Lanttukuutiot

keittoaika?

Kauanko lanttua pitää keittää kun valmistaa lanttukuutioita ja mitataanko niiden kypsyys samalla tavalla kuin perunan (hammastikulla)? Entä laitetaanko lantut kokonaisina vai kuutioina kattilaan?

Avuton kiittää avusta! :)

18

16434

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kiehumaan

      ja se on aika makuasia, kuinka kauan keittää eli kuinka kypsiä niistä haluaa.
      Kuutiot kypsyvät aika nopeasti.
      Maista yksi pala vaikka 3-4 minuutin kiehumisen jälkeen, jos on omaan makuusi liian kovia, keitä lisää.
      Itse tykkään kaikista vihanneksista vain vähän aikaa keitettynä, joku taas ihan pehmeäksi keitettynä, eli nämä on makuasioita.

      • avuton keittiössä

        Kiitos sinulle! Itse veikkasin että niitä piti keittää lähemmäs 40min. Olis varmaan muistuttanut enemmän lanttulaatikkoa.:D


      • Makuasiakaan ole
        avuton keittiössä kirjoitti:

        Kiitos sinulle! Itse veikkasin että niitä piti keittää lähemmäs 40min. Olis varmaan muistuttanut enemmän lanttulaatikkoa.:D

        Riippuu se aika paljolti käyttötarkoituksestakin.
        Jos aiot tehdä lantusta sosetta, ei se oikein tahdo onnistua "al dente" kuutioista, vaan keittoaikaa täytyy pidentää melkoisesti.
        Lanttulaatikkoon tarvitaan juuri tuo aivan kypsäksi keitetty, koska se tarvitsee soseuttaa. Kuutioista saattaisi syntyä veikeä lanttulaatikko.


      • vaan juurikin
        Makuasiakaan ole kirjoitti:

        Riippuu se aika paljolti käyttötarkoituksestakin.
        Jos aiot tehdä lantusta sosetta, ei se oikein tahdo onnistua "al dente" kuutioista, vaan keittoaikaa täytyy pidentää melkoisesti.
        Lanttulaatikkoon tarvitaan juuri tuo aivan kypsäksi keitetty, koska se tarvitsee soseuttaa. Kuutioista saattaisi syntyä veikeä lanttulaatikko.

        lanttukuutioista !


      • simppelisimon

        Hyvä vastaus - itse keitän niitä lanttukuutioita porkkanapalojen seassa vajaa 10 minuuttia riippuen palojen koosta - aina tietysti välillä maistaen kypsyyttä ja kun kohdillaan niin valuttaen vedet pois, vähän voita, peppaa ja suolaa sekaan sekoittaen ja tarjolle muun aterian oheen. Usein lisään myös pakasteherneitä lantun ja porkkanan sekaan ja niille riittää muutama minuutti kiehuvassa vedessä.

        Lanttu ja porkkana keitettyinä ovat hyvä yhdistelmä - ne korostavat toisiensa makeutta ja makua - erittäin hyvä lisäke mausteiselle liharuoalle.


      • Anonyymi

        HOHO! Neljä minuuttia... Päivän huonoin vitsi. Lanttu on niin kovaa, että VÄHINTÄÄN 40 minuuttia on keitettävä.

        T. Oolofi-84


    • Missunen

      Paras tulee kun kuutiot paistetaan öljyssä tai voissa ja lisätään siirappia, kansi paistinpannun päälle ja muutama rkl vettä että kysyvät. Lopuksi ilman kantta että vesi haihtuu.
      Tosi herkullista!

      • keittoaika

        Paistoin moottoriöljyssä ja *ryn ryn* en usko olevani auto!

        Ellette usko, soittakaa vaikka merkkihuoltoon Laakkosille ja kysykää minua!


      • Anonyymi
        keittoaika kirjoitti:

        Paistoin moottoriöljyssä ja *ryn ryn* en usko olevani auto!

        Ellette usko, soittakaa vaikka merkkihuoltoon Laakkosille ja kysykää minua!

        Eipä kande Laakkoselta mennä ostaa autoa kun tollasia asiantuntioita.


    • Kokkitiitu

      Kasvisten keittoajat
      Paloitelluille kasviksille, minuuttia

      Peruna 15
      Juuriselleri 15-20
      Kaalisuikale 15-20
      Lanttu 30-45
      Kukkakaali 10
      Porkkana 10-15
      Punajuuri 15
      Purjo 5-10
      Sipuli 10

      • einemuahuijaa

        Oikeastaan peruna on se kriittisin - kukaan ei halua purra raakaa pottua - muissa kasviksissa lievä "purutuntuma" ei niinkään haittaa.

        On hyvin vaikeaa sanoa eksakteja keittoaikoja millekään kasvikselle tai juurekselle, koska ne vaihtelevat hyvinkin paljon kasviksen lajikkeen ja kasvu-ympäristön mukaan - joskus potut kypsyvät vartissa ja toisinaan taas sitten ei.

        Onneksi nämä "tiukemmat" juurekset kestävät myös pidemmän keittoajan kuin perunat, joten lämpimässä voivat hyvinkin odottaa potaaksien kypsymistä - pahimmillaan potut voivat viedä 40 minsaa ollakseen ns. kypsiä eli suuhun sopivia.

        Noi ohjeistetut keittoajat ovat vähän sama asia kuin lisätään ruokaan punainen chili eli siis siis mitä häh - jokainen chilin-kasvattaja tietää, että samastakin puskasta tulee eri voimakkaita chilejä. Itse koin tämän tehdessäni vruokaa itsekasvattamasesta pensaasta - osa oli ok halutun tulisuuden mukaan ja osa taas rikkoi "chilivallit" poltettavuudellaan ja näin luotten ohjeen määriin voi joko pettyä mauttomuuteen tai överihottiin makuun.

        Joku naureskeli tseffien gramma-määräisten ohjeiden perään, mutta gramma sitä tai tätä oikeastaan pelastaa ruoan eli laitetaanko yksi keltasipuli ruokaan, mikä voi tarkoittaa kaikkea 30-100 gramman väliltä ja tällä on suuri merkitys niin ruoan makuun kuin rakenteeseen.

        No jokainen löytää sen oman maku-haitarinsa, jonka sisällä ruokaa tekee.


    • Päteekaikkiinkasviksiin

      Keitä lanttuja niin kauan että ne on sulle suuhun sopivia. Jotkut tykkää pehemistä, toiset kaipaa suutuntumaa.

    • Anonyymi

      Ei perunan kypsyyttä kokeilla hammastikulla. Keittoaika riippuu siitä minkä kokoisia kuutiot ovat.

    • Anonyymi

      Lanttua pitää keittää noin 35 - 40 min.
      Muuten alkaa närästää tosi rajusti ja kauan aikaa!!!

    • Anonyymi

      Haggiksen kanssa senttixsentti kuutiot. Punaviini pullo kahteen henkilöön ja lanttu lisäke valmis. Annos lautaselle ja tinapurkista vasta ammuttu Haggis lautaselle. Ai niin avaa se toinen viinipullo. Kiitä ampujia, viinikaupan oivallista neuvojaa ja rakasta lähimmäistäsi.

    • Anonyymi

      Keittoaika todennäköisesti lyhenee kun käyttää pakastettuja. Pakastan ne aina raakana kuutioina.

      • Anonyymi

        Onkohan siinä sama homma kuin kaalikääryleiden lehtien kanssa, eli pakastetut kaalinlehdet kypsyvätkin nopeammin.
        Jotkut varmaan laittavat ne sulaneet lehdet suoraan uuniin täytteineen.


    • Anonyymi

      Ei tarvi keittää hetkeäkään, minä ainakin pilkon eli valmistan lanttukuutioita ihan raaoista lantuista.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      120
      3268
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      252
      2063
    3. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      64
      1999
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      136
      1879
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1382
    6. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      97
      1297
    7. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      93
      1257
    8. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      61
      1215
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      59
      1187
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      70
      1083
    Aihe