Reidet ja pohkeet pienemmäksi ?

Epätoivonen

Miten saisin reidet ja pohkeet kapeammaksi, kun ne ovat aika paksut muuhun verrattuna ? Mitä pitäisi treenata että saisin ne kapeammaki ?

Mittani ovat 160/58 ja käyn viikossa 3 krt salilla ja teen jalkatreenejä.

10

5254

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jalkatreeniä

      Jos reisissäsi on ylimääräistä rasvaa, niin ne alkavat näyttää liian isoilta, kun lihakset rasvan alla kasvavat. Rasvaa siis polttamaan aerobisella liikunnalla. Ja pohkeita naisen ei kai kauheasti edes kannata erikseen treenata, varsinkin jos ovat jo alunperin tukevat. Treenaapa lisäksi ylävartaloa samalla innolla kuin alakroppaa, niin johan alkaa syntyä tasapainoa.

      • Epätoivonen

        Onko juoksu hyvä ?


      • jalkatreeniä
        Epätoivonen kirjoitti:

        Onko juoksu hyvä ?

        Juoksu on tietysti aerobista liikuntaa, joka polttaa rasvaa eikä kasvata samalla tavalla lihaksia kuin salitreeni. Reidet sutjakoituvat, mutta pohkeet voivat kyllä ahkeralla juoksijalla kasvaa. Katso vaikka urheilijoita/juoksijoita, niin huomaat heillä hyvin kehittyneet pohkeet. Toisaalta, jos omasi ovat perinnöllisesti tukevaa sorttia, niin eivät ne valitettavasti hoikkene millään konstilla.


      • Epätoivonen
        jalkatreeniä kirjoitti:

        Juoksu on tietysti aerobista liikuntaa, joka polttaa rasvaa eikä kasvata samalla tavalla lihaksia kuin salitreeni. Reidet sutjakoituvat, mutta pohkeet voivat kyllä ahkeralla juoksijalla kasvaa. Katso vaikka urheilijoita/juoksijoita, niin huomaat heillä hyvin kehittyneet pohkeet. Toisaalta, jos omasi ovat perinnöllisesti tukevaa sorttia, niin eivät ne valitettavasti hoikkene millään konstilla.

        Pitäiskö ruokavalio jotenkin muutta proteinittomaksi, söis vaan hiilareita. Ehkä se auttaisi ?


      • hellureitellurei
        Epätoivonen kirjoitti:

        Pitäiskö ruokavalio jotenkin muutta proteinittomaksi, söis vaan hiilareita. Ehkä se auttaisi ?

        Hei, saman ongelman kanssa painin myos. Ei sun ehka kannata jattaa protskuja silla ne myos rakentavat lihasmassaa. Ja tayusprotskut on vaharasvaisia. Mulla on toiminut sopiva tasapaino hiilareissa ja protskuissa. Ennemminkin katteleva vahan rasvaprosentteja ruuista. Ja tietty aeroobista liikuntaa. Se polttaa kaloreita ja sopiva maara punttia, ja muokkaa lihaksia.
        Ite oon nyt siina tilanteessa etta tunnen kuinka mun reisilihakset ovat kasvaneet, ja nyt ne ovat aika pulleat. Mutta jos jaksan maltillisesti polttaa rasvaa siita lihaksen ja ihon valista, saiisn kovalla tyolla muodostettua solakammat jalat.
        Olen ruumiinrakenteeltani skrode. Mulla on leveat hartiat ja kapea lenne ja littea maha. Mutta olen tyytyvainen, vaikka kukaan mun kavereista ei omaa samanlaista kehonrakennetta kuin mulla on. Sita on kauheen vaikia muuttaa, joten parempi tulla sinuiksi sen kanssa, mita on!


      • ...ole samaa mieltä. Ei se salitreeni jalkoja lihota. jos ympärysmitta kasvaa ni onhan se sentään hyvännäköistä kun on lihaksikkaat muodokkaat reidet vastaan läskit lihaksettomat. Toi yläkropan treeni vinkki sitävastoin on hyvä. Kun kroppa on tasapainossa ni reidetki näyttää hyviltä.


