Onneksi tällä palstalla on nimimerkkien takana ihmisiä, jotka uskaltavat puuttua epäkohtiin ja sanoa asiat niin kun ne on.
Itsekin olen syyllistynyt hymistelyyn. Pelkään tehdessäni sijaisuutta, että puuttumalla epäkohtiin, niin siihen loppu urani sijaisena puhumattakaan pidempiaikaisena työntekijänä.
Tiedän myös sen, että en ole yksin.
Itsekin olen syyllistynyt hymistelyyn. Pelkään tehdessäni sijaisuutta, että puuttumalla epäkohtiin, niin siihen loppu urani sijaisena puhumattakaan pidempiaikaisena työntekijänä.
Tiedän myös sen, että en ole yksin.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Nyt hokasin kuka ölet. Tähän loppu siaisuuet.
Puhuminen, mielipiteet, ideat ja kriittinen ajattelu on kehitävää mutta ikävä kyllä vallankäyttäjille epämieluisaa. Kielensä syöneet muumiot pärjäävät paremmin sillä heistä ei ole valtaluokalle vaaraa.
Onkohan tuossakaan mitään tolkkua,siis tuossa "lumen" ajossa..minun mielipide on että ei mitään tolkkua...lunta on tullut muutama sentti,sitten tulee joku innokas suurella traktorilla jyräämään,lusikallinen lunta kauhassa...jyrää jyrää ja jyrää,kesääkö toivoo takaisin?? Tulee mieleen pikkupoikien leikit hiekkalaatikolla, ymmärrän kyllä jalkakäytävien ja päätien aurauksen mutta täällä kylillä ei tarvitsisi sitä tyhjää työtä tehä,diiseliä ja rahaa palaa ja kenen rahaa kysyn vaan..
On se vain aikahyvin asiat meillä,on meillä ainaki yksi SEKSIKÄS MIES täällä Enonkainalossa,ei se asu meillä,tuolla naapurikylässä asustellee...mutta kuinkahan kauan....arvaa kuka?
Olen katellut noitten saamelaisten ja romaanien vouhotuksia ja tullut siihen tulokseen että puhuvat samaa asiaa eli kuinka heitä on syrjitty ja syrjitään. Eivät yhtään itse hoksaa miten ovat käyttäytyneet. Heidän vaatimuksensakin ovat aika samanlaisia joten heillä täytyy olla ollut sama oppi-isä. Kun eri euroopan maissa on alettu miettiä mitä romaanien kanssa tehdään on useampi taho sitä mieltä että heidät pitäisi lähettää sinne mistä ovat tulleetkin eli sieltä romania-turkki, valkovenäjä, intia jne seudulta. Näinhän voitaisiin tehdä myös saamelaisille että heille annettaisiin avustava käsi lähteä sinne mistä ovat tulleet. Olisi se humaani teko ja siitä saisi ties vaikka Nopellin palkinnonkin. Ahtisaaren voisi palkata hoitamaan homma.
ja höpö löpön...ootkohan ihan tosissaan...........................
mieltä, että siperhian vain! sielä saavat tapella keskenhän.