kahvia kun edellisen kerran join sitä puoliväkisin kutsunnoissa -85.
lähin uteliaisuuttani parin tuttavan kanssa käymään kaupungilla kun ne hehkutti että siellä on paikka jossa on todella hyvät kahvit. no tilasin siitä siten kupin normi kahvia jota muutki näytti juovan. ensimmäisen suullisen jälkeen päätin että tämä oli tässä. ihmettelen niitä jotka pystyy aloittaan aamun kahvilla, siihen jos liitetään vielä tupakka mukaan niin mulle sais maksaa aika ison summan että pystyisin samaan. no makunsa kullakin.
maistoin
5
2304
Vastaukset
- avauduit
nyt meille tästä asiasta? Eikö olisi parempi jutella äidin kaa?
- joka ei juo kahvia
Omaan lähipiiriini kuuluu yllättävän monta henkilöä, jotka eivät juo kahvia, eivätkä teetäkään. Lämpimän juoman keksiminen on joskus vaikeaa, aina ei voi tarjota rommitotia. Emme silti koe asia hankalaksi, se vaan pitää huomioida.
- Cittarin lihamestari
Paljastanpa sinulle salaisuuden. Harvat todella PITÄVÄT kahvin mausta. Jotkut ovat koukussa kofeiiniin, mutta useimmille kahvinjuonti on sosiaalinen fasilitaatio, eli kahvin ympärille on helppo kokoontua ja seurustella. Siksi kahvin tai edes teenjuonti kuuluu tavallaan niihin elämäntaitoihin joka olisi syytä sisäistää. Niinkuin ylempänä joku kirjoittaa, sellaiset ihmiset jotka eivät juo kumpaakaan ovat tavallaan todella ongelmallisia ja kylläpä he joissain piireissä joutuvat hyljityksikin tuon händikäppinsä johdosta. Joten hampaat irveen ja kahvia juomaan.
- Omasta kokemuksestani
Kahvi jäi muutama vuosi sitten pois ihan sattuman kauppana. Teetä juon aamiaisella, mutta enpä sitten juuri muutoin.
Ei ole mitenkään ongelmallista viettää "kahvihetkeä" siitä nauttivien kanssa, ellei siitä itse tee jotenkin erityistä numeroa. Usein juon vetä/kivennäisvettä, jotka riittävät täysin, enkä koe minkäänlaista händikäppiä. Itse asiassa päin vastoin. Moni on kysynyt, miten pääsit kahvista eroon. Tarinani on hirveän yksinkertainen, se vaan lakkasi maistumasta. Olin kiskonut sitä ns. kaksin käsin vuositolkulla, mutta näin pääsi käymään. Suurin yllätys itselleni. Suon kahvin nautinnon kaikille siitä pitäville mielihyvin. Kuka tietää, vaikka joskus vielä maistaisin tätä jalojuomaa. - Nimetön
En ole juonut kahvia montaakaan kuppia eläessäni eikä ole hidastanut missään seurassa. Kahvin kittaus varsinkin muiden vuoksi on naurettavaa luuseriutta. On todellakin sosialistinen tapa, hah.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1713478
Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m851496Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251249- 1581212
Pitääkö penkeillä hypätä Martina?
Eivätkö puistonpenkit ole istumista varten.Ei niitä kannata liata hyppäämällä koskaa likaantuvat eikä siellä kukaan niit192978- 35961
Erika Vikman diskattiin, tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek https://www.rumba.fi/uut16933Kuinka kauan
Olet ollut kaivattuusi ihastunut/rakastunut? Tajusitko tunteesi heti, vai syventyivätkö ne hitaasti?57832Maikkarin tentti: Orpo jälleen rauhallinen ja erittäin hyvä, myös Purra oli hyvä
Lindtman ja Kaikkonen oli kohtalaisia, sen sijaan punavihreät Koskela ja Virta olivat taas heikkoja. Ja vastustavat jalk88770- 62745