Amerikan ruokaa

Hei!

Lähden piakoin muutaman päivän lomalle New Yorkiin. Mitä ruokatuliaisia sieltä kannattaisia tuoda? Suomesta saa jotain amerikkalaisia tuotteita, mutta tietenkin siellä suurempi valikoima. Säilykkeitä, kastikkeita, makeisia, suolaisia tuotteita ym.?
1374
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Ei USA:sta nyt kyllä mitenkään kannata raahata mitää kotiin, täällä Suomessa saa lähes kaikkea USA-rojua, ellei satu asumaan ihan korvessa (= suurimpien kaupunkien ulkopuolella). Citymarketissakin on omat hyllyt Made in USA -kamalle.

Mutta toki, jos on jotain, josta itse kovasti pitää, eikä luule sitä löytävänsä Suomesta, tai se on täällä paljon kalliimpaa, niin sitten kannattaa tuoda juuri sitä.

Mutta vain itsehän tiedät, mistä pidät. Ei mitään kannata tuoda vain tuomisen vuoksi tai halpuuden tai minkä tahansa muun tyhmän syyn, ellei itse pidä tuomisistaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


- - - - kirjoitti:

Hei!

Lähden piakoin muutaman päivän lomalle New Yorkiin. Mitä ruokatuliaisia sieltä kannattaisia tuoda? Suomesta saa jotain amerikkalaisia tuotteita, mutta tietenkin siellä suurempi valikoima. Säilykkeitä, kastikkeita, makeisia, suolaisia tuotteita ym.?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu