydinhallinnon panikointi tällaisten, kuten tuossa kerrottiin maamme ylivertaisesti tasokkaimpien kvanttiydinfysiikkataulukkojen poistamiseen kertoo niiden valtaisan totuusvoimn olemassaolosta. En olisikaan ryhtynyt näin pontevaan tiedonvapaustuotokseen, jossen olisi 100% varma tietolähteitteni vankkumattomasta perustasta! Ja nyt kun sain kultatakuuleiman siihen MITEN mykistävän tasokkaasta materiaalista tässä on kyse, päätin postata kaiken entistä mnäärätietoisemmin sitä janoavaan ja kaipaavaan julkisuuteen. Olkaa hyvä! Tässä siis TODISTETUSTI maamme, kenties jopa maailman laadukkainta reaalia siitä mitä ydinalamme haluaa kynsin hampain rikoksistaan ihmisyyttä vastaan piilottaa!
    ------------------------

    Eräs ehdottomasti mielenkiintoisin ydinfysiikan salatuista osista on kuorimalliteorian olemassaolo. Aihe on mitä tarkimmin salattu ja siksi siis kuuma kohde. Yksinkertaistaen pitäisi oivaltaa mikä konkretisoi atomiytimessä sen kyvyn imaista itseensä suoraa säteilyenergiaa ja purkaa sitä jopa pitkällä viiveellä ympäristöön, tämä on asian ydin. Perusajatukseltaan käsite kvanttimaailma tarkoittaa nimenomaan sitä, että pitää olla tietyn suuruinen energian kokonaispaketti saatavilla, jotta tietty reaktio tapahtuisi. Systeemi on siis digitaalinen. Ensin ei ole reaktiota ja sitten taas se etenee vain täysillä. Mutta mikä on se mekanismi joka varastoi atomin ydinrakenteisiin sinne kasautuvaa energiaa e n n e n kun mitään ulospäin näkyvää tapahtuu? Juuri tätä varten oli luotava käsitteistö ja peruskaaviot jotka kertoivat konkreettisesti missä puolitäysinäinen energia oli atomissa, ennen kuin kvantittui yhtäkkiä piilostaan tulee näkyväksi. Tähän antaa vastauksen mallit kuorimalliteorioista.

    Minua on jo alusta asti ihmetyttänyt miksi kaikki muut alkuaineet sitovat tätä Malenkan energiaa, muttei juuri vety? Pekka Jauhon Atomi ja ydinfysiikkakirja ja niinikään STUK:n Säteily ja turvallisuus antavat ensimmäiset vinkit: "Koska tavallisen vedyn H-1 ytimessä ei ole viritystiloja, ei kimmoton sironta vedystä ole mahdollinen." Jauho kertoo puolestaan neutronin perusominaisuudesta näin:" Neutronin keskimääräinen elinikä ytimen ulkona on 1,01*10^3s. Neutronilla on isotooppinen spin ja sen komponentti!" Tästä alkaa aukenemaan. Neutronin magneettimomentti on +- 1,913148 myy n. Ja elektronin puolikas tästä vastaavasta +- 1,001609* myy B. Protonin elinaika on taas ääretön. Mikä tekee sen neutronia passiivisemmaksi ydinvirittymisissä kuten vety jo osaltaan osoitti. Elektroni ja protoni on yhdessä kuin neutroni. Mikä tässä näennäisesti sotkee pelkistystä on prosessin syytämät neutriinot ja positronit. Niistä alla tarkemmin.

    Esim. beeta+ hajoamisessa pitää lähtöytimessä olla vähintään k a h d e n elektronin massalla ylittyvä jäännösydin. Parinmuodostuksessa taas fotonin energia arvo on 2m e c^2=1,022MeV. Liike-energiasta jää yli E myy-2 m e c^2. Systeemissä energiansa arvoinen ytimeen joutunut fotoni häviää muodostaen suoraan elektronin ja positronin (negatoni ja positoni) menettäen energiansa beetahajoamisen tavoin. Sekä kaksi vastakkaiseen suuntaan lähtevää 0,511MeV fotonia. Tälle määrälle on myös keskeistä, että atomin sisäisten radioaktiivisten energiamuutosten gammapurskeet ovat tyypillisesti mainitun 1MeV suuruusluokkaisia. Neutronin minimi fissiointienergia on 0,5MeV. Elektronin lepoenergia m e c^2 on myös 0,511MeV.

    Kuten huomasimme 0,5MeV on a i v a n keskeinen elementtitaso protonin ja neutronin välisissä muutoksissa. Niin ikään myös kun neutroni purkaa itsestään elektronin beeta - reaktiossaan jättäen atomiin protonin. Jotta tapahtumassa impulssimomentti reaktiossa ei säily otetaan prosessiin mukaan Paulin (anti-)neutriinon muodostus. Neutriino on puolilukuinen, ei ionisoi ja sen varaus on nolla. Tätä vaatii myös energian säilymislaki. Ja toki myös beeta + reaktio emittoimalla puolestaan positronin ja neutriinon muuttuu neutroniksi vain ytimessä ja sisältäessään jo mainitut vähintään kahden elektronin massan jäännösytimen yli. Jos tämä ei toteudu energeettisesti tapahtuu lisäksi K-kuorikaappaus Augerelektronitapauksessa. Nyt meidän pitää ottaa Ajzenbergin kuorimallin mukainen alkuaine, vaikka nyt neon-20. Sisältäen10 protonia ja 10 neutronia. Sitoen sisuksiinsa kuorimallien laskeman 6,19MeV energian. Yksinkertaisen vihjeen saamme jakamalla tämä varastoitumisenergian 6,19MeV/10= 0,619MeV jokaista ytimen neutronia kohden! Enemmän kuin mielenkiintoista ja kyseessä ei aivan varmasti ole sattuma koska. Argon -36 vastaava 10,76MeV/18= 0,6MeV miltei t ä s m ä l l e e n sama luku. Ja jatkamme yhä. Hiili C-14 vastaava 5,13MeV/8= 0,64MeV. Tässä ilmentyy hyvin atomin sisäänrakennettu perusydinkuorirakenne. Kuten tiedämme atomiytimessä neutronit toimivat pareina. Mainitussa jokainen neutroni kykenee sitomaan sisäänsä vahvavoimien auttamana klassisen elektronilepomassaisen mm. beetasta tutun hajoamisenergiapuolikkaan. Tästä on kyse.

    Mistä puolestaan kertoo 0,619MeV- 0,511MeV= 0,11MeV ero? Se on energiahävikki jonka beetahajoamiselektroni joutuu luovuttamaan atomista poistuessaan lävistäessään K, L, M-elektronikuorien absorptioionisaatiorajat, josta puhutaan mm. niinisanotussa sisäisessä konversiossa. Mekanismiin kuuluu, että atomin ytimestä singahtava säteilyenergia virittää ja kvantittaa kyseisten kuorien elektronit syytämään esim. K-kuorielektroneille tyypillisesti 0,1Mev röntgenmaksimipurskeen. Tässä meille on selkeä ja järkeenkäypä perusmallinnus siitä mitä näissä tarkoin salatuissa kuorimalleissa ja ne löytäneiden Nobelistien papereissa on lukenut, ei tämä sen vaikeampaa toki ole. Kyse on näin toteennäytetysti esiin laskemastani selkeästä faktatusta matemaattisesta näytöstä. Mitä loogisimmasta peruskivijalasta minkä varaan joskus 50-luvulta lähtien Malenka, Ajzenberg, Lauritsen, Maria Göppert- Mayer, Hans Daniel Jensen ja Eugen Wigner alkoivat hahmottaa koko keskeistä kuorimalliteoriaansa. On ajallemme mitä suurin häpeä, miten näiden mainittujen henkilöiden edes nimeä ei tunnusteta, saati keskustella heidän tieteellisesti sinällään ansiokkaista löydöksistään alalla. Miksi näin toimitaan? Koska testiajot on piilotettava niiden kertoessa konkreettisesti ydinmaailman salatuinta kykyä tuhota maailmamme jatkuvasti ohi näennäismittaustulosten virtaavalla säteilyenergiallaan!
    --------------
    ****2 Kuorilaskennan saloista.

    Kuten jo ylläolevasta hahmotimme koko isomeerisesti virittyvän kvanttimaailman priimusmoottorina on keskeinen käsite atomin ytimissä pareina energiaa sisuksiinsa kasaavista neutroneista. Mekaniikkaa voisi esittää havainnollisesti vaikka kahden pyörän hihnavetoparina. Näin kaksi erillistä neutronia alkeiskoneena kykenee selkeään ja konkreettiseen vuorovaikutukseen. Tämän perussysteemin tehoksi hahmotimme niinikään kahden elektronin massaenergian sisältäneen alkeisgeneraattorin. Kukin neutroni hallinnoi sisäiseen virittymiseen 0,5MeV suuruisen perustan. Ja kun kaksi tälläistä yhdistetään saamme kuten luvimme keskeisimmät ydinkvanttitasomuuokset esittävän perustiilipaketin. Eli puhutaan 1MeV kvanttimaailmasta. Lainataan tähän pätkä STUK:n kirjasta: "Muutaamissa nukleodeissa absorpoituvan neutronin sidosenergia on suurempi kuin fission kynnysenergia. Tällöin hidas terminen neutroni voi aiheuttaa fission. Tällaisia (fissiokelpoisia, termineutronitoimivia fissiileitä) on mm. U-233, U-235 ja Pu-239. Näissä ytimissä on parillinen määrä protoneja, mutta pariton määrä neutroneja, ja kaapattu neutroni voi muodostaa parin ytimen parittoman neutronin kanssa. Jolloin vapautuva pariutumisenergia on käytettävissä ytimen viritykseen. Eräissä muissa tapauksissa kuten U-238, fission voi aiheuttaa vain nopea neutroni. Eli kaapatun sidosenergian lisäksi tarvitaan (tutusti) 1MeV kineettistä energiaa jotta väliytimen viritysenergia ylittäisi fission kynnysenergian."

    Totta kai on selvää, että jos vielä 70-luvulle tultaessa edelleen ydinfyysikkojen suurin osa, kuten Pekka Jauho totesi yhä puuhasteli näiden kuorimalliteorioiden ja niihin liittyvien lainalaisuuksien parissa mittauksiaan ja atomien säteilyenergiasitomiskykyjen parissa , niin systeemi mutkistui tarkentuessaan. Kun atomin sisään muodostuu useissa kerroksissa elektronikuorimallisesti toisiaan osin, tai kokonaan peittäviä neutronien ja protonien kenttiä keskimääräinen ulospäin sieltä päässyt energia kynnysenergisoitui monimutkaisempiin peittolaskelmiinsa. Aivan kuten jo elektronien eri aineille tyypillisten Moseleyn lain mukaiset spektriviivakadoissa tapahtui. Ja juuri nämä mekanismit aiheuttavat osaltaan myös sen, miksei raskaampien kasvanut neutronimäärä aiheuta lineaarisesti ja loogisesti kasvavaa sitomiskykyä. Niinikään ytimessä on lisäksi elektronikuorista poiketen erilaista peruspeittoa protoni ja neutroni, jotka esiintyvät vielä parinmuodostuksin.

