Kuulin koulukaverilta, että joku nipruku on tulossa kohti maata ja se tappaa kaiken elämän. Pelottaa. Onko se totta?
Vakava kysymys
Jenna 14v
201291
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Se on vain aikuisviihdettä.
Jos jokin planeetan kokoinen kappale olisi törmäyskurssilla maapallon kanssa, niin "päälinjan" tähtitiede olisi luultavasti ylivoimaisesti paras havaitsemaan sellaisen.
Vanhojen kertomusten ristiriitaisten tulkintojen ja uudemman hömppäpömpän sekoitus ei luultavasti ole kovin hyvä vaihtoehto.
Pistäisin rahani normaalin tähtitieteen puolelle tässä asiassa ja se ei ole tällaista ilmiötä havainnut.
Tietenkään ei ole mahdotonta että jokin tuntematon kookas kappale törmää maapalloon vaikkapa vuonna 2012. Sitä voisi olla vaikea havaita jos se on hyvin eksentrisellä radalla ja lisäksi lähestyy lähes auringon suunnasta. Epämääräisellä hömppäpömpällä tällaista ei kuitenkaan voi todistaa.
Aurinkokunnan pienempiäkin kappaleita etsitään nykyisin isoilla kaukoputkilla. Jos jokin "Nibiru" ilmaantuu kaukoputkien kuviin ja on törmäyskurssilla maapallon kanssa, niin siitä astronomit varmaankin tiedottavat. Tällainen tieto ei siis voi tulla mistään eksoottisesti tulkituista sumerilaisista teksteistä tmv.
Nibiru-pelottelua ei kannata vetää henkeensä senkään vuoksi että se näköjään sisältää myös väitteen tiedeyhteisön maailmanlaajuisesta salaliitosta joka muka estää asiasta tiedottamisen. Ei ole terveellä pohjalla sellainen vainoharhaisuus.
Kaikki salaliittoteoriat ja maailmanlopun ennustukset ovat aina totta. Tieteellinen primääritieto on sen sijaan aina väärää. Jos joku kaveri kertoo lukeneensa netistä jonkun tuntemattoman tyypin kirjoituksia niin siihen täytyy aina suhtautua täydellä vakavuudella.
Miksi täytyy vastata tuollaiselle nuorelle tuolla tavalla.
Suoraan ja Suomeksi: Niburu on täyttä huu-haata
trolli esittää 14-vuotiasta likkaa.
Tuo Nipirun tuoma maailmanloppu on historiassa jo 4760:s. Kaikki edellisetkin on tarkasti ennustettu, niitä on pelätty ja ne ovat väistämättä tulleet, yhyy...
Kaikki zombit itkekäämme yhdessä.
Apophis nimittäin tömähtää maahan 27 vuoden päästä, mikäli asialle ei ruveta tekemään jotain, AJOISSA. Onko mitään vielä tehty? Ei. Tuosta voit seurata maapallon elämänkelloa:
http://www.stumbleupon.com/toolbar/#url=http://www.99942-apophis.com/
Tuolla Wikipedian juttua Suomeksi:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Apophis_(asteroidi)
Pikkasen näyttää tuossa kuvassa liioitellulta tuo asteroidin koko. Oikeasti tuon asteroidin koko on jotain 300 metrin luokkaa, johon edes bruce willis tuskin voisi laskeutua. Tuollaisen 300 metrin asteroidin törmäys olisi niin pieni pieru maailman mittakaavassa, että tuskin sitä täällä suomessa edes huomattaisiin.
Tuo on vain taiteilijan näkemys, joten tulkinnanvaraa on - eikö järjen käyttökään ole kiellettyä sinun puoleltasi.
Mutta tuo vasta typerän lapsellinen väite olikin:
"Tuollaisen 300 metrin asteroidin törmäys olisi niin pieni pieru maailman mittakaavassa, että tuskin sitä täällä suomessa edes huomattaisiin."
Ymmärrätkö yhtään, millainen voima asteroidien impaktilla on? Se massa, yleensä täyttä kiveä ja metallia, kulkee luotia nopeammin. Tyypillinen asteroidin törmäysnopeus on 17 km/s ja komeetan 51 km/sekunnissa. Joko alat ymmärtämään? Mikähän nopeus on km/h? Melkoinen.
Jo pienten (alle 50 metristen) asteroidien voima ylittää monesti ydinaseiden räjähdystehon, 10–20 megatonnin. Ja tuo on jo -huomattavasti- suurempi, satoja kertoja räjähtäessään voimakkaampi.
Yli 100 metrin läpimittaisten asteroidien törmäykset Maahan aiheuttavat suurta, jopa maanosan laajuista tuhoa, ja hyvin suurten, kilometrien läpimittaisten taivaankappaleiden törmäykset maailmanloppumaisen katastrofin. Mereen osuessaan asteroidi nostaa korkean hyökyaallon, tsunamin. Ja nämä eivät ole mitään parin metrin aaltoja, vaan kymmeniä jopa satoja metrejä korkeita, jotka kulkeutuvat sisämaahan asti, tuhoten KAIKEN tielleen osuvan. Noin 1000 megatonnin törmäysräjähdys, joka aiheutuu suunnilleen 200 m:n läpimittaisesta kappaleesta, voi synnyttää mereen törmätessään todella tuhoisan hyökyaallon. Näin isoja kappaleita törmää kerran 10 000 vuodessa. Ja tämä on 300 metrinen... Joko alkaa äly loistamaan?
http://fi.wikipedia.org/wiki/Impakti
Apophis on suuruudeltaa n. 250-415 metrinen. Eiffelin torni 301 metriä. Ei mikään pikkukivi/metallipala tuo asteroidi siis.
Tutki asioita, ennen kuin avaat lapsen suusi.
Moi!
Tässäpä uutisia Nibirusta:
http://www.youtube.com/watch?v=0qkJUh3s7kc
Eipä hyvältä näytä.
Mistä tässä puhuttiin? Näen kuvan, mutta koneestani en saa ääntä kuuluviin. Kertokaa pls!
Kun nyt tykkäät tuota wikipedian sontalaatikkoa siteerata (johon kuka tahansa maailmanloppuhörhö saa työntää omat näkemyksensä niin siteerataan sitten:
"Oli mahdollista, että Apophis kulkisi 2029 noin 400 metrin kokoisen alueen läpi ja joutuisi tällöin kiertoradalle, joka olisi johtanut törmäykseen Maan kanssa 13. huhtikuuta 2036, eli tasan seitsemän vuoden kuluttua kun se on sivuuttanut maan 13. huhtikuuta 2029. Tämän mahdollisuuden vuoksi asteroidi sai arvon 1 Torinon asteikolla aina elokuuhun 2006 asti.
Lisähavaintojen perusteella asteroidi ei osu tähän "avaimenreikään", joten Apophiksen luokitus laskettiin 5. elokuuta 2006 arvoon 0. Vuoden 2006 lopussa tehdyn laskelman mukaan vuoden 2036 törmäyksen todennäköisyys on noin 1:45 000. Lisäksi on löydetty toinen mahdollinen törmäysajankohta vuonna 2037, mutta sen todennäköisyys oli alle 1:12 300 000."
OHO! Jopa 1:45000 todennäköisyys! Ja toinen todennäköisyys huimat 1:12300000!
Tajuatko yhtään millainen todennäköisyys tuo on? Ensimmäisen impaktin todennäköisyys on sellainen, että todennäköisemmin saat sydänkohtauksen tätä viestiä lukiessasi. Toisen impaktin todennäköisyys on luokkaa kaksi lottovoittoa saman perheen sisälle.
Sitten tuosta impakti -sivulta (http://fi.wikipedia.org/wiki/Impakti)
Impaktin vaikutustaulukon mukaan tuollaisen 1km läpimittaisen asteroidin törmäys aiheuttaa lähinnä paikallisia/alueellisia vaikutuksia. Ja jos tuollainen 300m asteroidi tärähtäisi yli 800km:n päähän suomesta ei oltaisi edes vaaravyöhykkeellä.
Laita vaan vapaasti narua kaulaan tuota apophista odotellessa. Onhan yksi maailmanlopun odottaja vähemmän.
Asteroideja on tippunut maahan kautta aikojen vaikka kuin helvetin paljon, mutta aina ollaan selvitty. Ja selvitään jatkossakin, ainakin jossain muodossa.
sillä tuo mainitsemasi "Toisen impaktin todennäköisyys on luokkaa kaksi lottovoittoa saman perheen sisälle." tapahtui juuri viime vuonna, että...
Ja aina kun on se riski, niin on riski.
Joten pidä sinä nuo typerääkin mairittelevat kommenttisi oman pääsi sisällä ja tunge se vaikka takaisin mistä tulikin.
Kiitos.
Onneksi olkoon voitostasi! Vai tapahtuiko sittenkään sinulle?
Tämä on kaikille kinaajille. On paljon fiksumpaa lyödä faktat pöytään ja voittaa siten väittely, kuin mennä henkilökohtaisuuksiin. Henkilöön menijä on aina hävinnyt heti.
Jos vastapuoli ärsyttää ja vaikka hän olisi kuinka totaaliääliö, sitä paremmalta tuntuu kun kellistää vastapuolen kylmillä faktoilla.
Tuo "meidän isi on parempi kuin teidän isi" tai "meidän äiti tekee teidän äitien ruuat" kuuluu hiekkalaatikolle ja viihdeohjelmaan.
Hymiö, :) noin.
"On paljon fiksumpaa lyödä faktat pöytään ja voittaa siten..."
Kaunis periaate, mutta se toimii vain sellaisissa asioissa joihin yleisesti suhtaudutaan järkiperäisesti. Kun väitellään hysteerisen tunteenomaisesti niin faktat saa työntää vaikka sinne minne aurinko ei paista.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4500000000000580&posting=22000000039478145
Mistä sen löytää? Olis nimittäin kana kynittävänä.