hyi hemmetti

en syö.

minä en ymmärrä sitä miksi valitetaan siitä, että muut valittavat, että kouluruoka on pahaa. Se on vain karu totuus. Vaikka on tietysti hyvä asia, että koulussa ylipäätäin on ruokaa tarjolla ja vieläpä koululaisille ilmaista, saisivat todella satsata ruoan laatuun.
Eikös se lopputulos ole kuitenkin se tärkein, vaikka ajatus kouluruoasta onkin kaunis?

tässä esimerkkejä siitä, mihin olen koulussamme törmännyt näiden 7,5 vuoden aikana. ja nämä ovat faktoja:
- puunpalasia makkarassa
- vihreää makkaraa
- lasinsiruja puurossa
- vanhentunutta maitoa
- medium pihviä
- hiuskarvoja useissa laatikkoruoissa
- AIVAN LIIAN suolaista ruokaa! (aina!)
- likaisia astioita (haarukoita, veitsiä, lusikoita)
-härskiintynyttä voita leivän päälle.
nuo siis muun muassa.

ja muuten, eikö kouluruoan pitäisi olla myös terveellistä? Miksi sitten ruoka on hirvittävän suolaista tai sitten rasvaista? tai sekä että? Miksi tarjolla on mustaamakkaraa, maksalaatikkoa, verilättyjä? tai makkaraa yleensäkään. tai niitä rasvaisia ylimaustettuja paistinperunoita, pihvejä ja kastikkeita?

entä hygienia? Miksi puurosta löytyi lasinsiruja? tai niistä vihreistä rasvaa tihkuvista makkaroista puunpalasia? eikö maidon parasta ennen -päiväystä tarkisteta? eikö ole aikaa kypsentää ruokaa syötäväksi? roikotetaanko hiuksia ruoassa? laitetaanko voi aina jääkaappiin? pestäänkö astioita koskaan kunnolla??

hohhoijaa..voisi kysyä miksi kukaan SÖISI siis koulussa? itse en syö mitään koko koulupäivän aikana ja pärjään mainiosti aamupalasta koulun päättymiseen.

4

2629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdf

      kouluruoan AINA, joka päivä. Ei mitään ongelmia, ja suurimmaksi osaksi ruoka oli hyvää. Ja taatusti terveellisempää kuin bigmacit ja ranskalaiset, joita nykyajan pullamössöidiootit vetelevät päivästä toiseen ja turpoavat kuin ryhävalaat.

      • Sands

        En usko kuitenkaan että puurot jossa on lasin siruja tai vanhentunut maito on sen terveellisempää kuni bicmacitkään... eli olen sitä mieltä että voisivat panostaa kouluruokiin hieman enemmän jos sitä meille syöttävät. En siis ole sitä mieltä että Bicmac on terveellinen ruoka joka päivä syötäväks mutta ei ne lasin sirutkaan mitään parasta ole!


      • Ei ole ammattinsa tasalla
        Sands kirjoitti:

        En usko kuitenkaan että puurot jossa on lasin siruja tai vanhentunut maito on sen terveellisempää kuni bicmacitkään... eli olen sitä mieltä että voisivat panostaa kouluruokiin hieman enemmän jos sitä meille syöttävät. En siis ole sitä mieltä että Bicmac on terveellinen ruoka joka päivä syötäväks mutta ei ne lasin sirutkaan mitään parasta ole!

        Kouluruokaa valmistavien henkilöiden vastuuseen kuuluu myös elintarvikkeiden hygienian valvonta. Seuraavan kerran kun saatte hapanta maitoa tai puupaloja tai lasinsiruja ruoassa, ottakaa opettajalta todistajanlausunto ja toimittakaa kyseinen ruoka-annos elintarvike laboratorioon tai terveystarkastajalle, eiköhän ala löytymään kuri tuollaiselle keittäjälle.

        Kouluruoka on hieman saman määritelmän alainen kuin sairaalaruokakin, makua ei saa juurikaan olla, koska toiset eivät saata syödä maustettua ruokaa.

        Määrärahat ovat myös hyvinvointi suomessa nykyään vähäiset, koska valtionjohtoistenkin yritysten johtohenkilöstölle tulee maksaa optiomiljoonat palkkojen ja muiden etuisuuksien lisäksi.

        Olkaa siis kiitollisia, että saatte edes jotain suuhunne, veikkaampa että kohta ei ilman rahaa syödä kouluissa yhtään mitään.


    • ------------

      Kokeile kasvisruokaa. Siinä ei oo ainakaa mulla mitää kävelly vastaa. On kaverin broilerilautaseltaki risuja joskus löytyny... :D Tai mitä lie omituisuuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      0
      3630
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      43
      3221
    3. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      56
      2947
    4. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      34
      2828
    5. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      16
      2758
    6. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2620
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      44
      2260
    8. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      32
      2131
    9. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      2015
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      45
      1789
    Aihe