    Otetaan jatkotutkimukseen tilanteita joissa kuorimallienergian kanssa tulee sama muu energia. Fotoydinreaktiossa kerrotaan energia jossa ytimeen absorpoituva kvanttifotoni aiheuttaa nukleonin irrotuksen. C- 13 kynnysenergian sanotaan olevan alle 5MeV, kun vastaava kuorimallienergia on 5,317Mev. "Epäelastisella sironnalla eli (n, n´)-reaktiolla tarkoitetaan törmäystä, jossa osa neutronin liike-energiasta kuluu ytimen siirtämiseen viritystilaan. Neutronin osuessa kohdeytimeen muodostuu virittynyt ydin. Epäelastisen sironnan kynnysenergia raskaille ja keskiraskaille ytimille tyypillisesti 0.1-1MeV ja keveillä ytimillä muutama MeV. Fission neutronikaappauksessa syntyvän väliytimen energian pitää olla 4-6MeV. Esimerkiksi O-16 tapauksessa kynnysenergia 6MeV. Toisaalta O-13 kuorimallivaraustaso on 5.13MeV. Kuorimallienergia samalle 3,116MeV.

    Kuorimallin perusajatus on ymmärtää atomin ydinrakenne t i s m a l l e e n samalla tavalla 7 erilliseen kuorirakenteeseen asettuneena kuin elektroneista tutut K, L, M, N, O, P ja Q 7 erilliset kuoret. Jopa niin tarkoin, että jokaisella elektronilla on ytimestään määriteltävä vastinnuklidinsa. Otamme käyttöön jalokaasuista saamamme kuorikapasiteetin kasvun selkeän peruskaavan. Laskemme kasvavien neutronien suunnilleen muodostuvan varastointikykylisän lineaarisen osuutena mukaan. Aiemmin kerroin, että protoni on säteilyenergiavarastona selkeästi neutronia passiivisempi. Näin pitkälti on. Vielä eräs keskeinen vaikutin, vaikka protoni kykenee toki hajoamaan, niin sen hajoaminen muuttaa aineen toiseksi ja silloin emme puhu enää samasta aineesta josta lähdimme alunalkaen liikkeelle.

    Muita eräitä selkeitä poikkeuksia on kuten elektronikuoren sisin K-kuorikerroselektronien synnyttävät rajuimman jopa 10 kertaa muita kuoria isommat 100 000eV röntgenpurskeet. Tämä heijastuu myös erityisesti heliumin erityisominaisuutena. Helium He-(2)/4 on 2,96MeV/4= 0,74MeV. Aktivoitunut alfaydin tyypillisesti jopa 11MeV energiallaan kun kuljettaa mukanaan heliumytimen sisältämät näin myös kaksi protonia. On niinikään mainittava auringon ionisoituneen vedyn heliumiksi muuttavan prosessifuusion sinkoavan maapalloa kohden massiivisen protonisäteilyenergiapilven. Protoni siis erityistilanteissa kykenee selkeään säteilyvarastointipiirteeseen myös. Näillä selittyy perusta miksi juuri heliumydinsisustainen on suhteellisen suuri säteilyn varastointikykykuljettaja alkuaineasteikon vedyn neutronikantajavapaan nollakapasiteetin jälkeen.
    ---------------
    *****III Kuorimallien maailman ensi-ilta.

    Seuraava taulukko on maailman ensi-ilta julkisuudessa jolloin annetaan selkein faktoin laskettuna j o k a i s e n perusalkuaineen matemaattisesti todennettava kyky varastoida itseensä säteilyenergiaa. Isotooppien tapauksessa arvot toki ylittyvät toisinaan rajusti. Niinikään myös erinäiset säteilyenergian takia tapahtuvat aineiden muuttumiset alkuaineista toisikseen mutkistavat tilannetta entisestään. Lähtökohtaisesti kyse on testitulosten perusteella saaduista maailman eräästä tarkimmin salatusta Malenkan -kuorimallin mukaisista loogisista energiavarastoitumisarvioista. Joten kyseessä on siis historiallisen harvinainen taulukko, jolla on mm. tärkeä sanoma siinä mekanismissa, jonka avulla ydinteollisuus on nostanut vain muutamissa vuosikymmenissä biodiversiteettimme taustasäteilyarvoja 0,6mSv tasosta nykyiseen todellisuudessa kymmenkertaistuneeseen arvoonsa. Mainittakoon vielä keskeinen perussanoma. Alkuaineista v a i n vedyn ytimelle ei kerrota virallista säteilyn sitomiskykyä. Mutta vety esim. sitoessaan neutronin ytimeensä varastoi silti 2,2MeV kaappausenergian.

    Z-arvo/ Alkuaine/ Kuorimalliteoriasta saatava säteilynsiirtokapasiteetti arvio.
    1 H 0 MeV 2 He 2,96 MeV
    ---------------------
    3 Li 5,20 " 4 Be 3,77 "
    5 B 11,613 " 6 C 10,264 "
    7 N 4,98 " 8 O 3,116 "
    9 F 5,79 " 10 Ne 6,19 "
    --------------------
    11 Na 6,76 " 12 Mg 7,33 "
    13 Al 7,9 " 14 Si 8,47 "
    15 P 9,05 " 16 S 9,62 "
    17 Cl 10,19 " 18 Ar 10,76 "
    --------------------
    19 K 10,83 " 20 Ca 10,91 "
    21 Sc 10,98 " 22 Ti 11,06 "
    23 V 11,13 " 24 Cr 11,2 "
    25 Mn 11,27 " 26 Fe 11,37 "
    27 Co 11,43 " 28 Ni 11,51 "
    29 Cu 11,58 " 30 Zn 11,66 "
    31 Ga 11,73 " 32 Ge 11,80 "
    33 As 11,88 " 34 Se 11,85 "
    35 Br 12,03 " 36 Kr 12,1 "
    --------------------
    37 Rb 12,33 " 38 Sr 12,56 "
    39 Y 12,79 " 40 Zr 13,02 "
    41 Nb 13,26 " 42 Mo 13,49 "
    43 Tc 13,72 " 44 Ru 13,95 "
    45 Rh 14,18 " 46 Pd 14,41 " N/Z neutronisuhde= 1.3
    47 Ag 14,64 " 48 Cd 14,87 "
    49 In 15,1 " 50 Sn 15,33 "
    51 Sb 15,57 " 52 Te 15,8 "
    53 J 16,03 " 54 Xe 16,25 "
    --------------------
    55 Cs 16,4 " 56 Ba 16.55 "
    57 La 16,69 " 58 Ce 16,84 "
    59 Pr 16,99 " 60 Nd 17,14 "
    61 Pm 17,29 " 62 Sm 17,43 "
    63 Eu 17,58 " 64 Gd 17,73 "
    65 Tb 17,88 " 66 Dy 18.03 "
    67 Ho 18,17 " 68 Er 18,32 "
    69 Tm 18,47 " 70 Yb 18,62 "
    71 Lu 18,77 " 72 Hf 18,91 "
    73 Ta 19,06 " 74 W 19,21 "
    75 Re 19,36 " 76 Os 19,51 "
    77 Ir 19,65 " 78 Pt 19,8 "
    79 Au 19,95 " 80 Hg 20,1 "
    81 Tl 20,25 " 82 Pb 20,39 "
    83 Bi 20,54 " 84 Po 20,69 "
    85 At 20,84 " 86 Rn 21 "
    --------------------
    87 Fr 21,15 " 88 Ra 21,3 " N/Z neutronisuhde= 1,55
    89 Ac 21,44 " 90 Th 21,59 "
    91 Pa 21,74 " 92 U 21,89 "
    93 Np 22.04 " 94 Pu 22,19 "

    *Jos haluat tietää kvanttiydinfysiikasta vielä tänkin jälkeen KAIKEN. Niin lainaa Pekka Jauho ja "Atomi- ja ydinfysiikka". Kirja kertoo sulle tosiaan sellaistakin asiaa, jota ei edes kvanttifyysikot TUNNE! Kaavoissa voi tökkiä. Mutta kirja aukee jo hyvin myös TÄYSIN ILMAN NIITÄ!

