Uusi kävelytie olisi toivottavaa Haaparannan ja Tornion välille. Tämän tekeminen vanhan rautatiesillan yhteyteen niin että Haaparannan keskustan vierestä pääsisi suoraan Alatornion kirkon läheisyyteen tekisi mielekkääksi uudenlaisen lenkkeily mahdollisuuden. Todella kaunis reitti olisi mahdollista rakentaa ja siten lisätä kauniin kaupungin kiertämistä. Samalla saadaan työmatkoja lyhennettyä monella ja siten vähentää tarvetta autolla ajoon. Tulisi varmasti suosittu reitti ja vanhaan siltaan rakentamalla tuskin tulisi kalliiksi. EU rahaakin varmasti saisi ja rahaa molemmalta valtiolta. MIETTIKÄÄPÄ JA EDISTÄKÄÄ ASIAA JOS YHDYTTE AJATUKSEEN
UUSI kävelytie Tornion ja Haaparannan välille
kehitystä
8907
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kannatan ehdottomasti näin Tornion eteläisessä asuvana!
nyt on semmonen hommo huor..pe.....kuule että ei mitään siltoja suomen ja ruottin välille. päin vastoin puretaan mokomat sillat ja tiet ruottiin. näin säästytään katastrooffilta ja vistt.
Varsin hyvä ja kehittämiskelpoinen ajatus.
Vanhan rautatiesillan kylkeen vain, pienellä remontilla, kävelysilta.
Kannatan !
Juna kulkemaan!
Kyllä tuolle varmasti kannatusta löytyy, mutta vain rahat puuttuu. Useamman miljoonan projekti köyhälle kaupungille vaikka sais eu-rahaakin. Liekkö silta vielä museoitu niin ettei muutoksia sallita? Kukkolankoskella on jo yksi ikuisuus siltaprojekti työnalla.
Meneehän tuosta kulkea kesäaikaan tuollaisenakin, mutta lapsille ja liikuntarajoitteisille ei voi suositella.
kiertäkää vätykset kaupungin kautta, ei köyhällä kepukylällä ole vara tehdä turhia siltoja.
Kaikkihan muistavat niin sanotun ruotsalaispykälän, jolla Suomen ruotsalaispitäjät välttyivät Karjalan evakkojen asuttamiselta. Mutta tunnetaanko yhtä hyvin tämän porukan muu epäisänmaallisuus, joka ilmeni 1940-luvulla sotilaskarkuruutena Pohjanlahden yli Ruotsiin? Puhutaan lähes tuhannesta paenneesta, mikä ei ole ihan vähän sodan riehuessa. Separatismia jo 1800-luvulta Suomessa ajaneen Ruotsalaisen puolueen vaikutusta tähän ei voida kiistää, Hakkarainen latelee.
Hakkaraisen mukaan RKP:n aatteen historiasta löytyy ”rotuoppia, kielirasismia ja segregaatiota, joista ei liene irtisanouduttu kunnolla vieläkään.”
Hakkarainen kysyy, voiko perussuomalaiset olla ”näin rasistisen puolueen” kanssa hallituksessa?
Mitä ihmettä tuon alkoholistipellen höpötykset tähän asiaan liittyvät?