Eli ratsastaessa tulee hemmetisti hankaumia genitaalialueelle. En tiedä, että mitkä alushousut tähän voisi auttaa vai pitäisikö hankkia jokin pillu pehmuste ratsastukseen? Olen kevyttä sorttia ja 18v. Ennen käytin aina pikkuhousunsuojia ratsastaessa. Nyt en enää käytä, mutta hankaukset jatkuvat-melkeinpä pahempina. Olen kokeillut hengittävää tekokouitua ja pehmeää puuvillaa-mikään ei takaa edes 80% selviytymistä.
Tämä ongelma häiritsee istuntaa. Ei voi istua rennosti hevosen selässä, kun kaikki keskittyminen menee kivun ehkäisemiseen. Olen oppinut olla välittämättä siitä, mutta olisi kivempi istua ihan mukavasti siellä selässä ja jännittämättä yhtään mitään.
Että onko jollakin jotakin kokemusta tästä..? Ratkaisuja? Gynegologille olisi kyllä tarkoitus mennä..
hankaumia ratsataessa
7
3843
Vastaukset
- ongelmahan...
...on tuo kuvaamasi ratsastajille. Tosin tuntuu, että siitä ei niin kovin paljoa puhuta. Mutta tässä muutama vinkki, joilla voit aloittaa:
1. Satula (jos voit vaikuttaa, millä satulalla ratsastat). Esim Kiefferin satulat yleisesti sellaisia, joista noita hankaumia syntyy helpommin, koska satulan etukaari on niin "jyrkkä". Eli yritä löytää sinulle paremmin istuva satula.
2. Ratsastushousujen etusauma (samoin alushousujen saumat). Pyri hankkimaan itsellesi saumattomat housut (hiertymiä tulee usein pahemmin saumojen kohdalle), ei ole välttämättä ihan helppo nakki mutta hyvinvarustelluista liikkeistä pitäisi löytyä (jotkut liikkeet voivat tilata myös ulkomailta erikseen pyydettäessä).
3. Rasvaa paikat Bepanthenilla ennen ja jälkeen ratsastuksen. Helppo ja nopea pika-apu, ei poista ongelmaa, mutta helpottaa melkoisesti.
4. Ratsastajan geelityyny. Näitä myydään joissakin ratsastustarvikeliikkeissä, on siis geelityyny, joka kiinnitetään satulan päälle (yksinkertaista, tulee vaan kuminauhalla rungon alta kiinni) ja tyyny siis tulee sinun ja satulan väliin. Ei myöskään täysin poista ongelmaa, mutta helpottaa kyllä muihin vinkkeihin yhdistettynä.
5. Oikea istunta. Tähänkin kannattaa kiinnittää huomiota, en tiedä kuinka edistynyt ratsastaja olet, mutta oikeaoppinen istunta jossa istuinluut tuntuvat selvästi ja lantio on oikeassa asennossa ja myötää hevosen liikkeisiin oikein, auttaa myös hankaumien estämisessä.
Mitään taikatemppua ei siis tähän ongelmaan ole, jokainen löytää kokeilemalla ne itselle parhaiten toimivat keinot. Toivottavasti noista olisi jotakin apua sulle ja pääset nauttimaan myös niistä rennoista ratsastushetkistä =)- probleemi
Kiitos vinkeistä!!
-ja samalla ymmärryksestä, että mitään taikatemppua tähän ei ole. (Kaikki aina kuvittelee, että oikea istunta ratkaisee kaiken, mutta kyllähän ihmisiä on alakerrasta myös eri kokoa ja vähän eri mallejakin löytyy.. Itselle oikea istunta tuntuu olevan juuri se, missä ei yleensä pysty istumaan -hevosen askelluksesta ja satulastakin tietysti riippuen- ja sitten sitä yrittää kompensoida siirtämällä painoa, mistä tietysti seuraa ongelmia. Rentouden menettäminen kivun vuoksi on pahinta.
No, jotenkin lohdullista että ongelma on muillekin tuttu. Itse olen koittanut rasvailla, enkä enää uskalla koittaa mikä tilanne olisi ilman rasvausta. Pitääpä koittaa tuota geelityynyä ja miksei myös noita pyöräilyhousuja (alla)... - hankautunut
en kyllä netistä millään löydä mitään tietoa ratsastajan geelityynystä :(
- tätiratsastaja vm 62
Oletko kokeillut pehmustettuja pyöräilyhousuja ratsastushousujen alla? Kikka on hyväksi havaittu viime kesänä kolmen päivän ratsastusvaelluksella Virossa. Siinä tuli aikas monta tuntia oltua hepan selässä ja "looraosasto" säilyi ihan vahingoittumattomana!
- ncl.trd
Silkki tai Lycra on auttanut ainakin minua aikoinaan. Istuntaa, niinkun joku jo sanoikin kannattaa myös paljon katsoa, mutta on sanottava että kyllä se joskus ratsun käynti/ravi/laukka tyylistäkin saattaa johtua. Muistan kun menin isommalla ratsulla ja sillä oli erittäin raskaat, isot ja jäykät liikkeet, siitä tuli heti hiertymiä jollei jopa haavojakin, mutta kun taas menin arabilla niin ongelmaa ei ollut. Tämä vain oma kokemukseni.
- joku vaan....
auttoi kun vaihdoin tavalliset tai mallin housut stringeihin. ne jotenki istuu paremmin päällä niin eivät hierrä, varsinkin jos muistaa katsoa ettei osta sellaisia missä on sauma keskellä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1832264
Oletko ymmärtänyt
Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?1722020Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin
"Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I441953- 1281660
Ikäero suhteessa
Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia641549Liian paljon hylättyjä ääniä
Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus1931489Tiedän kyllä sen
Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen771231Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat
Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P321104Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni771083- 711073