Onko siis parempi syödä rasvapitoisempaa, kuin hiilihydraattista ruokaa? Siis lihoamisen kannalta. Kohtuus kaikessa, mutta näin yleisesti?
Vai miten se menee? Voisiko joku lyhyesti (lyhyt selostus riittää) kertoa?
Ei, en jaksa googlettaa. Suomi24 ja tää palsta on sitä varten että ihmiset saavat kysellä tyhmiä.
Ei, enkä jaksa edes lukea edellisiä viestejä ottaakseni tietoa. Olen laiska paska :D
Apua?
11
3395
Vastaukset
- Googlaaja
laiska paska ja odottele niitä vastauksia.
Googlaamalla olisit ne löytänyt jo ajat sitten. - ole!!
Älytön rasvansyönti on epäterveellistä ja lihottavaa. Hyviä kasvirasvoja kannattaa käyttää kohtuudella. Samoin kannattaa hylätä huonot hiilihyrdaatit, esim. sokeri ja liian käsitellyt valkoiset jauhot. Mutta suurin osa hiilihydraateista on erittäin hyödyllisiä ja terveellisiä ihmisille - ja myös laihduttavaa ruokaa.
- Yksinkertaista, mutta totta
Hiilihydraatit eivät ole terveellisiä ja ne, jos mitkä lihottavat.
Jos laihtua aikoo, on syötävä lihaa tai kalaa ja vähähiilihydraattisia vihanneksia.
Ei ole huonoja tai hyviä hiilihydraatteja, kaikki muuttuu sokeriksi, vaalea leipä, tumma leipä, perunat, makaroni, riisi,
ne eivät ole terveellisiä eikä niitä syömällä laihdu.
Niin kauan kuin elimistöllä on "poltettavanaan" hiiilihydratteja, rasvaa ei pala yhtään. Kun ei syö vain vähän hiilihydraatteja, rasvaa palaa pois.
Siihen perustuu VHH-ruokavalio. painonpudotus ja -hallinta. - oikein on?
se älytön rasvansyönti?
Eikä VHH:lla edes syödä älyttömästi rasvaa, ainoastaan tarpeeksi eli esim 150g päivässä. - QQQQ
Yksinkertaista, mutta totta kirjoitti:
Hiilihydraatit eivät ole terveellisiä ja ne, jos mitkä lihottavat.
Jos laihtua aikoo, on syötävä lihaa tai kalaa ja vähähiilihydraattisia vihanneksia.
Ei ole huonoja tai hyviä hiilihydraatteja, kaikki muuttuu sokeriksi, vaalea leipä, tumma leipä, perunat, makaroni, riisi,
ne eivät ole terveellisiä eikä niitä syömällä laihdu.
Niin kauan kuin elimistöllä on "poltettavanaan" hiiilihydratteja, rasvaa ei pala yhtään. Kun ei syö vain vähän hiilihydraatteja, rasvaa palaa pois.
Siihen perustuu VHH-ruokavalio. painonpudotus ja -hallinta.Piti olla: Kun syö vain hyvin vähän hiilihydraatteja, alle 40/vrk(vähähiilihyrattisten kasvisten ja juuresten muodossa)
rasvaa palaa pois. - Liha on lihaa
oikein on? kirjoitti:
se älytön rasvansyönti?
Eikä VHH:lla edes syödä älyttömästi rasvaa, ainoastaan tarpeeksi eli esim 150g päivässä.Mikä ihmeen "älytön rasvansyönti" ?
Lihasta on kysymys. Etkö ole tullut vielä tietämään, että liha ja rasva eivät ole sama asia ?
Suomesta ei rasvaista lihaa edes saa, vaikka haluaisi, onneksi on sentään pekonia vielä aamiaiseksi.
JOS et ole tajunnut, niin ihminen tarvitsee pro-te-ii-ne-ja !
Noin 150 grammaa lihaa (EI rasvaa !) takaa päivittäisen proteeininsaannin.
Voi proteiinia saada muustakin.
Asia ei ole yksiselitteinen, mutta
"kaikille ei tarvitse selittää
ja kaikille ei kannata." - paste
Liha on lihaa kirjoitti:
Mikä ihmeen "älytön rasvansyönti" ?
Lihasta on kysymys. Etkö ole tullut vielä tietämään, että liha ja rasva eivät ole sama asia ?
Suomesta ei rasvaista lihaa edes saa, vaikka haluaisi, onneksi on sentään pekonia vielä aamiaiseksi.
JOS et ole tajunnut, niin ihminen tarvitsee pro-te-ii-ne-ja !
Noin 150 grammaa lihaa (EI rasvaa !) takaa päivittäisen proteeininsaannin.
Voi proteiinia saada muustakin.
Asia ei ole yksiselitteinen, mutta
"kaikille ei tarvitse selittää
ja kaikille ei kannata."Kas tässä lainaus siitä mistä oli kyse kun sulla tuntuu tuo muisti olevan niin huono. Siis lainaus omasta viestäsi " Älytön rasvansyönti on epäterveellistä ja lihottavaa.".
En muuten usko että 30g proteiinia on riittävä määrä ihmiselle.
- laiska...
ettet viitsi pistää viestiäsi oikealle palstalle?
- laiska paska
Olen niin laiska paska että väärälle palstallekin meni. Olettaisin.
Sain kuitenkin vastauksia. Jee jee, kiitos siitä ! - karppi
laiska paska kirjoitti:
Olen niin laiska paska että väärälle palstallekin meni. Olettaisin.
Sain kuitenkin vastauksia. Jee jee, kiitos siitä !Sait vastauksia, joo, mutta mahtoiko näistä olla paljoakaan apua. Toivottavasti edes kiinnostus vhh ruokavalita kohtaan heräsi. Mikäli aiot tällä menetelmällä laihduttaa, suosittelen ihan oikeasti perehtymään siihen mistä tässä on kysymys. Ihan liian usein saa lukea jonkun katkeraa tilitystä siitä, miten ei toimi ja sitten kun tarkastellaan ruokapäiväkirjaa tarkemmin, huomataan että ruokavaliota on noudatettu miten sattuu.
Mutta tosiaan, mulla ei ollut minkäänlaisia vaikeuksia pudottaa vähähiilihydraattisella ruokavaliolla 15kg/6kk:ssa ja tästä oli helppo tehdä sellainen pysyvä ruokavaliomuutos mitä joka dieetissä aina peräänkuulutetaan. Tällä dieetillä kun ei juurikaan tarvitse taistella nälkää vastaan tai kärsiä makeanhimosta, joten noudattaminen ei edellytä valtavaa itsekuria kunhan syö oikein. - laiska paska
karppi kirjoitti:
Sait vastauksia, joo, mutta mahtoiko näistä olla paljoakaan apua. Toivottavasti edes kiinnostus vhh ruokavalita kohtaan heräsi. Mikäli aiot tällä menetelmällä laihduttaa, suosittelen ihan oikeasti perehtymään siihen mistä tässä on kysymys. Ihan liian usein saa lukea jonkun katkeraa tilitystä siitä, miten ei toimi ja sitten kun tarkastellaan ruokapäiväkirjaa tarkemmin, huomataan että ruokavaliota on noudatettu miten sattuu.
Mutta tosiaan, mulla ei ollut minkäänlaisia vaikeuksia pudottaa vähähiilihydraattisella ruokavaliolla 15kg/6kk:ssa ja tästä oli helppo tehdä sellainen pysyvä ruokavaliomuutos mitä joka dieetissä aina peräänkuulutetaan. Tällä dieetillä kun ei juurikaan tarvitse taistella nälkää vastaan tai kärsiä makeanhimosta, joten noudattaminen ei edellytä valtavaa itsekuria kunhan syö oikein.Tarkoituksena ei ole laihduttaa, olen ihan normaalipainoinen. Ihan uteliaisuudestani halusin tietää mistä noin suurinpiirtein kysymys, siksi ihan sama vittuileeko ihmiset minulle vai ei. En siis aivan vakavasti ole asiaan perehtynyt, eikä aikomuksena olekaan.
Terveelliset elämäntavat..ne kunniaan vaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude25715251Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy12510176Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h1089391Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump237119Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1826567Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua1766248Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri335622Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella
Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole474816Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys281962IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti1511717