voiko tehdä laatikot pakastimeen valmiiksi ja paistaa vasta jouluna?tekisin peruna,lanttu ja maksalaatikkoa.Kuinka paljon aikaisemmin ?Neuvokaa neuvotonta !
jouluruoat
4
1132
Vastaukset
- On...
...että laatikot voit valmistaa joulua varten vaikka heti. Voit kypsentään ne kokonaan valmiiksi tai melkein valmiiksi ja jatkaa sitten kypsentämistä jouluaattona ennen ruokailua niin on "tuoretta". Valmiit laatikot vain päivää ennen aattoa jääkaappiin sulamaan ja sitten aattona uuniin lämpiämään.
- Kaikki valmiina ja
Pakasteessa. Kalat ruodittuna, kukin laji tarkoitustaan varten erikseen raakana pakastettu. Laatikot ovat valmiiksi paistetut, Lihat suolattu ja pakastettu. Mäti pakastettuna.
Ainoastaan juustot ja leikkeleet ja hedelmät ovat ostamatta. Snapsit ovat pakasteessa samoin snapsilasit.
Niinikää leivonnaiset ja kakut ovat turvallisesti jäässä.
On kiva ottaa joulun tulo rauhallisesti, eikä hössätä turhia raakojen pakastettujen laatikoiden kanssa.
Mutta, kukin taaplaa tyylillään. - imelletty perunalaatikko?
Kaikki valmiina ja kirjoitti:
Pakasteessa. Kalat ruodittuna, kukin laji tarkoitustaan varten erikseen raakana pakastettu. Laatikot ovat valmiiksi paistetut, Lihat suolattu ja pakastettu. Mäti pakastettuna.
Ainoastaan juustot ja leikkeleet ja hedelmät ovat ostamatta. Snapsit ovat pakasteessa samoin snapsilasit.
Niinikää leivonnaiset ja kakut ovat turvallisesti jäässä.
On kiva ottaa joulun tulo rauhallisesti, eikä hössätä turhia raakojen pakastettujen laatikoiden kanssa.
Mutta, kukin taaplaa tyylillään.Voiko senkin pakastaa valmiiksi paistettuna. Eikö rakenne muutu - onko edelleenkin tasaisen vellimäistä kuten sen haluaisi olevan.Kokemusta?
- Paistettuna sen
imelletty perunalaatikko? kirjoitti:
Voiko senkin pakastaa valmiiksi paistettuna. Eikö rakenne muutu - onko edelleenkin tasaisen vellimäistä kuten sen haluaisi olevan.Kokemusta?
Rakenne ei muutu. Olen pakastanut hämäläisittäin valmistamani, oikeasti imelletyn perunalaatikon aina paistettuani sen valmiiksi.
Raakana pakastettuna saattaa syntyä makuvirheitä ja tietynlaista rakeisuutta, en suosittele.
Varmuuden saat toki vain itse kokeilemalla kun teet kaksi laatikkoa ja pakastat toisen raakana ja toisen valmiiksi paistettuna.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360