Laitan tännekin, vaikka kyselin tuolla Pilateksen puolella jo - mutta tällaisen tavallisen "maija meikäläisen" on vaan vaikea hahmottaa asiaa - jos vaikka löytyisi joku selkeä linja.
"Olen nyt käynyt sekä Pilates tunneilla että (erilaisilla) joogatunneilla, mutta oikeastaan on vähän vaikea hahmottaa että mitä muuta eroa tunneissa on kuin hengitystekniikka ja se että Pilateksessa ei ole sitä vanhaa filosofiaa ja elämäntapaa taustalla. Ok ja tietysti se että Pilateksessa ei ole samantyyppisiä pitkiä pysymisiä asennoissa. Samaa kehonhallintaa ja liikkuvuuttahan molemmissa tavoitellaan. Onko siis mitään järkeä käydä molemmissa, vai valitsenko vain sen itselleni sopivamman :/ "
Mitä eroa ?
Pölkky39
2
998
Vastaukset
- sopiva..
Valitse itsellesi sopiva - tai käy molemmissa. Hyviä ne on molemmat.
- paketti!
Hei!
Miksi tyytyä venyttelyyn ja liikkuvuuden lisääntymiseen, kun voi kokonaisvaltaisella joogan harjoittamisella saada em. asioiden lisäksi mielentyyneyttä, tyytyväisyyttä, keskittymiskyvyn paranemista, iloa ja sopusointua. Jooga on keskittynyttä harjoittelua, jumpassa voi samalla myös suunnitella ostoslistaa.
Mutta kaikki saa tehdä sitä mitä haluavat. Joogan harjoittaminen antaa kuitenkin enemmän kuin osaa kaivatakaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2282988Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1902630Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1101237Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies1411198- 701098
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait2971095Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka3701075Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k5831065Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a21995Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22808