kuka huomenna?
http://www.hs.fi/talous/artikkeli/Nokian verkkoyhtiö lopettaa Espoon tehtaan ja vähentää 750 työntekijää/1135240995126
nokia
11
3083
Vastaukset
- Optiot vaikka pienetkin
Tästä se nyt alkaa Suomen näkyvien firmojen todellinen ulkoistaminen. Viedään työpaikat suomesta. Helpotti minun kännykän ostospäätöstä joulukuussa, se ei nyt ole vaan enää NOKIA.
- VAAN...
...ketään ei kiinnosta, osta EEEERIKSON vaikka jos helpottaa inisevä hintti!
- jklöäåp
ruppee virsu lipsuu näillä riivantteilla saatana heti kun silimä välttää ollaan loppu-tillii jakamassa!
- onkia onkia tarjolla
kuka viittii maksaa suuria vero täällä tyhmät maksaa
varmasti firma ei mene eteen päin ollenkaan kun viimeisetkin ropot viedään prl.. tämä ei ole hyvä ainakaan uusille yrityksille kun ei ole tuota voittoa vielä kertynyt ollenkaan
pienet firmat alkaa olee kova sana ne pesee nuo isot firmat pikku hiljaa osaamis puoli on huippua
näillä Rivi ukoilla ei tee mitään mitkä tulee isoista firmoista takas koulun penkille vaan
niin näkee vähän miten hommat hoidetaan - eivät lopeta
onkia onkia tarjolla kirjoitti:
kuka viittii maksaa suuria vero täällä tyhmät maksaa
varmasti firma ei mene eteen päin ollenkaan kun viimeisetkin ropot viedään prl.. tämä ei ole hyvä ainakaan uusille yrityksille kun ei ole tuota voittoa vielä kertynyt ollenkaan
pienet firmat alkaa olee kova sana ne pesee nuo isot firmat pikku hiljaa osaamis puoli on huippua
näillä Rivi ukoilla ei tee mitään mitkä tulee isoista firmoista takas koulun penkille vaan
niin näkee vähän miten hommat hoidetaanUlkoistamisessa on kyse siitä kylmästä tosiasta, että Suomi hinnoitteli itsensä ulos työpaikkakilpailusta korkealla verotuksella ja siitä johtuvalla kaiken kalleudella.
Huomatkaa, että työpaikat siirtyvät muualle - Suomessa vaan ei kannata yrittää. Kun Suomesta työpaikat katoaa niin Virossa, Unkarissa, Irlannissa ym. ollaan tyytyväisiä kun taas saadaan työpaikkoja lisää.
Kireän verotuksen "politiikka" on tullut tiensä päähän.
Kaikista typerin "ratkaisu" olisi että totetutettaisiin vihreiden kiristetty "ympäristövero" tai "ulkoistamista rangaistuvero".
- Sijoittava
Tulee Outokummusta ja Metsosta. Kolmas ilouutinen oli tämä Nokia. Tiedossa lisää osinkoja kun Nokia saneeraa. Pianhan tässä voi itse heittää duunarin elämän roskiin ja alkaa optiomiljonääriksi. Hukkaan ei ole mennyt vuokralla asuminen ja ylimääräisen rahan sijoittelu osakkeisiin. Vuodesta 1993 alkaen voi sanoa että voitolla ollaan paremmin kuin olisi ostanut osamaksulla asunnon: puolet pankille, puolet asunnon lyhennykseen systeemillä. Hah.
- U.V.
No niin, ollaanpa onnellisia puolestasi. Oletkos tehnyt myös töitä?
- enemmän, että
osakkeiden kurssit putoavat. Sen jälkeen niitä pääsee ostelemaan pörssistä kohtuu hintaan. Mitä suurempi pörssiromahdus, niin sitä parempi mulle.
- Jaksoi
vaan eilen puhua työvoimapulasta, sitä ei vaan usko kukaan. Olemme hinnoitelleet itsemme ulos tehdastyöstä.
Nyt kun näitä työttömiä tulee, ei pitäisi olla ongelmaa heidän uudelleen työllistämisessä näin työvoimapulan aikana.
Ja miksihän sitä porukkaa virtaa vain suomeen. - lisää somaleita
ON MEILLÄ VIISAITA MINISTEREITÄ JA VIRKAMIEHIÄ!! KAIKKI VOUHOTTAA ETTÄ SUOMEEN TARVITAAN PAKOLAISIA KOSKA SUOMESSA ON TYÖVOIMAPULA ???? MILLÄKÖHÄN VUOSITUHANNELLA MEIDÄN "KANSANEDUSTAJAT" OIKEIN ELÄVÄT ????? JOKA VIIKKO TULEE 1000 UUTTA TYÖTÖNTÄ !!!
- yuuiopå
ruunperi vai mikä se oli, hölöttää vain työvoima pulasta ja rakennus virmat palakkaa lisää porukkaa taitaa olla klapilla kilautettu ruunperiä kaaliin kun ei todelliusuus istu ministerin ohtaluuhun on tosi vihree tyyppi perskeles!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856284
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283130Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11936Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46929Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849