      • 185/120
        Solnaana kirjoitti:

        ...ole samaa mieltä. Ei se salitreeni jalkoja lihota. jos ympärysmitta kasvaa ni onhan se sentään hyvännäköistä kun on lihaksikkaat muodokkaat reidet vastaan läskit lihaksettomat. Toi yläkropan treeni vinkki sitävastoin on hyvä. Kun kroppa on tasapainossa ni reidetki näyttää hyviltä.

        Niin ja kannattaa muistaa, että reisiin kertyy helposti nestettä/rasvaa, joten ne jalat saattavat vaan näyttää "isoilta", mitä ne tuskin ovat todellisuudessa. Samallalailla treeniä alakropalle ja yläkropalle myös vapailla painoilla (käsipainot tankoliikkeet) sitten juoksua,uintia, pyöräilyä,spinningiä yms mitä mieleen tulee. Vaihtelu virkistää. Sapuskaa samaan malliin, proteiinia reippaasti, hyviä rasvoja sopivasti (kylmäpuristettua oliiviöljyä salaatin sekaan ja illalla rasvasia pähkinöitä, ei niitä sokerikuorutettuja..)muuten rasvanpoltto tyssää heti, Omega3 kalaöljy monivitsku c-vitsku päivittäin, hiilarit aamulla -> ennen treeniä ja treenin jälkeen sitten suurin osa.


    • leenu72

      Hankin itselleni Gymstickin.
      Kannattaa kokeilla. Äärinmäisen tehokasta ja hiki tulee hyvinkin nopeasti.
      Tilasin osoitteesta www.m-ergo.fi kun sai ilman postikuluja.

    • sama ongelma

      Mulla on ihan sama ongelma ku sullaki! Mut mä vaan yritän olla sinut mun jalkojen ja muutenki koko kropan kaa!!! Tosin se on vähän vaikeeta mut kyl se tästä! Ja kannattaa käyttä mustia housuja koksa ne hoikentaa! :))

    • toinen epätoivoinen

      itselläni on myös sama ongelma,ei kyllä kovinkaan suuri,mutta parannettavissa.
      voisiko joku linkata ilmaisen treeni videon (esim. youtubesta?) mikä on hyödyllinen ja jos sen tekisi joka päivä 1-2kertaa niin miten nopeasti tulisi pientä tulosta?
      pitääkö ruokavaliota muuttaa millaiseksi? olen kooltani aika pieni ja lyhyt muuten.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, mitä minun pitäisi tehdä

      Niin, mitä naisen siis pitäisi tehdä, että lähestyisit ja tekisit aloitteen? Mikä on riittävä kiinnostuksen osoitus juur
      Ikävä
      181
      2586
    2. Miksi teillä meni...

      ...välit poikki kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      189
      2118
    3. Toivottavasti et mussukka elättele toiveita meikäläisen suhteen

      Tiedän mitä olet touhunnut joten aivan turha haaveilla mistään enää 👍
      Ikävä
      177
      1976
    4. Sofia Virralla ja Minja Koskelalla ei mitään käsitystä terveyskeskusmaksuista!

      Vasemmistopimut Sofia ja Minja täysin ulkona sote asioista, ei minkäänlaista käsitystä edes mittaluokasta, missä terveys
      Maailman menoa
      123
      1785
    5. Nainen näytät mummolta. :D

      Siks sua ei huoli kukaan.
      Ikävä
      165
      1750
    6. Summit-tippuja Nicola sai Carolalta yllättävän viestin - Some älähtää rajusti: "Älä viitsi..."

      The Summit Suomi -kisa käy kuumana kylmässä Norjan vuoristossa. Nicola tiputettiin kisasta juuri ennen finaalia. Likaise
      Tv-sarjat
      31
      1665
    7. Varattais lähihotellista

      🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää
      Ikävä
      179
      1275
    8. Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!

      En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,
      72
      1257
    9. Juusolle sataa vihaisia viestejä hoitajilta ja loput nauravat hänelle

      Ei löydy montaakaan, joka kehuisi Juuson toimintaa ministerinä: "Selvä enemmistö Juuson päivitykseen reagoineista on su
      Perussuomalaiset
      171
      1225
    10. Persuehdokas uhkasi tappaa "jätkän" ja ravintolayrittäjän

      Kuuntele tästä kuinka meuhkaa. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/4eb3034d-48c5-4f31-b53c-42be3dc9607c
      Perussuomalaiset
      80
      1181
    Aihe