    *Mielelläni sulle lisääkin opetan. Mutta jos kykenet mieltämään tämän kirjan ja esimerkiksi Casimir-efektin keskeisen fysiikan reaalit olet oppinut jo TODELLA, TODELLA PALJON!)

    Äänestä

  • päsäytysteoriani mukaan kirjoitti:

    aika on vain materian liikettä. jos on jotain mikä liikkuu, niin on aikaa. jos ei liiku mikään niin aikakin pysähtyy. mitä on pysähtynyt aika. ei mitään.

    voisitko selittää minulle kvanttimekaniikan niin että ymmärrän. voisin saada siitä jonkun uuden päsäyksen tukemaan teoriaani. osaatko muuten laskea kirjaimilla? jos, niin, voisit kirjoittaa puhtaaksi päsäytysteoriani kaavan.

    Jos täältä netistä haluat JOPA tasoani korkeampaa matematisointia niin heitä on kaksi . Aigison mm. Tiede-foorumissa. Ja toinen mahtava NIMENOMAAN matemaatikko on Risto Rytkönen!

    PS. fnet.tiede.fysiikka. Palstojen ja mm evoluutiopalstojen kingi. Keskustelleella Ristolla on vuosikymmeniä mua pitempää konkreettista visiointia tuosta maailmanteorioiden/ NIMENOMAAN mm. optiikkaperustaisista laskemisistaan. Itse olen enemmin "teoreetikko". Agison on meistä matemaattisesti KAIKKEIN paras, mutta en tiedä saatko häntä innostumaan kaavojen mietinnöistä? Sanomattakin siis selvää, että sulle esittämäni omaKIN yhteenveto pohjautuu pitkälti näiltä neroilta saamiini oppisovellutuksiinsa.

    Eli ymmärtänet, miksi vastaan JUURI NÄIN. Kunnioitan siis "osaopettajiani" asiasektoreissaan joissa olen ollut "vain oppilas"! Eli meillä on kullakin omat "erityislokeromme" emmekä edes halua astua toistemme sbesiaaliosiolle ristiin. Meikä on siis nimenomaan käytännön/kvanttifysiikassa taas paras.

    Äänestä

  • fet1 kirjoitti:

    Jos täältä netistä haluat JOPA tasoani korkeampaa matematisointia niin heitä on kaksi . Aigison mm. Tiede-foorumissa. Ja toinen mahtava NIMENOMAAN matemaatikko on Risto Rytkönen!

    PS. fnet.tiede.fysiikka. Palstojen ja mm evoluutiopalstojen kingi. Keskustelleella Ristolla on vuosikymmeniä mua pitempää konkreettista visiointia tuosta maailmanteorioiden/ NIMENOMAAN mm. optiikkaperustaisista laskemisistaan. Itse olen enemmin "teoreetikko". Agison on meistä matemaattisesti KAIKKEIN paras, mutta en tiedä saatko häntä innostumaan kaavojen mietinnöistä? Sanomattakin siis selvää, että sulle esittämäni omaKIN yhteenveto pohjautuu pitkälti näiltä neroilta saamiini oppisovellutuksiinsa.

    Eli ymmärtänet, miksi vastaan JUURI NÄIN. Kunnioitan siis "osaopettajiani" asiasektoreissaan joissa olen ollut "vain oppilas"! Eli meillä on kullakin omat "erityislokeromme" emmekä edes halua astua toistemme sbesiaaliosiolle ristiin. Meikä on siis nimenomaan käytännön/kvanttifysiikassa taas paras.

    vähän arvelinkin, ettei täällä kukaan ymmärrä noista kvanteista sen enempää kuin minäkään. eivät nuo kvantit kuitenkaan pysty kumoamaan päsähdysteoriaani, koska ovat niin pieniä ja mitättömiä se e ses se sen bb päsäyksen suhteen. oikeastaan en tarvitse mitään kaavaa teoriaani, koska siitä puuttuu niin paljon kirjaimia mitä ei ole vielä keksittykään, eikä ihmisen järjellä tulla koskaan keksimäänkään. minulle riittää että uskon kiertoon. kaikella on joku selitys ja että elämä jatkuu panemalla. ihminen rakentaa koneen johon siirtää ajatuksensa ja nämä koneet voivat lähteä etsimään uutta planeettaa, kun tämä on käytetty, tai voihan täälläkin varmaan koneet elää vielä sitten kun kaikki elollinen on kuollut.

    Äänestä

  • tuotahan minä kirjoitti:

    vähän arvelinkin, ettei täällä kukaan ymmärrä noista kvanteista sen enempää kuin minäkään. eivät nuo kvantit kuitenkaan pysty kumoamaan päsähdysteoriaani, koska ovat niin pieniä ja mitättömiä se e ses se sen bb päsäyksen suhteen. oikeastaan en tarvitse mitään kaavaa teoriaani, koska siitä puuttuu niin paljon kirjaimia mitä ei ole vielä keksittykään, eikä ihmisen järjellä tulla koskaan keksimäänkään. minulle riittää että uskon kiertoon. kaikella on joku selitys ja että elämä jatkuu panemalla. ihminen rakentaa koneen johon siirtää ajatuksensa ja nämä koneet voivat lähteä etsimään uutta planeettaa, kun tämä on käytetty, tai voihan täälläkin varmaan koneet elää vielä sitten kun kaikki elollinen on kuollut.

    Tieteen kuvalehdessä esitettiin muuten kaikenteoriaasi sivuten rinnakkaismaailmaperustainen kuplamaailmateoria. Eli mustasta aukosta materiaali imeytyy aina seuraavaan "saippuakuplaan" Big Bangina!

    Tunnetko tätä variaatiomallia?

    PS. Noin yleensäkinottaen täällä netissä tapaa yllättävän useita versioita ties minkälaisista "maailmankaikkeusselityksiä". Mutta tuo esittämäni kuvakooste sivuaa niistä koostamiani "parhaimistoa". . .Siis omaani noissa ei juurikaan ole, kuten ei yleensäkään, kuin vain "koostaminen"!

    Äänestä

  • fet1 kirjoitti:

    Tieteen kuvalehdessä esitettiin muuten kaikenteoriaasi sivuten rinnakkaismaailmaperustainen kuplamaailmateoria. Eli mustasta aukosta materiaali imeytyy aina seuraavaan "saippuakuplaan" Big Bangina!

    Tunnetko tätä variaatiomallia?

    PS. Noin yleensäkinottaen täällä netissä tapaa yllättävän useita versioita ties minkälaisista "maailmankaikkeusselityksiä". Mutta tuo esittämäni kuvakooste sivuaa niistä koostamiani "parhaimistoa". . .Siis omaani noissa ei juurikaan ole, kuten ei yleensäkään, kuin vain "koostaminen"!

    Jos olisi olemassa Maailman Katatrofaalisimmin Käsitteitä Sotkevan Sekoboltsin Tunnustus Palkinto niin se menisi sinulle. Ylivoimaisesti. Siinä olisi myös sinipunavalkoinen nauha, tammenlehvät ja sukkanauharitarikunnan ruusuke mukana. Ihan vaan hämäyksen ja epäselvyyden vuoksi. Joka piirre sopisikin hyvin yhteen kokonaisuuden kanssa.

    Sekoillaan kun tavataan!

    Äänestä

se aika tarkoittaa painovoimaa jota on kaikkialla, niinkuin se yks tyyppi siinä raamatussa väittää olevansa kaikkialla ja sekin on vain olomuoto, joista ei ihminen ymmärrä paljoakaan. aika taas on samaa kuin liike, varsinkin materian liike. se kun päsähti se ses es se bb niin silloin painovoima alkoi puristua yhteen pisteeseen jossa siitä syntyi materiaa, eli bb oli painovoiman orgasmi. materia hajoaa lopulta taas painovoimaksi. jos joku väittää että ennen ku päsähti ei olisi ollut mitään, niin se ei ole oikein tajunnut tätä juttua. lyhyesti sanottuna. kun kaikki materia taas joskus haihtuu painovoimaksi mustine aukkoineen ja kaikki liike lakkaa eli avaruus aja aika loppuu, niin sitten taas päsähtää.

