Kilosinappi

RJR

Tere.

Ensiksi pitää tehdä kysymys miksi ei ole mausteet-osiota olemassa?!

No, itse kysymykseen.

Tarttisin jotain halpista kilosinappia, vahvuudeltaan väkevää tai tulista tai jotain siltä väliltä. Onko porukka testaillut näitä kilosinappeja? Olen käyttänyt Turun väkevää sinappia mutta siellä on silloin tällöin aina laatuvirheitä joten siitä pitää rankaista. Syön sinappia paljon joten siksi isoa settiä etsin ja vielä edullisesti jos mahdollista.

Ehdotuksia? En kaikkia marketin sinappeja itse viitsisi ostaa vaan ehdotuksien mukaan olisi parempi koittaa.

13

3191

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Aikoinaan ostimme äijäsafareille possunlihan ja makkaran mausteeksi Slottsin sinappia. Purkki oli muistaakseni musta. Niissä safaripromilleissa maku oli ihan kelvollinen.
      Mikäli olet sinapin suurkuluttaja kannattaisi harkita sinapin tekoa itse. Se ei ole vaikeaa ja voit säätää itsellesi sopivan puhdin ja makeuden/etikkaisuuden.Sinappijauhepusseja löytyy joka marketin hyllyltä. Reseptejä saat netistä.

      • *sande

        Ikuna en ole sinappia tehnyt, kertoisitko vähän kuinka se tapahtuu ?
        Mikä on säilyvyys ?

        Meillä on tässä tulossa joulutapahtuma,
        jossa on tarjolla kotamakkaraa, omatekoinen sinappi voisi olla ihan jees.. siis jos sen osaisi tehdä


      • *sande kirjoitti:

        Ikuna en ole sinappia tehnyt, kertoisitko vähän kuinka se tapahtuu ?
        Mikä on säilyvyys ?

        Meillä on tässä tulossa joulutapahtuma,
        jossa on tarjolla kotamakkaraa, omatekoinen sinappi voisi olla ihan jees.. siis jos sen osaisi tehdä

        Aina luotettva Pirkka-sivusto antaa sinapin perusohjeen, johon on linkki alla. Tee pieni erä ja anna sinapin tekeytyä pari päivää jääkaapissa. Mieti haluaisitko etikkaisempaa vai makeampaa ja muuta aineksia sen mukaan.
        Parhaan maistamani sinapin tekijä valitettavasti pitää ohjeensa salaisuutena. Joten sitä en valitettavasti voi laittaa tarjolle. Se sinappi nostaa harvenevat kutrini pystyyn ja vähän muutakin...
        http://www.pirkka.fi/ruoka/reseptihaku/resepti/?id=865&rname=yhtÄpaljon-sinappi


    • _SuSSu_70

      Minun mielestäni ehdottomasti paras noista kilosinapeista on Pauligin Sinetti-sinappi (mm.Citymarket myy) Siinä on tulisuuttakin ihan kivasti eikä ole mitään sokerimössölitkua, suosittelen =)

      • RJR

        Pauligin Sinetti-sinappia kokeilin niin oli kylla paras kolmesta mitä testailin. Tulisuus on ihan ok mutta joku ihme sivumaku siinä on. Parasta silti ku vertaa muihin.

        Toros ja Meiran Sinappi oli aika pers... sokerisia ihmeen makusia, laiskoja.

        Toros oli joku pikku puteli mutta koitin silti ku oli halpa, mistake!

        Mitään muita merkkejä vielä mitä vois testailla?


    • miumaumuk

      Itse pidän tuosta ruuanlaitossa. Jos ei ole riittävän makeaa, aina voi sekoittaa lisää sokeria.

    • emeritusparazit

      Aikoinaan 60 luvulla olin nakkifakiirina Tampereella. Mieleeni jäi, että silloiset taxinkuljettajat kävivät ostamassa kuumat makkarat juuri Hämeenpuiston kopilta, jossa niitä myin. (Kopin omisti Kalle Tamminen) Syy ei ollut hyvän makkaran, vaan valumattoman sinapin. Kaikki muut tamperelaiset fakiirit myivät makkaroihinsa omaa litkuaan joka oli preseptillä: "suoraan solmiolle" laatua. Sinetti sinappi pysyi paperissa ja lenkinnokassa, tahrimatta vaatteita.
      Siitä asti olen syönyt Pauligin sinappia. Nautinto menee pilalle jos sitä ei ole tarjolla. Valintatalosta saa samantapaista sinappia, merkki ei tule nyt mieleen.

    • siannappi

      Itse olen mieltynyt ihan traditionaaliseen Dijon sinappiin ja jos kotimaista pitää saada niin Auran punainen on jees. Aurallakin on näemmä Dijon sinappia tarjolla mutta enpä ole huomannut sitä koskaan maistaa, eli varmaan seuraavaksi menee se testaukseen.

    • Tulinen S

      Taasen minun makuuni on tuo auran tulinen. Itse tehtynä tulee paljon tulisempia tai muuten oudomman makuisempia. Sääli ettei tätä sinappia ole isommissa pakkauksissa, sillä tuubi ei kestä paria kolmea päivää pitempään.

      • huittii

        mun mielestä ja Auran tulinen on ykkönen.


      • Anonyymi
        huittii kirjoitti:

        mun mielestä ja Auran tulinen on ykkönen.

        Käyn Virossa usein ja ostan aina Valla eriti kange (erittäin väkevä) sinappia. 70 gramman tuubi kestää 1 hengellä n. puoli vuotta. On ERITI kange !


    • Anonyymi

      Onkohan tuo aloittaja enää edes hengissä, mahtoikohan löytää sinappinsa?

      • Anonyymi

        En ole ollut puheissa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      22
      3017
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      39
      2617
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1473
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1241
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      999
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      124
      893
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      32
      806
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      28
      656
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe