Vaikka kysymys on jonkun mielestä tyhmä, niin arvostaisin suuresti jos joku antaisi asiallisen vastauksen... Kiitos siitä etukäteen.
Laitoin kotikaljaa tulemaan, mutta aloin pohtia niitä prosentteja... miten kotikaljan käymisen voisi pysäyttää? Ajattelin kokeilla siten, että siinä vaiheessa, kun käyminen on tapahtunut ja kalja pitäisi pullottaa, niin jos kuumentaisi sen kaljan tuonne 70-80 asteiseksi ja sitten vasta pullottaisi, kun on jäähtynyt.
Järkeilin tätä siten, että kun sen kuumentaa, niin käyttämäni kuivahiiva tuhoutuu ja käyminen lakkaa varmasti... onko kukaan kokeillut ja jos on, vaikuttaako makuun?
Kotikaljasta
20
11295
Vastaukset
- mallaspussin
kyljestä.Kylmässä yleensä käyminen loppuu.
- mutta kun
siinä vain tahtoo käydä sillä tavoin, että ei lopu. Eli kun pullon avaa, niin kuohuu vallan mahdottomasti, eikä ole lopettanut käymistä.
Täytyy nyt vain katsoa ja maistella, että mikä on kaljan kunto, arvaako tarjota autolieville vai ei. - Anonyymi
Itse teen kotikaljan uutteesta.
Ohjeenmukaisilla määrillä kalja saa käydä kunnes se ei ole makeaa.
Pullotan sen Ruskeisiin muovisiin kotikaljapulloihin, sekaan kaksi sokeripalaa.
Pollot kylmään ja kun mieli tekee juomaan.
Viikolla löysin kahverista viimevuotisen pullon joka oli aika piukka, varovasti paine laskemalla pullosta tuli kermamaisesti vaahtoavaa kotikaljaa.
Kalja on "kuivaa " ja maukasta. - Anonyymi
Kotikalja on tarkoitettu nopeasti valmistuva perinteinen ruokajuoma, ei juopumistrkoitukseen tehty.
Aloittaja haaveilee vaahtoavasta kiljusta.
Tee mallaskilju ja lisää ohjeen mukaisen sokerin määrä 5 kertaiseksi.
Alla käydä loppuun ja pullota, pulloon tiputa 2 tai 4 sokeripalaa.
Siinä sinulla on alkoholipitoinen kotikalja (kotikilju).
Ostin matkalta Saksalaista olutta jota kuvailisin kiljuksi.
Kuin maltaista tehty kotikalja ja 5,4%, maku ei mieltä ylennä.
- turhuudenjumala
eihän siihen tarvii sitä sokeria laittaa kuin kiljuun... n.1.5 kg riittää n. 40 litraan nestettä ihan mainiosti. eikä tollanen sokerimäärä nosta siinä määrässä alkoholimäärää kovinkaan korkeaksi. ei sitä nyt lämmittelee kannata ruveta, jäähdyttää vaan hyvin ennen ku pulloihin laittaa...
- vaikeampaa tosin
kuin sokeriliemen teko, mutta kannattaa opetella se konsti. Tosin (koti)kaljassa on usempien mielestä oltava yhtä paljon sokeria kuin limsassa, mutta ei siinä tarvitse olla. Meistä ainakin ilman sokeria tehty kalja on parasta.
- Annabelliina
vaikeampaa tosin kirjoitti:
kuin sokeriliemen teko, mutta kannattaa opetella se konsti. Tosin (koti)kaljassa on usempien mielestä oltava yhtä paljon sokeria kuin limsassa, mutta ei siinä tarvitse olla. Meistä ainakin ilman sokeria tehty kalja on parasta.
Hei, saisinko ohjeen tuon sokerittoman kotikaljan tekoon?
Kiitti etukäteen.
Ei ohjeen mukaisilla sokerimäärillä saa kotikaljaan milloinkaan mainittavampia prosentteja. Voin kertoa tämän useamman vuoden kokemuksella.
Kylmyys lopettaa sen vähäisenkin käymisen, mitä olet saanut aikaan.
Toinen asia on tietysti, jos olet sotkenut kaljan ja kiljun reseptit keskenään.Anteeksi Turhuudenjumala - taisin toistaa asiallisen tekstisi pääkohdat. Lupaan jatkossa lukea kaikkien kommentit ennenkuin itse vastailen.
- turhuudenjumala
crudo kirjoitti:
Anteeksi Turhuudenjumala - taisin toistaa asiallisen tekstisi pääkohdat. Lupaan jatkossa lukea kaikkien kommentit ennenkuin itse vastailen.
taitaa kertaus olla se opintojen äiti :)
- vastauksista
mutta ei taida minusta panimomestaria tulla - ei tullut sellaista kivan kirpakkaa vaan aika platkua litkua... juomatta jää.
Ja tein muuten täsmälleen mallaspussin ohjeen mukaan eli siinä oli 2 desiä sokeria 5:een litraan vettä, mittarin kanssa mittailin lämpötilat, ennen kuivahiivan (1/4 tl) lisäämistä mutta ei vaan onnistunut.
Täytyy kokeilla toisen kerran paremmalla onnella.
Mukavaa joulunodotusta kaikille!- kantapään kautta
Kolme vikamahdollisuutta: Olet pannut hiivan liian kuumaan nesteeseen. Olet peittänyt alkukäymisastian hiivan lisäyksen jälkeen liian tiiviillä kannella. (vain pyyheliina). Pullo tai kanisteri, jossa olet vienyt kaljan viileään ei ole ollut tiiviskorkkinen. ( voit kuitenkin löysätä painetta joskus, ettei pullo tai kanisteri poksahda) . Jätä tarjoilukannu hieman vajaaksi ja ripsauta vähän sokeria niin kirpeys säilyy pidempään. Varo kuohumista. Älä säilytä pitkään avoimessa astiassa. Nämä ohjeet puuttuvat pussin kyljestä. Panen yleensä myös vähän suositusta enemmän maltaita. Tulee täyteläisempi maku.
- Ruokajuomana
Join mallaspussin ohjeen mukaisesti tehtyä hyvin käynyttä kotikaljaa vajaan puoli litraa, ja puhalsin virallisesti kalibroituun alkometriin välittömästi. Viisari värähti hieman. Tuulettelin mittarin testikelpoiseksi ja puhalsin 15 minuutin kuluttua uudelleen. Ei näkynyt yhtään mitään.
- kaljaaaa
Kotikaljan kuohuminen johtuu hiilidioksidista, joka antaa raikkautta kaljaan. Jos keittää kaljan, tulee kaasutonta litkua, kuten testaaja totesikin. Simahan tehdään samaan tapaan, eikä siitäkään kyllä känniin tule. Mitäs jos kysyisit maltaan valmistajalta kaljan alkoholipitoisuutta.
- Anonyymi
Tämä on vanha ketju, mutta kiinnostaa nyt joulunaikaan. Mitäpäs jos kotikaljan valmistuksessa käyttäisi 'käynnistyksen pysäyttäjäää', jota saa kaupoista. Kotiviiniharrastajille noita yleensä myydään.
- Anonyymi
Ääh... Sori.. tarkoitin tietysti käymisen pysäyttäjää. On joku suola tai muu kemiallinen aine.
- Anonyymi
Pitäisikö käymisen pysäyttäjää (E5) käyttää mahdollisesti vain pullotettuun kotikaljaan? Tapahtuuko niin, että jo muodostunut hiilidioksidi haihtuu pois ja kaljasta tulee väljähtänyttä?
- Anonyymi
Käyminen lakkaa sokereiden loputtua. Pullotusvaiheessa laitetaan Tl sokeria hiilihapon muodostamiseksi.
- Anonyymi
Mitä on TI sokeri ??
- Anonyymi00018
Anonyymi kirjoitti:
Mitä on TI sokeri ??
TI sokeri on titaanisokeria.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk935672Olen Päivi Räsäsen puolella
En oe uskovainen enkä kristillisdemograattikaan mutta onhan tuo naurettavaa laittaa Päivi syylliseksi omasta mielipit6493718SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit1133062Nuhteettomia edustajia
Korkein oikeus tuomitsi Päivi Räsäsen kiihottamisesta kansanryhmää vastaan Kansanedustaja Päivi Räsästä (kd.) vastaan no3452901"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –1301930Päivi Räsänen tuomittiin rikoksesta...
...kiihottamisesta kansanryhmää vastaan. Tuskin tajuaa silti vieläkään, että raamattu ei ole lakikirja. https://yle.fi/a6861844Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti171641Korkein oikeus antaa Räsäselle vastauksen klo 9. Varmaan vapautus
Miten veikkaat että Päiville käypi? Päivi pitää lehdistökonferenssin klo 9.30. Koko media on läsnä. 7 v taistelu on ohii4871463Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re261461Meneekö Nanna Karalahden jumppafirma konkurssiin?
Loppuiko rahat Jeren pidätyksen myötä? Karita Tykkä hakee saataviaan lähes 60 000 e Että semmosta . . .2291131