Godiva suklaa

haluaa!

Mistä Suomesta saa Godivan suklaata vai saako mistään? Pitääkö tilata ulkomailta ja miten...?

Onko kukaan maistanut? Onko todella maailman parasta suklaata? :)

7

5630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jarkko-the-chocoholic
    • suklaahirviö

      Taisin nähdä pari godivaa Stockmannilla.

      En osaa sanoa onko parasta, kun en ole maistanut. ;) Mutta .. no, suklaalta suklaa maistuu. ;) JOSKUS hienot merkit ovat ostamisen arvoisia muttei aina. Milka ja Lindt on olleet hyviä niihin olen tyytyväinen.. oikein todella.. Pitäisi kai sitä godivaakin joskus maistaa, mutta ehkä sitten uunna vuonna, kun ei oikein tänä vuonna viitsi enää uusia suklaita ostaa. :(

      Kysy Stokkalta siis.. En tiedä onko kaikissa Stockmanneissa, täällä meikäläisessä oli.

    • Amedeilie

      Olen nähnyt Godivaa Stockalla Hesassa ja Tapiolassa. Joulun alla sitä kyllä löytää muualtakin tyrkkypinoista.

    • ainakin

      Tuollainen paikka www.godiva-online-store.eu .

      Parhaus on sitten mielipideasia, eniten 'hifi' suklaa tietääkseni on käsintehty Madagascarilainen, valitettavasti nimeä en saa päähäni, olikohan alunperin ranskalainen perhe, joka tekee pienissä erissä paikallisista raaka-aineista (kaakao, vanilja,...).

    • zingarella

      se maailman paras suklaa voi olla vaikka mars-patukka (jollekin,jossain)..;)
      Veikkaan, että Godiva on varmaankin hyvää. Toisaalta Neuhaus,jota stokka myy,ei kolahtanut erityisesti - selkeästi eri tyylisiä konfekteja, kuin mitkä itseä puhuttelee. Mutta kyllä G:kin varmasti vielä Suomeen tulee. Sen verran suklaiden merkkihypetykseen kuitenkin väsähtäneenä suosittelen kuitenkin kuuntelemaan ensisijaisesti omaa makuaistia..Monessa luksus-suklaassa korea kuori, mutta se sisältö ei ihan vastaa odotuksia kuitenkaan..

    • Maamo73

      Godiva ON parasta suklaata mitä olen ikinä syönyt. Ostin Pariisista. Harmittaa, etten ostanut enempää. Mukava kuulla että sitä saattaa löytää Suomestakin. Taidanpa suunnata heti Stockalle. :)

    • Maistelija

      Godiva on ylihinnoiteltua laatuunsa nähden. Tuttavapiirissä on ihan "stadin ygösmestassa" kokkaileva jälkiruokakokki, joka sokkomakutestissä jätti Godivan viimeiseksi sen mauttomuuden / tympeän jälkimaun takia. Aika pitkälti samaa mieltä itsekin; melko mitäänsanomatonta ja kun enemmän sulattelee suussa, maistuu ylimakealta. Toki riippunee myös ihan valitusta paketista.

      Itse viimeksi ostin Heathrowlta tullessani jonkun "very thin & dark" -boksin viskin kanssa nautittavaksi, mutta ei ennakkoodotuksista huolimatta toiminut siinä(kään). Liian makeata tummaksi suklaaksi.

      Lahjaksi ehkä ei-niin-suklaa-maistelijalle, jolle menee brändin nimissä ;) Toisaalta samaan hintaan saa käsintehtyä ja oikeasti hyvääkin suklaata, joten...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      67
      1232
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      42
      901
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      336
      701
    4. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      51
      661
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      116
      646
    6. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      638
    7. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      101
      625
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      605
    9. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      592
    10. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      56
      574
    Aihe