Äänestä
  • Ja lehmätlentää. Minulla IQ 256, ETTÄ MENE KUULE JOLLEKKIN MUULLE ITKEMÄÄN NUIHIN AIKOJEN KANSSA!

    Äänestä

  • Tiedehullu56 kirjoitti:

    Ja lehmätlentää. Minulla IQ 256, ETTÄ MENE KUULE JOLLEKKIN MUULLE ITKEMÄÄN NUIHIN AIKOJEN KANSSA!

    ... housuusi, niin käy lapioimassa ne elektronilapiollasi pyttyyn ja vaihda puhtaat päällesi.

    Äänestä

  • paskat ... kirjoitti:

    ... housuusi, niin käy lapioimassa ne elektronilapiollasi pyttyyn ja vaihda puhtaat päällesi.

    Koitappa itse keksiä yhtä mullistava laite ja tule sitten "vittuilemaan" Kun sinulta ei edes sekään onnistu,puhummatakkaan elektroonisesta lapiosta! Ja ei ole tapana sontia housuun.

    Äänestä

  • Tiedehullu56 kirjoitti:

    Koitappa itse keksiä yhtä mullistava laite ja tule sitten "vittuilemaan" Kun sinulta ei edes sekään onnistu,puhummatakkaan elektroonisesta lapiosta! Ja ei ole tapana sontia housuun.

    Näkyypä taasen olevan asialla oikeen tieteenharrastajia.

    Äänestä

  • jaskan pauhantaa kirjoitti:

    Näkyypä taasen olevan asialla oikeen tieteenharrastajia.

    No ollaampahan jostain asiasta samaa mieltä.

    Liitytkö minun Profesori liigaan? Aloitus maksu on 350e, ja siitä eteen päin 500e/kk

    Lisä etuna saat koeajaa minun kaikki mullistavat keksinnöt, muista myös lapio.

    ja bonus etu pähkähullu mullistukset liiga lehti kerran kuussa koti ovelle.

    Äänestä

  • Kyllä muutoin huomaa, että olet tajunut asiasta yllättävän paljon!

    Mutta lieneekö sun oivalteissas sitten laajemmuutta, kokeillaan. Fotoni on kahden elektronimassan liikettä valon nopeudella. Fotonissa on KIISTATTA massaa, Myös gravitonissa on sama perusmassansa, miten tämän kaiken selität mahdolliseksi?

    Mistä fotoni SINUSTA saa kaiken sen loputtoman ja ehtymättömän liike-energiansa? Kun fotoni syntyy auringon sisuksisssa se poukkoilee ja absorboituu vuosimiljardeja sielä. Ja silti vaan JAKSAA! Mikä äkkiseltään oudointa kun tulee pinnalle on YHÄ energioaltaan 100% MUUTTUMATON!

    Huikea teko, jonka kykenen selittää kyllä, mutta osaako aiheeseen kyselty järkiveikko?)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Simo44 kirjoitti:

Luen sellasta kirjaa kuin Kultakutrin arvoitus. Siinä pohdiskellaan tuota BB:tä ja oliko jotain ennen sitä. Jonku teorian mukaan alkuräjähdystä ennen ei ollut mitään, koska ei ollut aikaa olemassa ennen sitä. Lähestyttäessä taaksepäin mentäessä BB:tä aika alkaa muuttua avaruudeksi. Siis täh? Aika muuttuu avaruudeksi? Kuulostaa siltä, että jollain on turhan vilkas mielikuvitus, vai mitä mieltä olette?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu