Lokakuu oli lämmin, jos uskoo Gissiä vai mikäsenytoli. Erityisen lämmintä oli Siperiassa ja jossain muuallakin pohjoisella alueella. Kuitenkin pohjoisen merijää on kasvanut samaan aikaan ennätysvauhtia, joten on siellä ollut kylmääkin.
Jostain olen lukenut, että lämpötilamittauksissa on joku ihmeen 1200 kilometrin tasoitus. Näihän saatiin Suomeenkin kesällä lämpimämpi mittaustulos kuin mitä oli todellinen lämpötila.
Voisiko joku viisas selittää ihan suomeksi (ei mitään ihme linkkejä) miten tämä homma toimii?
Jostain olen lukenut, että lämpötilamittauksissa on joku ihmeen 1200 kilometrin tasoitus. Näihän saatiin Suomeenkin kesällä lämpimämpi mittaustulos kuin mitä oli todellinen lämpötila.
Voisiko joku viisas selittää ihan suomeksi (ei mitään ihme linkkejä) miten tämä homma toimii?
Vastaukset 11
Vanhimmat
Pohjoisella merijäällä on jäätä ollut tänä vuonna kaikkien aikojen toiseksi vähiten.
Jenkkien kansallisen jääntutkimuslaitoksen mukaan kaikki trendit osoittavat, että jään sulaminen on viime aikoina nopeutunut:
http://nsidc.org/sotc/sea_ice.html
Tuo 1200km on "smoothing radius" jolla kartat tehdään, voit itse valita toisen vaihtoehdon jos haluat nähdä erilaisia karttoja. Niitä voi tehdä täällä:
http://data.giss.nasa.gov/gistemp/maps/
lähinnä lokakuun tilannetta. Tosi on, että syyskuussa jäätä oli vähän, mutta sen jälkeen se on kasvanut erittäin nopeasti syyskuun puolestavälistä alkaen. Kuitenkin tuo sinun linkkaamasi gistemp/maps näyttää, että lokakuussa on ollut pohjoisessa lämmintä. Minusta tässä on jotain pielessä.
Aastraaliassaki tullu lunta, kun etelänavalla niin kylmä ja kesä siellä ovella.
http://www.nationalpost.com/893554.bin
http://eva.nersc.no/vhost/arctic-roos.org/doc/observations/images/ssmi1_ice_area.png
http://arctic.atmos.uiuc.edu/cryosphere/IMAGES/global.daily.ice.area.withtrend.jpg
linkkisi näyttää sen miten jää kasvoi pohjalukemista lokakuulla ennätysnopeasti pitkäaikaiseen keskiarvoon vaikka samanaikaisesti Gissin mittarit oli punaisella. Mikä mättää?
http://nsidc.org/data/seaice_index/images/daily_images/N_daily_extent_hires.png
Tässä eilistä tietoa pohjoisen jääpeitteestä, vaaleanpunainen viiva keskiarvo vuosina 1979 - 2000
"Voisiko joku viisas selittää ihan suomeksi (ei mitään ihme linkkejä) miten tämä homma toimii?"
Keskilämpötilaa ei mitata, se lasketaan. Ymmärrätkö?
Niin kyllä lämpömittareita luetaan kolmen tunnin välein ja siitä lasketaan vuorokauden keskilämpö. Kysymys oli vähän huonosti muotoiltu. Halusin selvyyttä siihen, miten tämä 1200 km tasoitus toimii.
Tulipahan tässä mieleeni, että jos olisit aidosti asiasta kiinnostunut, et kyselisi täällä, vaan ottaisin siitä itse selvää. Menetelmät on dokumentoitu.
http://nsidc.org/data/seaice_index/images/daily_images/N_timeseries.png
Lokakuussa jäätyminen oli nopeaa, mutta silloin se tapahtuikin aika lähellä napaa. Etelämmäksi edettyään vauhti on hidastunut. Tällä hetkellä jään pinta-ala on selvästi alle keskiarvon. Toiseksi pienimmässä pinta-alassa mittaushistorian ajalla.
Ei kannata verrata viime vuoteen, joska silloin jäätilanne oli poikkeuksellisen pieni ja vedet lämpimät pitkälle syksyyn.
verrattuna keskiarvoon 1979-2000:
http://nsidc.org/data/seaice_index/images/daily_images/N_timeseries.png