Arvoitus

Mistäpä teksti peräisin?

--
Mist' on viina synnytetty,
juoma kaunis kasvatettu.
jok' on joukossa ilona,
ravintona rahvahassa
Joka miehet miellyttävi,
ihmiset ilahduttavi,
saapi naiset naurusuulle,
miekkoset hyville mielin.
--

Iloista Kekriä kaikille!
3282
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Kantelettarestahan tuo. On tullut sekin runokokoelma jonkin kertaa luettua. Mahtavia tekstejä, kerta kaikkiaan.

Äänestä

Tuo teksti on tietääkseni parin suomalaisen yliopistokuoron perinteistä vakio-ohjelmistoa, Sami Itkosen säveltämänä, soljuva kappale nimeltään Viinalaulu. TYY:n kuoron esittämänä se on päätynyt levyllekin. Sen sanat alkavat noilla Arvuuttajan värssyillä ja jatkuvat:

Tuost' on viina synnytetty,
juoma kaunis kasvatettu,
okahista nuoren ohran,
ripsistä vihannan viljan

Juokse viina, jouvu viina,
rallata, rahanalainen,
kulkkuhuni kurjan miehen,
suuhun untelon urohon

Jott' oisin joukossa iloinen,
rahvahassa rattohinen,
aina suloinen mä oisin nainen,
miesluvussa mieluhinen.
--

Äänestä

Vapaat muurarit ynnämuut kivimiekkoset kyselivät savuviinojen perään tällä palstalla jokusia vuorokausia sitten. Tuossa Kantelettaren runossa sellaistakin näkyy olevan tyrkyllä:

"Voi kun jou'uin juomariksi,
ratkesin kylän ratiksi.
Joka pullon puistajaksi,
joka kannun kaatajaksi.
Sikuna miun sekoitti,
savuviina siksi saattoi.
Sikuna miun sekoitti,
savuviina siksi saattoi."

Mist' on viina synnytetty? Toivottavasti ei Mist-nimisestä raaka-aineesta, jos se on saksalaisperäistä.

Rolls Roycella on tunnetusti erilaisia hopianhohtoisia mallinimiä tyypiin Silver Cloud, Silver Shadow, Silver Seraph jne. Yhdelle mallille oltiin kuulemma antamassa nimeksi Silver Mist, mutta joku ehti sentään valistamaan tehtaan markkinointiosastoa, ettei tuonniminen auto oikein kävisi kaupaksi saksankielisessä maailmassa...

Silberscheiße?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Arvuuttaja kirjoitti:

Mistäpä teksti peräisin?

--
Mist' on viina synnytetty,
juoma kaunis kasvatettu.
jok' on joukossa ilona,
ravintona rahvahassa
Joka miehet miellyttävi,
ihmiset ilahduttavi,
saapi naiset naurusuulle,
miekkoset hyville mielin.
--

Iloista Kekriä kaikille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu