hyi hemmetti

en syö.

minä en ymmärrä sitä miksi valitetaan siitä, että muut valittavat, että kouluruoka on pahaa. Se on vain karu totuus. Vaikka on tietysti hyvä asia, että koulussa ylipäätäin on ruokaa tarjolla ja vieläpä koululaisille ilmaista, saisivat todella satsata ruoan laatuun.
Eikös se lopputulos ole kuitenkin se tärkein, vaikka ajatus kouluruoasta onkin kaunis?

tässä esimerkkejä siitä, mihin olen koulussamme törmännyt näiden 7,5 vuoden aikana. ja nämä ovat faktoja:
- puunpalasia makkarassa
- vihreää makkaraa
- lasinsiruja puurossa
- vanhentunutta maitoa
- medium pihviä
- hiuskarvoja useissa laatikkoruoissa
- AIVAN LIIAN suolaista ruokaa! (aina!)
- likaisia astioita (haarukoita, veitsiä, lusikoita)
-härskiintynyttä voita leivän päälle.
nuo siis muun muassa.

ja muuten, eikö kouluruoan pitäisi olla myös terveellistä? Miksi sitten ruoka on hirvittävän suolaista tai sitten rasvaista? tai sekä että? Miksi tarjolla on mustaamakkaraa, maksalaatikkoa, verilättyjä? tai makkaraa yleensäkään. tai niitä rasvaisia ylimaustettuja paistinperunoita, pihvejä ja kastikkeita?

entä hygienia? Miksi puurosta löytyi lasinsiruja? tai niistä vihreistä rasvaa tihkuvista makkaroista puunpalasia? eikö maidon parasta ennen -päiväystä tarkisteta? eikö ole aikaa kypsentää ruokaa syötäväksi? roikotetaanko hiuksia ruoassa? laitetaanko voi aina jääkaappiin? pestäänkö astioita koskaan kunnolla??

hohhoijaa..voisi kysyä miksi kukaan SÖISI siis koulussa? itse en syö mitään koko koulupäivän aikana ja pärjään mainiosti aamupalasta koulun päättymiseen.

4

2581

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asdf

      kouluruoan AINA, joka päivä. Ei mitään ongelmia, ja suurimmaksi osaksi ruoka oli hyvää. Ja taatusti terveellisempää kuin bigmacit ja ranskalaiset, joita nykyajan pullamössöidiootit vetelevät päivästä toiseen ja turpoavat kuin ryhävalaat.

      • Sands

        En usko kuitenkaan että puurot jossa on lasin siruja tai vanhentunut maito on sen terveellisempää kuni bicmacitkään... eli olen sitä mieltä että voisivat panostaa kouluruokiin hieman enemmän jos sitä meille syöttävät. En siis ole sitä mieltä että Bicmac on terveellinen ruoka joka päivä syötäväks mutta ei ne lasin sirutkaan mitään parasta ole!


      • Ei ole ammattinsa tasalla
        Sands kirjoitti:

        En usko kuitenkaan että puurot jossa on lasin siruja tai vanhentunut maito on sen terveellisempää kuni bicmacitkään... eli olen sitä mieltä että voisivat panostaa kouluruokiin hieman enemmän jos sitä meille syöttävät. En siis ole sitä mieltä että Bicmac on terveellinen ruoka joka päivä syötäväks mutta ei ne lasin sirutkaan mitään parasta ole!

        Kouluruokaa valmistavien henkilöiden vastuuseen kuuluu myös elintarvikkeiden hygienian valvonta. Seuraavan kerran kun saatte hapanta maitoa tai puupaloja tai lasinsiruja ruoassa, ottakaa opettajalta todistajanlausunto ja toimittakaa kyseinen ruoka-annos elintarvike laboratorioon tai terveystarkastajalle, eiköhän ala löytymään kuri tuollaiselle keittäjälle.

        Kouluruoka on hieman saman määritelmän alainen kuin sairaalaruokakin, makua ei saa juurikaan olla, koska toiset eivät saata syödä maustettua ruokaa.

        Määrärahat ovat myös hyvinvointi suomessa nykyään vähäiset, koska valtionjohtoistenkin yritysten johtohenkilöstölle tulee maksaa optiomiljoonat palkkojen ja muiden etuisuuksien lisäksi.

        Olkaa siis kiitollisia, että saatte edes jotain suuhunne, veikkaampa että kohta ei ilman rahaa syödä kouluissa yhtään mitään.


    • ------------

      Kokeile kasvisruokaa. Siinä ei oo ainakaa mulla mitää kävelly vastaa. On kaverin broilerilautaseltaki risuja joskus löytyny... :D Tai mitä lie omituisuuksia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      151
      11426
    2. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      28
      8102
    3. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      56
      5904
    4. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      164
      4830
    5. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      16
      4687
    6. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      36
      4345
    7. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      84
      4213
    8. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      84
      3497
    9. Juuri muiston ne

      Rakastuneet katseesi. Huh
      Ikävä
      80
      3250
    10. Miten paljon

      Olet halunnut mun kanssa?
      Ikävä
      48
      1751
    Aihe