parhaimmat palkat?

poika87........

Aloitin nyt lukemaan yliopistossa geologiaa ja varsinkin kallioperägeologia kiinnostaa.

Mitä sivuaineita kannattaa ottaa kemian lisäksi, jos meinaa päästä vähän paremmille palkoille ja SAADA TÖITÄ?

(TIEDÄN, ettei geologien palkat päätä huimaa, joten älkää keskittykö siihen.. kertokaa vaan, millä aloilla ne ovat geologeilla korkeimmat)

Malmi/kaivosgeologia olisi varmaan hyvä vaihtoehto? Tietääkö joku palkoista?

Olisiko hyvä lukea sivuaineena pitkä kemia vai esim. kem fysiikka, kem tilastotiede, kem tietojenkäsittelytiede ??
Kannattaisiko lukea TKK:ssa vuori-insinöörijuttuja? Tai geofysiikka siellä tai HY:ssä? Entä kauppatieteet?

Onko jotain ideoita...? Opo vaan selitti jotain diibadaabaa, että kannattaa osata kemiaa ja Suomessa paljon kaivosyrityksiä.

6

3093

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En itse kyllä valitseisi ammattia palkan perusteella, tosin taidat olla geologiasta kiinnostunut yleensä ja nyt vain hienosäädät asioita. Kannattaa valita ala joka kiinnostaa, ja on silloin mukavaa tehdä. Jos ajattelee vain palkkaa, minun mielestä työ käy silloin rasittaksi ja tympeäksi, ja silloin kärsii työtehokin.

      Jos olet kiinnostunut töistäsi, olet samalla motivoitunut, silloin työtehosi on parempi, ja se tuskin jää sitten esimiehiltäsi näkemattä, sinusta tulee kysytty mies alalla. "ota se, se on paras". Jolloin saat konsanaan enemmän palkkaa, kuin valitsemalla etukäteen erikoisjutun, jossa et ehkä ole niin motivoitunut.

      Kun ilmeisesti olet hetken aikaa jo yliopistossa ollut. Mitä aineita teillä siellä opetetaan, ja kuinka alusta esim kallioperägeologia opetetaan? Millainen on suunnilleen tyypillinen päiväsi yliopistolla? :)))

      • bergsman

        >> Kannattaisiko lukea TKK:ssa vuori-insinöörijuttuja? Tai geofysiikka siellä tai HY:ssä?


      • bergsman
        bergsman kirjoitti:

        >> Kannattaisiko lukea TKK:ssa vuori-insinöörijuttuja? Tai geofysiikka siellä tai HY:ssä?

        Esim kalliomekaniikan kursseista voi olla hyötyä.


      • alkup.

        Siis en todellakaan ole valinnut geologian opintoja korkean palkan toivossa. En minä sentään niin tyhmä ole ;) Mutta kunhan kiinnostaa mikä geologian osa-alueista on sellainen missä voi tienata.

        Ja kallioperägeologiaa muutenkin alkaisin lukemaan, samapa se missä siinä sitten erikoistuu. Kyllä nyt paremman palkan toivossa voi jo vähän joustaa kiinnostuksen kohteissa. Kun siis kallioperä kiinnostaa ja on aina kiinnostanut hyvin paljon.

        Olen siis ihan uusi opiskelija ja en tiedä sen enempää, kuin että nyt ekana vuonna alkaa meillä kallioperägeologia perusteet. Mutta varsinainen erikoistuminen alkaa varmaan kandin jälkeen (?)

        Tyypillinen päiväni yliopistolla on ainakin tänä syksynä ollut sellainen että on kemian luentoja, ehkä kemian laboratorioharjoituksia, maantieteen kaltaisia luentoja (yhteinen luento ainakin mantsalaisten kanssa) ja sitten kivien tunnistusta. Hipelöidään siis konkreettisesti kiviä ja harjoitellaan tunnistamaan mineraaleja ja kivilajeja kaavoineen & silikaattiryhmineen & kiderakenteineen. Tällainen konkreettinen harjoittelu on oikein mielenkiintoista!


      • alkup.
        bergsman kirjoitti:

        Esim kalliomekaniikan kursseista voi olla hyötyä.

        Kiitos vinkeistä :)


    • maewa

      Jos tutkijan uralle suunnittelet suuntaavasi (tosin palkat on huonot), niin sitten suosittelen ainakin sitä tilastotiedettä. Nykyään kun pakkaa olemaan niin, että jos jotain haluat julkaista yhtäänkään paremmissa sarjoissa, niin tulosten tilastollisen tarkastelun pitää olla kunnossa tai käsikirjotus tulee bumerangina takaisin. Tämä siis maaperägeologin näkökulmasta - pätenee kovallakin puolella...?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5721
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2562
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      240
      1572
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1370
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1087
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      881
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      872
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      73
      791
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe