intin resepti hukassa

markustaja

söin intissä (upinniemi 93) sellasta keittoa kun "tijuanakeitto"
siinä oli makaroonia ja salamia ja se oli tulista, mutta en löydä reseptiä mistään.
sanooko kellekkään mitä se oli oikeasti :)

23

8757

    Vastaukset 23

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruuissa

      Minusta makaroni on parempaa, kun siitä jättää sen toisen o:n pois.

      Itse muistan syöneeni Intissä ihan mielikseni pataljoonakeittoa. Siinä oli muun muassa nötköttiä (purkkilihaa) ja makaronia.

      Salamia ei varmaankaan ole ollut Upinniemessä edes keittolautasella. Salamathan kuuluvat viestimiesten hihamerkkiin ja viestimiehiä tehdään Riihimäellä jos jossakin.

      • Me syötiin

        Makaryynivelliä.


      • roimasti tietosi

        Salami on lähes metvurstia, ei ihan mutta melkein.
        Salamia iskee, muta salama on sähköinen kaasunpurkaus.Tuskin sitä kannattaa hihassaan pidellä, voi kärähtää perskarvatkin samalla salamalla.


      • III/82

        Kun puhutaan salamimakkarasta, oikea partitiivimuoto on nimenomaan salamia, kuten aloittajalla. Kun puhutaan sääilmiöstä, sanotaan salamoita. Eli turha näsäviisastella. Pataljoonakeitto eli supe a la batallion muuten oli intin kuvottavinta ruokaa metsäkeikoilla. Lihakuutioita, joissa oli ihraa enemmän kuin lihaa, ja makaronia, haaleana.


      • Insinöri

        Kumpi 'o'?


      • Tijuanakeitto 4ever

        Hitto että olet hyvä äidinkielessä! Ihan päivä pelastui kun luin viestisi ja huomasin miten hyviä sanantaitajia Suomesta vielä löytyy. Ääliö.


      • äitee_haki

      • laps_mees

      • Anonyymi
        III/82 kirjoitti:

        Kun puhutaan salamimakkarasta, oikea partitiivimuoto on nimenomaan salamia, kuten aloittajalla. Kun puhutaan sääilmiöstä, sanotaan salamoita. Eli turha näsäviisastella. Pataljoonakeitto eli supe a la batallion muuten oli intin kuvottavinta ruokaa metsäkeikoilla. Lihakuutioita, joissa oli ihraa enemmän kuin lihaa, ja makaronia, haaleana.

        Oli parasta.


    • Nämä reseptit joita intti käyttää ovat suurtalouksiin suunnattuja ja paikallinen emäntä sävyttää ne saamansa palautteen mukaan.
      En voi kuviella emännälle parempaa palautetta työstään, kuin että joku kysyy hänen suunnittelemansa ruuan reseptiä.
      Eli luuri käteen ja hae numeroa osoitteesta mil.fi tai jotain sinnepäin.

      • On nerokkuudessan

        Lyömätön, parempaa neuvoa tuskin kukaan pystyy antamaan. Kukapa sen parhaiten tietäisi kuin tekijä ja tekijähän on todellakin yhtä lähellä kuin lähin kännykkä. Loistavaa Arska!
        Sinänsä upea kiitos kyseiselle emännälle, sillä eipä noita intin muonia yleensä niin kovasti kaipaile, onnittelut hänellekin!


    • 123456780

      Sama keitto oli Upinniemen ruokalistalla vielä v. 2005, joten kyseessä lienee varsinainen perinneruoka. Täytyy myöntää, että kaikista tarjotuista ruoista tijuanakeitto oli ehkä yksi parhaista, varsinkin leirimuonana. Sopivan tulista, että varmasti pakeni kylmyys luista.

      En tietenkään tiedä reseptiä, mutta voin yrittää listata joitakin aineksia, jota keitossa mielestäni oli. Keitto itse oli luultavasti tomaattiin ja punaiseen mietoon paprikaan pohjautuva. Seassa oli spaghettisuikaleita (n. 4 cm), salamisuikaleita, ehkä jonkin verran kinkkusuikaleitakin, herneitä ja punaisia paprikasuikaleita. Keitto oli tosiaan tulista, ja nämä punaiset paprikat taisivat olla tulisuuden lähde. Seassa saattoi olla myös chilijauhetta.

      Mausteiksi jonkin verran suolaa ja rouhittua mustapippuria. Tasapainon vuoksi sekaan kannattaa lorauttaa hieman etikkaa (miel. punaviinipohjaista) ja kermaa sen verran, että väristä tulee pari astetta vaaleampaa.

      • kysynpävain

        Ja kun ottaa huomioon, että salami itsessään on erittäin suolainen kuivamakkaratyylinen tuote, niin ehkä kannattaa jättää ylimääräinen suola sopasta pois?


      • Anonyymi

        Tuo keitto oli yhden lutin bravuuri. Sitä oli tarjolla leirillä, kun hänen huoltoporukka oli matkassa. Hän sanoi tekevänsä sitä myös kotona, varsinkin krapulapäivinä.


    • Lottien_ohje_vm_1940

      Vanha ketju, mutta orkkis ohje 100:lle seuraava:
      55L vettä
      14kg naudanlihaa
      5rkl kokonaisia maustepippureita
      1,5kg sipulia ruskistettuna
      (lanttua ja porkkanaa)
      30L kuorittuja perunoita
      1,5kg makarooneja katkottuna
      suolaa
      Tehdään kuten lihakeitto. Makaroonit ja ruskistettu sipuli lisätään, kun perunat puolikypsiä.

    • ret_kelle
    • OnTheBayou
    • Reseptiä

      Pataljoonaa ne siellä vain tarjoaa, eli kaikki viikon tähteet sekaisin, lisätään vettä ja makaronia ja noppaperunaa.
      Viikon 1. satsiin 200 l vettä 50 l pottuja 0,2 kg noppalihaa, kourallinen suolaa.

    • Anonyymi

      1/99 upinniemi ja mä kaipaan ja saman safkan reseptiä. Mut mielestäni ei ollu tulista. Toinen safka mikä jääny mielee eikä oo koskaan tullu vastaan muualla niin nakkisipulikeitto.oli hyvää mut nälkä ei lähteny

    • Anonyymi

      II/98, samaa Tijuanakeiton reseptiä olen yrittänyt etsiä. Vieläköhän sitä tarjotaan Upinniemessä?

      • Anonyymi

        2/07 öbis. Muistan keiton ja reseptin haku myös olisi itselläni. Muistan kirkkaasti sen päivän kun syndalenin leirillä syötiin ja kukaan ei puhunut mitään kesken ruokailun.


    • Anonyymi

      Se oli makosaa, ollaan oltu saman padan ääressä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tuot pöytään parisuhteessa?

      Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä
      Sinkut
      341
      1227
    2. Mikä sinua ja kaivattuasi

      Yhdistää??????
      Ikävä
      54
      728
    3. 2 km on nykyään liian pitkä koulumatka

      Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk
      Lieksa
      55
      718
    4. Sinulle mies

      Kohtaamme jälleen kun on oikea aika. Sitä ei voi mikään eikä kukaan estää <3 <3
      Ikävä
      38
      705
    5. Martinan bisneksillä ei mene hyvin

      https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      613
    6. Miia Heikkinen avautui !

      Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa
      Judo
      59
      606
    7. 45
      604
    8. Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja

      Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma
      Kotimaiset julkkisjuorut
      26
      571
    9. Voiko meidän välit

      Koskaan parantua tästä?
      Ikävä
      42
      516
    10. Onko minulla nainen

      Lupa tutustua toiseen naiseen? Olen saanut sen kuvan että et halua alkaa kanssani koska et luota minuun...
      Ikävä
      46
      502
    Aihe