Onko maailmassa ainuttakaan miestä joka pystyisi näkemään naisen ihmisenä, tasa-arvoisena, persoonana? Vai onko nainen aina ja ikuisesti vain pillu ja piika. Alkaa tuntua nimittäin, että näin se menee miehille. Jopa ne mukavan oloiset miehet päästyään miesporukkaan alkavat haukkua naisystäviään. Väittäisin, että ehdoton enemmistö, ellei jopa kaikki, miehet vihaavat ja/tai halveksuvat naisia enemmän tai vähemmän. Ei haluta että nainen menestyy elämässään, nähdään raiskaaminen oikeutettuna jos nainen ei parisuhteessa suostu seksiin, puhutaan aina vain siitä kuinka naiset eivät osaa ajaa autoa, ovat tyhmiä, huoria jne jne jne. Lista jatkuu ja jatkuu. En ole koskaan nähnyt samanlaista halveksuntaa naisilta miehiin kohdistuen.
Miksi, miksi naiset menevät parisuhteisiin?????? En kykene tajuamaan. Mies saa orjan, nainen saa, mitä, olla orjana? Vai ovatko naiset niin naiveja etteivät tajua tätä? Eivä tajua mitä miehet paljastavat itsestään kun "kulta" ei ole kuulemassa??
Miksi, miksi naiset menevät parisuhteisiin?????? En kykene tajuamaan. Mies saa orjan, nainen saa, mitä, olla orjana? Vai ovatko naiset niin naiveja etteivät tajua tätä? Eivä tajua mitä miehet paljastavat itsestään kun "kulta" ei ole kuulemassa??
Vastaukset 29
Vanhimmat
Miksi katselet niitä miehiä jotka hilluvat kavereidensa kanssa kännissä mökkisaunalla? Tottakai siitä tulee kaikenlaista äijien uhoamista, puhutaan naisista halventavasti, ihan samoin kuin tietyt naisetkin valittavat jatkuvasti miehistä naisystävilleen. Mutta KAIKKIIN miehiin tälläinen ei päde; ikävä vain, että nämä erilaiset yksilöt helposti unohdetaan tai koetaan jotenkin täysin poislasketuiksi romanttisseksuaalisista suhteista, koska ovat liian rumia nörttejä ja liian kilttejä nössöjä, eivätkä kiinnosta ketään.
"Mutta KAIKKIIN miehiin tälläinen ei päde; ikävä vain, että nämä erilaiset yksilöt helposti unohdetaan tai koetaan jotenkin täysin poislasketuiksi romanttisseksuaalisista suhteista, koska ovat liian rumia nörttejä ja liian kilttejä nössöjä, eivätkä kiinnosta ketään. "
Hassua miten internet on modernin länsimaisen kulttuurin viimeinen oikea naisvihan kukoistuspaikka. Ja ketkä näillä palstoilla naisia eniten halventavat? Varmana ne menestyvät ja halutut miehet? Ei, vaan juurikin ne nörtit. Kannattaa lukea naisbloggaajien kokemuksista kun näillä on lähetelty sadoittain tappo/raiskaus-uhkauksia. Nörtti on lähes yhtä paha valinta puolisoksi kuin ex-henkirikosvanki. Nörttien käsitys naisista tulee 100% netin pornotarjonnasta ja miesten foorumeilta joissa nainen on sikaa alempi.
Toki jotkut nörtit purkavat katkeroitumistaan naisia kohtaan sillä, että jauhavat paskaa täällä netissä. Mutta toisaalta iso osa nörteistä keskittyy irkkaamaan tai pelailemaan kotona iloisesti ja ajattelee vain silloin tällöin että 'harmi, kun ei ole tyttöystävää, mutta enhän mä ketään uskalla lähestyä'. Aina löytyy niitä, jotka syyllistävät toisia tarpeettomasti, jokaisessa ihmisryhmässä on mätämunansa, mutta myös helmensä. Nörteissä on paljon helmiä, jotka saattavat olla sosiaalisesti kömpelöitä ja epäromanttisia, mutta täysin vaarattomia, aitoja, kilttejä, älykkäitä ja alkujännityksen jälkeen todella mukavia ihmisiä.
Nörtillä ei ole tarvetta kerskailla sillä, miten saa pidettyä naisensa tossun alla. Ei niillä ole tarvetta korostaa omaa (puutteellista) maskuliinisuuttaan sillä, että kohtelisivat naisia huonosti; monet hyväksyvät sen etteivät ole mitään alfauroksia, eivätkä yritä sellaista esittääkään. Jopa ne ärsyttävät katkeroituneetkin nörtit kohtelisivat todennäköisesti oikeaa nasiystävää todella hyvin; mitä syytä heillä olisi olla katkeria enää sen jälkeen kun huomaisivat sittenkin kelpaavansa?
"Jopa ne ärsyttävät katkeroituneetkin nörtit kohtelisivat todennäköisesti oikeaa nasiystävää todella hyvin; mitä syytä heillä olisi olla katkeria enää sen jälkeen kun huomaisivat sittenkin kelpaavansa?"
Näinhän sitä voisi kuvitella, mutta totuus ei ole tuollainen. Valitettavasti heidän naisvihansa jatkaa kukoistustaan parisuhteen solmimisen jälkeenkin.
Surullisen kuvan muuten itsekin maalaat: ainoastaan hyvin pieni osa miehistä ei ole naisvihaajia. Vain ja ainoastaan muutamat niistä tyypeistä, jotka elävät omassa maailmassaan, todellisuuden ulkopuolella, eivät vihaa naisia sinun tulkintasi mukaan.
on siitä vaikea paikka että täällä muutama ahkera ihminen voi luoda satoja tai tuhansia aloituksia siitä kuinka paskoja naiset/miehet ovat, joka ei kuitenkaan missään tapauksessa kuvaa "suurimman osan" mielipidettä.
Suositan että tutustutte täällä internetin ihanissa keskustelupalstoilla seikkaillessanne käsitteisiin:
Fleimaus http://en.wikipedia.org/wiki/Flaming_(Internet)
ja
Trolli http://en.wikipedia.org/wiki/Internet_troll
Meidän kaikkien elämä helpottuisi huomattavasti jos lakkaisitte jatkuvasti menemästä näihin idioottimaisiin yleistyksiin ja "suurimman osan mielestä"-väittämiin.
Kumpi oli ensin, vittumaiset miehet vai katkerat naiset?
Mutta vastaus kysymykseesi, miksi naiset menevät parisuhteisiin? Siksi, että naiset tarvitsevat elämäänsä haasteellisia koulutusprojekteja. Lisäksi naiset saavat mielihyvää uhrautuessaan ja luodessaan itselleen marttyyrin sädekehää. ;-)
raggarien ja pelimiesten suosiminen, silloin kun tytöt ovat vielä nuoria ja kauniita, saa monet kaveripojat katkeroitumaan loppuiäkseen.
Kyllä elämä on sitten kovaa. ;-)
Noin päin se asia menee, eli vittumaisuus on kana ja katkeruus vasta muna. Siitä se piiri sitten lähtee pyörimään, ja katkeruus aiheuttaa vittuilua, mutta aivan aluksi tarvitaan se eka vittuilija joka aiheuttaa sen ekan katkeruuden.
kuvailemasi miestyyppi on vain murto-osa. Aivan samoin, käänteisesti, on naisia jotka puhuvat miehistä tuohon tyyliin.
Kyllä niitä miehiä on, jotka kunnioittavat naisia, samoin naisia, jotka arvostavat miestä.
naisilla yleisempää kuin miehillä.
voi olla kutakuinkin tasan, kumminkin päin.
valitettavasti ei ole.
ollut itse siinä tilanteessa, että olen ollut justiin tuota mieltä. Kun kaikkensa antaa, ja sit tuleekin....
Mun mielestä, jos arvot/arvostukset ei kohtaa, siitä tilanteestä pitää lähteä pois.
Oman itsensä arvostuksen takia.
Jos neuvottelu ei tuota tulosta.
Mutta silti mä olen sitä mieltä, että on suurin osa kunnon miehiä.
Kaikkea hyvää sinulle. *kannustava hymy*
"Onko maailmassa ainuttakaan miestä joka pystyisi näkemään naisen ihmisenä, tasa-arvoisena, persoonana?"
>> On toki!
"Vai onko nainen aina ja ikuisesti vain pillu ja piika?"
>> Suosittelen sinua tutkimaan tuota omaa miesvihaasi rehellisesti, mistä se oikein kumpuaa, vaikka vaikeaa se varmasti onkin. Miksi olet törmännyt vaan noihin kuvailemiisi pillua vonkaaviin miehin, mistä olet heitä löytänyt ympärillesi..?
>> Jos mietit vaikka ystäväpiiriäsi, niin sieltä löytyy takuulla myös onnellisia ikäisiäsi pareja, joilla kenties on jo pieniä lapsia.
"sitä saa mitä tilaa"
MOT
En vihaa miehiä, ei ole paljoa henkilökohtaisia kokemuksia koska olen pysynyt erossa. Tunnen miehiä ennenkaikkea ystävänä, olen päässyt mukaan porukoihin "yhtenä jätkistä" (mutta aina "kahvinkeittäjänä", silti) ja sitä kautta nähnyt muutakin kuin sitä näytelmää mitä vaimoille pidetään. En luota miehiin enkä jaksa uskoa hyvää heistä.
rooli sopii sulle mainiosti.
luulet, että miehet olisivat seksuaalisesti kiinnostuneita sinusta? Ettet vaan yliarvioisi itseäsi..
Missä olen niin väittänyt? Jotkut varmaan ovat, jotkut eivät.
transumies, joten sen vastaukset voi sivuuttaa. On täällä niitä muitakin.
Kyllä mies kuitenkin osaa nähdä naisen ihmisenä.
ei ole ihmisiä ollenkaan vaan eniron botteja
naisia noin yleisesti niin se ei kait tarkoita vielä sitä etteikö siinä joukossa vois olla positiivisia poikkeuksia.
Ihmettelee tää
Mä olen myös tavallaan "yksi jätkistä" tai sitten niin näkymätön, että mun läsnäoloni unohdetaan, että kuulen välillä todella hurjia juttuja.
En tiedä olenko sitten kyyninen tai katkera, mutta en usko minäkään, että mies voisi tuntea rakkautta. Kyllä miesten elämä pyörii niin oman navan ympärillä, ettei niitä tunteita riitä kenellekään muulle. Miehiltä kun kysyy mitä on rakkaus, niin ne alkaa puhumaan suihinotosta tai siitä, että vaimo osaa laittaa hyvää ruokaa.
Yhdellä ystävällä todetttiin syöpä ja hänen miehensä tietysti lähti. Yritimme keksiä edes yhden miehen, joka ei olisi vastaavassa tapauksessa jättänyt tai hankkinut toista naista, eikä löytynyt yhtäkään. Naisista tunnemme vain yhden, joka jätti miehensä, mutta hänkin siksi, että mies jäi myös kiinni uskottomuudesta.
Miesten "rakkaus" yleensä loppuu, kun palvelutkin loppuu. Mun mielestä relaxed_eyes on siinä oikeassa, että naiset rakastaa miehiä, mutta miehet "rakastaa" niitä asioita, joita saa naisilta. Eli oikeastaan siis vain itseään.
Mun on myös ollut vaikeaa ymmärtää, että miksi kukaan nainen aloittaa suhteen. Niitä asioita, joita mä haluaisin, ei voi saada mieheltä, itse asiassa päin vastoin. Tai no, nainen tietysti haluaa olla tarpeellinen ja miehet tarvitsee naisia, mutta miten se riittää, sitä en ymmärrä...
Toisaalta, voihan ihminen vaikka kuolla tahdon voimalla, niin helppohan se on nähdä toisessa jotain, mitä siellä ei ole.
Mutta joo, menee yli minunkin ymmärryksen nämä jutut. :)
todella hyvin usein määritellään ihannenaiselle tietty täsmällinen ulkonäkö. Lisävaatimuksina mm. huoliteltu olemus ja pukeutuminen, kiinnostus ruuanlaittoon ja muihin kotitöihin, voimakas hoivavietti (mieheen ja lapsiin kohdistuen), sekä kiltti luonne ja käytös, paitsi sängyssä sen oman miehen kanssa. (Muita miehiähän ei tietenkään ole saanut olla.)
Eli tulkattuna:
Keskivertoa selvästi kauniimpi nainen, joka on aina viimeisen päälle laitettu, mutta jolla riittää silti aikaa huolehtia kaikki kotityöt ja lastenhoito yksin, tai joka on ainakin aivan h*lvetin kiitollinen siitä, jos mies kerran kuussa vie roskat. Tämän lisäksi naisen tulee olla miehen käytettävissä aina kun mies haluaa ja suostua sängyssä kaikkeen mitä mies haluaa. Nainen ei sano vastaan mihinkään eikä ylipäätään omaa omaa tahtoa, vaan suhtautuu mieheen "kyllä herra, tottelen" -asenteella.
Ts haetaan sitä surullisenkuuluisaa oman äidin ja pokeleffan seksipedon risteytystä.
oli siis miettiä, että miehet tuntuvat nimenomaan "rakastuvan" tiettyyn ominaisuusrykelmään. Naisen persoonalla/tunteilla/ajatuksilla eli naisella ihmisenä ei ole merkitystä, vaan sillä kuinka hyvää ruokaa nainen laittaa, kuinka hyvin nainen pitää kodin puhtaana, kuinka monta seksikumppania naisella on ollut jne. Mielestäni tämä näkyy mm. siinä, että suurimman(?) osan miehiä mielestä turha länkyttäminen (= puolison kanssa keskustelu ja sitä kautta tutustuminen) on p*rseestä ja tyhmien akkain touhuja, ja siinä, että mies ei lähde suhteesta useinkaan ennen kuin uusi lupaavalta vaikuttava ominaisuusrykelmä on katsottu valmiiksi ja pääsee suoraan muuttamaan vanhan ominaisuusrykelmän luota uuden ominaisuusrykelmän katon alle. Tässäkin jätetään se tutustumisvaihe kokonaan väliin ja uusi ominaisuusrykelmä ikään kuin suoraan korvaa sen vanhan, ja elo jatkuu entiseen tapaan. Paitsi että uusi ominaisuusrykelmä ei kehtaa heti nalkuttaa olohuoneen lattialle potkaistuista vauhtiraidallisista kalsareista.
Puhut täyttä paskaa. Ainoa, millä on merkitystä, on se persoona: se Nainen itse. Jatka SinäMinän lukemista ja jatka kasvamista.
"Yhdellä ystävällä todetttiin syöpä ja hänen miehensä tietysti lähti."
Tietysti?
Onko tuo jokin oletus että kaikki miehet lähtevät tai kenties tekeekö moni niin?
Kylläpä on selkärangaton kusipäämies. Jos on jättämässä muutenkin niin sit kai se on ok, mut jos sairauden takia niin vois vähän miettiä kaks kertaa.. Säälittävää ja niin miesmäistä käytöstä.
Ei sillä että se olisi velvollisuus tai pakko, mut sairaasta voisi sen verran välittää että jos on vaikka kesken hoidot, niin jaksais tukea.. Kai sitä kerkeää myöhemminkin jättämään, sillä montaa sairautta vaan pahentaa se mielipaha. On siihen syynsä jos vanhan pariskunnan puoliso kuolee, että joskus kuolee toinenkin piakkoin suruunsa. Suru tappaa joten vois miettiä ehkä mahdollisesti parempaa ajankohtaa jos vain pystyy..
Miksi itse menit naimisiin sellaisen miehen kanssa?