Egyptistä on löydetty 4300 vuotta vanha pyramidi. Tämä todistaa oikeaksi väitteen, että Afrikassa on ollut 10000 vuotta sitten sammunut monella tapaa meitä kehittyneempi ihmiskunta, jota historian kirjoitus ei halua tunnustaa.
http://news.yahoo.com/s/ap/20081111/ap_on_re_mi_ea/ml_egypt_new_pyramid
http://news.yahoo.com/s/ap/20081111/ap_on_re_mi_ea/ml_egypt_new_pyramid
Vastaukset 8
Vanhimmat
10000 vuotta vanhoista asioista 4300 vuotta vanha
pyramidi?
Pyramidin rakentamisen aikaanhan on siitä ajasta
kulunut jo 5700 vuotta...
Pyramidi on pitkän ja meitä korkeamman kulttuurin rakennelma. Luultavasti nykyinen Saharan alue on täynnänsä tämän hyvin korkean ihmiskunnan luomuksia. Platon puhui Atlantiksen kansasta. Menkää kaivamaan hiekkaa.
"Tämä todistaa oikeaksi väitteen, että Afrikassa on ollut 10000 vuotta sitten sammunut monella tapaa meitä kehittyneempi ihmiskunta, jota historian kirjoitus ei halua tunnustaa."
Afrikassa on arkeologisten todisteiden mukaan ollut katkeamaton asutus, joten mistään "sammuneesta ihmiskunnasta" on turha puhua. Samat ihmiset siellä edelleen asuvat.
Pyramidin rakentaminen on hieno saavutus, mutta meitä kehittyneempi se ei ole ollut mikäli teknologiaa käytetään mittapuuna.
Saharan ilmasto muuttui paratiisista autiomaaksi verrattain nopeasti, mutta on aivan totta että mekin polveudumme Saharan kansan rippeistä.
Kyseinen pyramidi on rakennettu useita satoja vuosia Gizan suurten pyramidien jälkeen. Linkittämässäsi uutisessa näkyvä pyramidi on Sakkaran porraspyramidi, joka rakennettiin paljon ennen Gizan pyramideja. Nyt löydetty oli kokonaan hautautunut hiekkaan ja kaivaukset näkyvät kuvan etualalla.
Kannattaisi perehtyä Egyptin historiaan eikä riemastua turhista.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Pyramidi
Nämä ovat kuitenkin vain jäänteitä Saharan kansan kukoistuksesta, jotka on kaikki pystytetty suuren ilmastollisen muutoksen hajoitettua Saharan kansan. Saharasta tullaan vielä löytämään uskomattomia asioita jahka tutkimukset edistyvät.
Tervetuloa, löysit tiesi oikealle palstalle. Suomi24 on hihhuleita pullollaan joten hyvin sovit joukkoon. Joillain ei vaan älli riitä tajuamaan että kaikki mitä internetissä kirjoitetaan ei ole totta. Ja osa onnistuu ihan faktoistakin vetämään ihan vääriä johtopäätöksiä. Mutta hihhuloikaa vaan lisää, ei kukaan muu kuin samantasoinen hihhuli ota teitä vakavasti.
Otan tämän kannusteena tutkijan tärkeällä urallani.