Lentolomailu rikos- älä tee rikosta

Ilmastomuutoksen aiheuttajana lentely lomamatkoilla ympäri maailmaa on yksityisen ihmisen synneistä suurimpia. Milloin hallitus esittää hintojen moninkertaistamista erityisveroilla ja kieltää kenttien käytön halpayhtiöiltä, määrää jopa lomakoneet pysymään kentillä. Massaturismi on kitkettävä, vesi nousee aika loppuu. Kaikki maapallolla on jo kuvattu dokumentteihin, joita Teema voi näyttää 24/7. Auttakaa pahasti astmaista maapalloa, pysykää kotona !
11501
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Olet vain kateellinen, kun itselläsi ei ole varaa matkusta. Mene töihin, niin pääset sinäkin vähän tuulettamaan pölyn peittämiä aivojasi. Lentoliikenteessäkin siirtytään vähitellen biopolttoaineisiin, joten turhaa vaahtoat siitäkin asiasta.

Äänestä

ihmisten liikkumista yritetty historian sivu rajoittaa erilaisten hallitusten toimesta...

Eipä onnistu. Ainoastaan diktatuurin vallitessa toimii hetken aikaa mutta diktatuureille käy lopulta hullusti, väkivaltakoneisto kumotaan väkivallalla.

Näin se vain menee.

Äänestä

Satu lentää jatkuvasti meppinä Suomen ja Brysselin väliä business-luokassa eikä ole silti muusta huolissaan kuin autojen aiheuttamista CO2-päästöistä.
http://www.satuhassi.net/puheet/autot.htm

Kerro siis Sadulle, että myös virkamatkalentäminen on rikos eikä vain lomalennot.

Kyllä kotimaan lentojen ylihinnoittelu on jo pitkään karsinut lentomatkustajien määrää tehokkaasti etenkin niillä reiteillä, joilla ei ole Blue 1 kilpailemassa.

Äänestä
  • Ihmettelen, että miksi vain vihreiden MEPeille pitäisi kertoa lentämisen vahingollisuudesta?

    Eivätkö Kokoomus, SDP ja Keskusta olekaan enää ollenkaan huolestuneita saastutuksesta? Vai rajoittuiko huolestuneisuus vain vaalikampanjointiin? :=)

    Toki vihreiden pitäisi parhaiten tietää näistä ongelmista ja ihmettelen minäkin tuon Hassin toimintaa, tosin vähän eri kantilta kuin sinä Horst.

    Minusta Hassin kirjoitus autojen CO2 päästöjen rajoittamisen vesityksestä on erittäin asiallinen, aiheellinen ja ajankohtainen. Hyvä, että toit tämän esiin:
    http://www.satuhassi.net/puheet/autot.htm

    Äänestä

  • J.-C.Aqfaq kirjoitti:

    Ihmettelen, että miksi vain vihreiden MEPeille pitäisi kertoa lentämisen vahingollisuudesta?

    Eivätkö Kokoomus, SDP ja Keskusta olekaan enää ollenkaan huolestuneita saastutuksesta? Vai rajoittuiko huolestuneisuus vain vaalikampanjointiin? :=)

    Toki vihreiden pitäisi parhaiten tietää näistä ongelmista ja ihmettelen minäkin tuon Hassin toimintaa, tosin vähän eri kantilta kuin sinä Horst.

    Minusta Hassin kirjoitus autojen CO2 päästöjen rajoittamisen vesityksestä on erittäin asiallinen, aiheellinen ja ajankohtainen. Hyvä, että toit tämän esiin:
    http://www.satuhassi.net/puheet/autot.htm

    mainitsin Hassin etunenässä, koska juuri Vihreät eniten profiloituvat vihreillä arvoilla, ja Satu on liikkeen keulahahmona aivan erityisessä vastuussa.

    Äänestä

Siinäpä hyvää esimerkkiä, varsinkin vihreiden edustajilta.

Äänestä

Olen reippaasti vähentänyt lentomatkailuani, joka ei sekään ole ikinä edes ollut kovin aktiivista.

Yritän vähentää lentämisen korkeintaan yhteen lyhyeen yksisuuntaiseen lentoon (Euroopan sisällä) vuodessa tai yhteen pitempään lentoon kahdessa vuodessa. Edestakainen Thaimaan matka siis periaatteessa edellyttäisi vähintään neljän vuoden lentämättömyyttä. Tosin olen melko varma, että Thaimaahan en ikinä mene, ainakaan lentokoneella. :)

Tämä omaehtoinen lentorajoitus koskee niin työ kuin vapaa-ajanmatkoja ja sen lisäksi maksan vähälukuisien lentomatkojeni hinnasta noin 25-30% vapaaehtoista lentomaksua jollekin ilmastonmuutosta vastaan toimivalle järjestölle (lahjoitus).

Mutta sitten tietysti on lukuisia parempiakin tapoja matkustaa kuin lentäminen. Itse pidän laivoista ja junista:

Esim. Finnlines Travemundeen ja sieltä erittäin hyvät julkiset yhteydet Saksan kautta kaikkialle Keski- ja Etelä-Eurooppaan. ks. http://www.bahn.de

Tai sitten laiva Tallinnaan ja siitä pääsee bussilla/junalla lähes kaikkialle Itä-Eurooppaan. ks. http://eurolines.ee/fi/node

Sitten voi ottaa myös junan Pietariin tai Moskovaan ja sieltä voi vielä lähteä kauemmaskin itään/etelään. http://www.vr.fi

Pullamössölentoturistit pelkäävät yleensä, että muu kuin lentäminen on vaarallista ja epämukavaa. Todellisuudessa olen aina viihtynyt paljon paremmin sellaisilla reissuilla, joilla ei ole lennelty edestakaisin. Maan pintaa kulkien ehtii tutustua matkan varrella oleviin hyviin paikkoihin ja ihmisiin. Lentomatka on taas kuin mikropitsa, teollisen makuinen "perussetti", ei mitään uutta tai mielenkiintoista. Vain jäykkää pönötystä odotustuoleissa, pakollista taxfree shoppausta standardoidusta turistituotepaletista, turhia turvatarkastuksia ja päätöntä juoksemista pitkin kalseita lentoasemia.

Makua elämään löytyy matkan varrelta, se matkan varsi jää lentämällä kokonaan näkemättä ja kokematta.

Äänestä

itse matkustan lentokoneella 3 edestakaista lentoa,yhteensä n.40 tuntia ilmassa.

Äänestä

Päinvastoin, nyt kannattaa lentää niin paljon kun ehtii kun öljykin halpenee. Saattaa viherhörhöjen ja ääliöpoliitikkojen takia olla kalliimpaa tulevaisuudessa. Matkustan niin pirusti ja paskat välitän mistään pilvenpolttajavihreiden ininästä.

Äänestä

...ettei auta muu kuin käydä hankkimassa se lämpöannos jossain muualla, missä on sitä.

Oltiin jo päätetty, ettei muutamaan vuoteen käytäis kauempana, mutta ilmasto-olosuhteet olivat suomessa viimekesänä niin jäätävät, että siitä suivaantuneena varasin matkan.

Ilmastonmuutosta odotellessa...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Aidosti Huolestunut kirjoitti:

Ilmastomuutoksen aiheuttajana lentely lomamatkoilla ympäri maailmaa on yksityisen ihmisen synneistä suurimpia. Milloin hallitus esittää hintojen moninkertaistamista erityisveroilla ja kieltää kenttien käytön halpayhtiöiltä, määrää jopa lomakoneet pysymään kentillä. Massaturismi on kitkettävä, vesi nousee aika loppuu. Kaikki maapallolla on jo kuvattu dokumentteihin, joita Teema voi näyttää 24/7. Auttakaa pahasti astmaista maapalloa, pysykää kotona !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu