hankaumia ratsataessa

objected

Eli ratsastaessa tulee hemmetisti hankaumia genitaalialueelle. En tiedä, että mitkä alushousut tähän voisi auttaa vai pitäisikö hankkia jokin pillu pehmuste ratsastukseen? Olen kevyttä sorttia ja 18v. Ennen käytin aina pikkuhousunsuojia ratsastaessa. Nyt en enää käytä, mutta hankaukset jatkuvat-melkeinpä pahempina. Olen kokeillut hengittävää tekokouitua ja pehmeää puuvillaa-mikään ei takaa edes 80% selviytymistä.

Tämä ongelma häiritsee istuntaa. Ei voi istua rennosti hevosen selässä, kun kaikki keskittyminen menee kivun ehkäisemiseen. Olen oppinut olla välittämättä siitä, mutta olisi kivempi istua ihan mukavasti siellä selässä ja jännittämättä yhtään mitään.

Että onko jollakin jotakin kokemusta tästä..? Ratkaisuja? Gynegologille olisi kyllä tarkoitus mennä..

7

3918

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ongelmahan...

      ...on tuo kuvaamasi ratsastajille. Tosin tuntuu, että siitä ei niin kovin paljoa puhuta. Mutta tässä muutama vinkki, joilla voit aloittaa:

      1. Satula (jos voit vaikuttaa, millä satulalla ratsastat). Esim Kiefferin satulat yleisesti sellaisia, joista noita hankaumia syntyy helpommin, koska satulan etukaari on niin "jyrkkä". Eli yritä löytää sinulle paremmin istuva satula.

      2. Ratsastushousujen etusauma (samoin alushousujen saumat). Pyri hankkimaan itsellesi saumattomat housut (hiertymiä tulee usein pahemmin saumojen kohdalle), ei ole välttämättä ihan helppo nakki mutta hyvinvarustelluista liikkeistä pitäisi löytyä (jotkut liikkeet voivat tilata myös ulkomailta erikseen pyydettäessä).

      3. Rasvaa paikat Bepanthenilla ennen ja jälkeen ratsastuksen. Helppo ja nopea pika-apu, ei poista ongelmaa, mutta helpottaa melkoisesti.

      4. Ratsastajan geelityyny. Näitä myydään joissakin ratsastustarvikeliikkeissä, on siis geelityyny, joka kiinnitetään satulan päälle (yksinkertaista, tulee vaan kuminauhalla rungon alta kiinni) ja tyyny siis tulee sinun ja satulan väliin. Ei myöskään täysin poista ongelmaa, mutta helpottaa kyllä muihin vinkkeihin yhdistettynä.

      5. Oikea istunta. Tähänkin kannattaa kiinnittää huomiota, en tiedä kuinka edistynyt ratsastaja olet, mutta oikeaoppinen istunta jossa istuinluut tuntuvat selvästi ja lantio on oikeassa asennossa ja myötää hevosen liikkeisiin oikein, auttaa myös hankaumien estämisessä.

      Mitään taikatemppua ei siis tähän ongelmaan ole, jokainen löytää kokeilemalla ne itselle parhaiten toimivat keinot. Toivottavasti noista olisi jotakin apua sulle ja pääset nauttimaan myös niistä rennoista ratsastushetkistä =)

      • probleemi

        Kiitos vinkeistä!!
        -ja samalla ymmärryksestä, että mitään taikatemppua tähän ei ole. (Kaikki aina kuvittelee, että oikea istunta ratkaisee kaiken, mutta kyllähän ihmisiä on alakerrasta myös eri kokoa ja vähän eri mallejakin löytyy.. Itselle oikea istunta tuntuu olevan juuri se, missä ei yleensä pysty istumaan -hevosen askelluksesta ja satulastakin tietysti riippuen- ja sitten sitä yrittää kompensoida siirtämällä painoa, mistä tietysti seuraa ongelmia. Rentouden menettäminen kivun vuoksi on pahinta.
        No, jotenkin lohdullista että ongelma on muillekin tuttu. Itse olen koittanut rasvailla, enkä enää uskalla koittaa mikä tilanne olisi ilman rasvausta. Pitääpä koittaa tuota geelityynyä ja miksei myös noita pyöräilyhousuja (alla)...


      • hankautunut

        en kyllä netistä millään löydä mitään tietoa ratsastajan geelityynystä :(


    • tätiratsastaja vm 62

      Oletko kokeillut pehmustettuja pyöräilyhousuja ratsastushousujen alla? Kikka on hyväksi havaittu viime kesänä kolmen päivän ratsastusvaelluksella Virossa. Siinä tuli aikas monta tuntia oltua hepan selässä ja "looraosasto" säilyi ihan vahingoittumattomana!

    • ncl.trd

      Silkki tai Lycra on auttanut ainakin minua aikoinaan. Istuntaa, niinkun joku jo sanoikin kannattaa myös paljon katsoa, mutta on sanottava että kyllä se joskus ratsun käynti/ravi/laukka tyylistäkin saattaa johtua. Muistan kun menin isommalla ratsulla ja sillä oli erittäin raskaat, isot ja jäykät liikkeet, siitä tuli heti hiertymiä jollei jopa haavojakin, mutta kun taas menin arabilla niin ongelmaa ei ollut. Tämä vain oma kokemukseni.

    • joku vaan....

      auttoi kun vaihdoin tavalliset tai mallin housut stringeihin. ne jotenki istuu paremmin päällä niin eivät hierrä, varsinkin jos muistaa katsoa ettei osta sellaisia missä on sauma keskellä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      2997
    2. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      61
      2941
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      42
      2357
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1853
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1709
    6. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      1654
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1576
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      77
      1255
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1236
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      79
      1070
    Aihe