Asiaa bassoista...

Basso90

- Liian vanha aloittamaan basson soiton (12 1/2 vuotta)?
- Käytetty basso olisi kiikarissa
- Paljon soittotunnit maksaa?
- Vaikea soittaa?
- Kuinka pitkään pitää harjoitella että oppii?

11

897

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • basisti

      koskaan ei ole liian vanha oppimaan basson soittoa ja käytetty basso on aloittajalle hyvä valinta aluksi soittotunnit on äkkiä joku
      150-200€ kuukaudessa bassoa ei ole vaikea soittaa koska minä opin jo parissa päivässä jo varmaan viisi kappaletta riipuu tietysti mitenkä vaikea kappale on kyseessä niin jos haluaa olla oikein ammattilainen niin ainakin puolesta vuodesta vuoteen jos paljon tekee töitä ja on valmis laittamaan rahaakin tuohon harrastukseen

      • Kontrabasisti

        Vai vuodessa oikein "ammattilaiseksi"?


    • basisti

      jos osaa englantia jotenkuten niin täältä saa jonkun verran apua basson soittoon www.olga.net

      • toinen basisti

        www.activebass.com tuola on myös kaikenlaista kätevää!


    • lkm

      minun mielestäni sun olis parasta etsiä jonkin sortin bändi ittelles; tärkeetä on että ne olis suunnilleen saman tasosia kuin ite oot elikkä vasta-alkajia hekin. Ite opin soittamaan kitaraa sillee että kasasin eka bändin (kukaa ei osannu soittaa) ja siitä se sitten lähti. Basson ei välttämättä tartte heittää mitään vaikeeta kuviota joten parin tunnin harjoittelulla osaat jo jokusen biisin. Kannattaa kysyä vaikka musiikin opettajalta pikkasen jelppiä noin alkuvaiheessa. Ja älä heitä hanskoja heti tiskiin jos ei onnistu, treenaa vaan sormenpäät verillä hamaan hautaan asti. Tsemiä sulle.

    • passomies

      Olen samaa mieltä jepajeen kanssa siitä, että basson treenaaminen on huomattavasti mielekkäämpää bändissä. Toinen asia on, että hanki itsellesi niin hyvä soitin kuin mahdollista. Monen alkuinnostus loppuu siihen kun säästäväisyyssyistä hankitaan aloittelijalle joku paska. Ota asiantuntija mukaan kun menet ostamaan soitinta. Soitinkauppiaat kusettavat aloittelijoita mennen tullen ja myyvät sinulle soittimen, joka ei ole muille kelvannut.

      • Basso90

        Joo, meillä oli tarkoitus perustaa semmoinen bändi. Kukaan ei nykyään soita mitään, mutta ovat joskus vähän soittaneet.
        Saan varmaan basson jouluksi.

        Voiko bassoa soittaa ilman vahvistinta, vahvistimen olen kyllä aikonut hankkia. Paljonko plektrat maksaa?
        Oisko jollain myytävänä alle 300 € bassoa vahvistimen kera?


      • passomies
        Basso90 kirjoitti:

        Joo, meillä oli tarkoitus perustaa semmoinen bändi. Kukaan ei nykyään soita mitään, mutta ovat joskus vähän soittaneet.
        Saan varmaan basson jouluksi.

        Voiko bassoa soittaa ilman vahvistinta, vahvistimen olen kyllä aikonut hankkia. Paljonko plektrat maksaa?
        Oisko jollain myytävänä alle 300 € bassoa vahvistimen kera?

        Lankkubasso tarvitsee kyllä vahvistimen. Plektrat maksavat 30-50c kappale. En kyllä ole koskaan itse soittanut bassoa plektralla.Yritä laittaa ostoilmoitus kamoista vaikka keltaiseen pörssiin.


    • Pnzer

      Olin saman ikäinen kun aloitin, ja nyt muutaman vuoden jälkeen olen kyllä lehittynyt aika hyväksi, aloita ihmeessä. Kannattaa ostaa käytettynäkin hyvä merkki, kuten Ibanez tai Warwick, ei maksa paljon sellanen perus ibanez. Soittotunteja en ole koskaan ottanut, mutta ei kai ne niin kalliita ole. Soita nyt muutama vuos ja kato mitä siitä tulee.

    • Anonyymi

      Ei oo myöhäistä. Itse aloitin vasta 18 vuotiaana. Leproja voi tehdä itsekin, ei tarvitse ostaa. Voi esim. leikata vanhasta (muovisesta) jäätelöpaketista saksilla.

      t. Oolofi-38

      • Anonyymi

        Oolofi on oikeassa!!.


        -Oolofi fani


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      22
      3047
    2. Tykkäsin rakas

      Tuottaa sulle nautintoa❤️🔥olet paras ja nautin itsekkin suunnattomasti
      Suhteet
      40
      2664
    3. Mies mä oon ihan helppo

      Miehelle johon oon ihastunut. Olen harvoin ihastunut, mutta suhun olen. Ei tarvitse kuin pyytää, niin...
      Ikävä
      38
      1503
    4. Hyvää iltaa!

      Mikä on päivän viisaus?
      Ikävä
      84
      1350
    5. Olet onnellinen sinkku

      Näin se on nähtävä.
      Ikävä
      63
      1251
    6. Mies olen aika erakko nykyään

      Vanhentunutkin olen muutamana viime vuonna parikyt vuotta. Kun en ennenkään kelvannut, niin tuskin nytkään kelpaan. Lisä
      Tunteet
      40
      999
    7. Lavroville taitaa olla jo ikkuna raollaan?

      Lavrovin syytä välttää korkeita paikkoja ja ikkunoiden läheisyyttä.Ettei vain keikahda ikkunasta pihalle.
      Maailman menoa
      125
      913
    8. Haittaako jos

      kaivattusi käy tosi usein pissalla ja/tai kakalla?
      Ikävä
      33
      829
    9. Ylen johdon hulppeat bonukset alkavat taas

      Suora kopio Iltalehdestä: "Asiasta kertoo Iltalehdelle Ylen hallituksen puheenjohtaja Matti Apunen. Mitä tulospalkkioi
      Yle
      29
      663
    10. Skenaario

      Elämä ja kuolema ovat merkillisin nyytti olevaisuutta. Mutta kun kumpaakaan ei ole, syntyy lapsuksia, joita korjaamaan
      Sinkut
      59
      621
    Aihe