Lanttukuutiot

keittoaika?

Kauanko lanttua pitää keittää kun valmistaa lanttukuutioita ja mitataanko niiden kypsyys samalla tavalla kuin perunan (hammastikulla)? Entä laitetaanko lantut kokonaisina vai kuutioina kattilaan?

Avuton kiittää avusta! :)

18

17657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiehumaan

      ja se on aika makuasia, kuinka kauan keittää eli kuinka kypsiä niistä haluaa.
      Kuutiot kypsyvät aika nopeasti.
      Maista yksi pala vaikka 3-4 minuutin kiehumisen jälkeen, jos on omaan makuusi liian kovia, keitä lisää.
      Itse tykkään kaikista vihanneksista vain vähän aikaa keitettynä, joku taas ihan pehmeäksi keitettynä, eli nämä on makuasioita.

      • avuton keittiössä

        Kiitos sinulle! Itse veikkasin että niitä piti keittää lähemmäs 40min. Olis varmaan muistuttanut enemmän lanttulaatikkoa.:D


      • Makuasiakaan ole
        avuton keittiössä kirjoitti:

        Kiitos sinulle! Itse veikkasin että niitä piti keittää lähemmäs 40min. Olis varmaan muistuttanut enemmän lanttulaatikkoa.:D

        Riippuu se aika paljolti käyttötarkoituksestakin.
        Jos aiot tehdä lantusta sosetta, ei se oikein tahdo onnistua "al dente" kuutioista, vaan keittoaikaa täytyy pidentää melkoisesti.
        Lanttulaatikkoon tarvitaan juuri tuo aivan kypsäksi keitetty, koska se tarvitsee soseuttaa. Kuutioista saattaisi syntyä veikeä lanttulaatikko.


      • vaan juurikin
        Makuasiakaan ole kirjoitti:

        Riippuu se aika paljolti käyttötarkoituksestakin.
        Jos aiot tehdä lantusta sosetta, ei se oikein tahdo onnistua "al dente" kuutioista, vaan keittoaikaa täytyy pidentää melkoisesti.
        Lanttulaatikkoon tarvitaan juuri tuo aivan kypsäksi keitetty, koska se tarvitsee soseuttaa. Kuutioista saattaisi syntyä veikeä lanttulaatikko.

        lanttukuutioista !


      • simppelisimon

        Hyvä vastaus - itse keitän niitä lanttukuutioita porkkanapalojen seassa vajaa 10 minuuttia riippuen palojen koosta - aina tietysti välillä maistaen kypsyyttä ja kun kohdillaan niin valuttaen vedet pois, vähän voita, peppaa ja suolaa sekaan sekoittaen ja tarjolle muun aterian oheen. Usein lisään myös pakasteherneitä lantun ja porkkanan sekaan ja niille riittää muutama minuutti kiehuvassa vedessä.

        Lanttu ja porkkana keitettyinä ovat hyvä yhdistelmä - ne korostavat toisiensa makeutta ja makua - erittäin hyvä lisäke mausteiselle liharuoalle.


      • Anonyymi

        HOHO! Neljä minuuttia... Päivän huonoin vitsi. Lanttu on niin kovaa, että VÄHINTÄÄN 40 minuuttia on keitettävä.

        T. Oolofi-84


    • Missunen

      Paras tulee kun kuutiot paistetaan öljyssä tai voissa ja lisätään siirappia, kansi paistinpannun päälle ja muutama rkl vettä että kysyvät. Lopuksi ilman kantta että vesi haihtuu.
      Tosi herkullista!

      • keittoaika

        Paistoin moottoriöljyssä ja *ryn ryn* en usko olevani auto!

        Ellette usko, soittakaa vaikka merkkihuoltoon Laakkosille ja kysykää minua!


      • Anonyymi
        keittoaika kirjoitti:

        Paistoin moottoriöljyssä ja *ryn ryn* en usko olevani auto!

        Ellette usko, soittakaa vaikka merkkihuoltoon Laakkosille ja kysykää minua!

        Eipä kande Laakkoselta mennä ostaa autoa kun tollasia asiantuntioita.


    • Kokkitiitu

      Kasvisten keittoajat
      Paloitelluille kasviksille, minuuttia

      Peruna 15
      Juuriselleri 15-20
      Kaalisuikale 15-20
      Lanttu 30-45
      Kukkakaali 10
      Porkkana 10-15
      Punajuuri 15
      Purjo 5-10
      Sipuli 10

      • einemuahuijaa

        Oikeastaan peruna on se kriittisin - kukaan ei halua purra raakaa pottua - muissa kasviksissa lievä "purutuntuma" ei niinkään haittaa.

        On hyvin vaikeaa sanoa eksakteja keittoaikoja millekään kasvikselle tai juurekselle, koska ne vaihtelevat hyvinkin paljon kasviksen lajikkeen ja kasvu-ympäristön mukaan - joskus potut kypsyvät vartissa ja toisinaan taas sitten ei.

        Onneksi nämä "tiukemmat" juurekset kestävät myös pidemmän keittoajan kuin perunat, joten lämpimässä voivat hyvinkin odottaa potaaksien kypsymistä - pahimmillaan potut voivat viedä 40 minsaa ollakseen ns. kypsiä eli suuhun sopivia.

        Noi ohjeistetut keittoajat ovat vähän sama asia kuin lisätään ruokaan punainen chili eli siis siis mitä häh - jokainen chilin-kasvattaja tietää, että samastakin puskasta tulee eri voimakkaita chilejä. Itse koin tämän tehdessäni vruokaa itsekasvattamasesta pensaasta - osa oli ok halutun tulisuuden mukaan ja osa taas rikkoi "chilivallit" poltettavuudellaan ja näin luotten ohjeen määriin voi joko pettyä mauttomuuteen tai överihottiin makuun.

        Joku naureskeli tseffien gramma-määräisten ohjeiden perään, mutta gramma sitä tai tätä oikeastaan pelastaa ruoan eli laitetaanko yksi keltasipuli ruokaan, mikä voi tarkoittaa kaikkea 30-100 gramman väliltä ja tällä on suuri merkitys niin ruoan makuun kuin rakenteeseen.

        No jokainen löytää sen oman maku-haitarinsa, jonka sisällä ruokaa tekee.


    • Päteekaikkiinkasviksiin

      Keitä lanttuja niin kauan että ne on sulle suuhun sopivia. Jotkut tykkää pehemistä, toiset kaipaa suutuntumaa.

    • Anonyymi

      Ei perunan kypsyyttä kokeilla hammastikulla. Keittoaika riippuu siitä minkä kokoisia kuutiot ovat.

    • Anonyymi

      Lanttua pitää keittää noin 35 - 40 min.
      Muuten alkaa närästää tosi rajusti ja kauan aikaa!!!

    • Anonyymi

      Haggiksen kanssa senttixsentti kuutiot. Punaviini pullo kahteen henkilöön ja lanttu lisäke valmis. Annos lautaselle ja tinapurkista vasta ammuttu Haggis lautaselle. Ai niin avaa se toinen viinipullo. Kiitä ampujia, viinikaupan oivallista neuvojaa ja rakasta lähimmäistäsi.

    • Anonyymi

      Keittoaika todennäköisesti lyhenee kun käyttää pakastettuja. Pakastan ne aina raakana kuutioina.

      • Anonyymi

        Onkohan siinä sama homma kuin kaalikääryleiden lehtien kanssa, eli pakastetut kaalinlehdet kypsyvätkin nopeammin.
        Jotkut varmaan laittavat ne sulaneet lehdet suoraan uuniin täytteineen.


    • Anonyymi

      Ei tarvi keittää hetkeäkään, minä ainakin pilkon eli valmistan lanttukuutioita ihan raaoista lantuista.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      193
      1422
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      138
      913
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      872
    4. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      52
      811
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      758
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      253
      667
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      9
      646
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      330
      639
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      57
      629
    10. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      53
      594
    Aihe