valokaari

palleissa

8

3844

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Korkeajännitekaapelilla ja lentävällä helikopterilla on näköjään valtava potentiaaliero, siksi nuo eristysvermeet, varokaapeli ja mahtava valokaari.

      Tekstin mukaan äijät ovat menossa vaihtamaan eristeitä.

      • Olisiko etäisyyden vaikutus huomioitava.. kun johtimen ympärillä on sähkökenttä, pelkkä ihminen ja lintu ei ole niin etäällä että valokaari syttyisi. mutta helikopterin toinen reuna on niin kaukana, että siihen syntyy jo jatkuva valokaari.
        Lisäksi on tuo staattinen sähkö, muistelen joskun action filmeissä kun laskeutuvat sukellusveneen kannelle on ehdottomasti muistettava ensin maadoittaa tyyppi, muuten vastaanottajalta menee jalat alta staattisen sähkön ansiosta. Lavat liikkuuvat nopeasti ilman halki ja keräävät varausta.


      • Vyysikko
        airfoil kirjoitti:

        Olisiko etäisyyden vaikutus huomioitava.. kun johtimen ympärillä on sähkökenttä, pelkkä ihminen ja lintu ei ole niin etäällä että valokaari syttyisi. mutta helikopterin toinen reuna on niin kaukana, että siihen syntyy jo jatkuva valokaari.
        Lisäksi on tuo staattinen sähkö, muistelen joskun action filmeissä kun laskeutuvat sukellusveneen kannelle on ehdottomasti muistettava ensin maadoittaa tyyppi, muuten vastaanottajalta menee jalat alta staattisen sähkön ansiosta. Lavat liikkuuvat nopeasti ilman halki ja keräävät varausta.

        roottorin lavat keräävät varausta kopteriin. Mun mielestä nuo linjat kytketään maahan huoltotöiden ajaksi, jolla puretaan varaus linjoista.

        Tuleehan henkilöautostakin välillä tällejä...


      • Vyysikko kirjoitti:

        roottorin lavat keräävät varausta kopteriin. Mun mielestä nuo linjat kytketään maahan huoltotöiden ajaksi, jolla puretaan varaus linjoista.

        Tuleehan henkilöautostakin välillä tällejä...

        Kyllä sitä johtoa tuossa tapauksessa jännitteellisenä huolletaan. Tuon puikon ja kipinän tarkoitus on saattaa kopteri ja johto samaan potentiaaliin, jolloin huoltomiehet voivat nousta johdolle saamatta sähköiskua.

        Etääntyessään johdosta kopterin varaus alenee ja muodostuu potentiaaliero kopterin ja johdon välille. Jotta saataisiin riittävä turvaväli kopterin ja johdon välille ennen kopterin "maadoittumista", tasataan potentiaali vastaavasti myös linjan luota poistuttessa.

        Suomessa ei suurjännitelinjoja huolleta jännitteellisenä, mutta maailmalla pikkuhommia hoidetaan kyllä hyvinkin tuolla tavoin.


    • Topias

      Valokaari syntyy siitä syystä, että helikopteri muodostaa suuren kapasitanssin jolloin sen lähestyessä jännitteistä voimajohtoa syttyy suurjännitteinen valokaari.

      Jos johdossa olisi tasajännite, ei valokaarta syntyisi, ehkä vain mahdollisesti lyhyt kipinä, joka tasaisi kopterin ja johtimen potenstiaalin samaksi. Kuvassa vaihtojännitteellä helikopterin potentiaali johdon suhteen muuttuu 60 kertaa sekunnissa (taajuus 60 Hz) jolloin ilmassa kulkee kapasitiivinen virta.

      Miehet istuvat langalla huoltamassa johtoa, puhdistamassa johtimia ja tarkistamassa nippukiinnikkeitä ja eristimiä.

      Suomessa johtimien huoltoa tehdään vähemmän jännitetyönä. Meillä suurin jännite voimajohdoissa on 400 kV/50 Hz, maailmalla käytetään suurempiakin, jopa 1000 kV:n jännitteitä.

    • Siinä kerrottiin että lankojen ympärillä on jännite vyöhyke. Haalari hepuilla on vaatteissa aika kattava metallilankapunos, jolloin isku ei tule puvun sisään helposti, vaan kulkee asun pintaa pitkin. Varovainen oltava siitä huolimatta

    • Lumipallero

      Tietääkö kukaan monenko millin päähän valokaari voi yltää jos jännite on 12500 Volttia? Vaikea minusta...

      • Aurajuusto

        Jo muodostunut valokaari voi yltää vaikka metrin tuolla jännitteellä jos virta on riittävän suuri. Valokaaren syttyminen tuolla jännitteellä tapahtuu n. 4mm etäisyydellä ilmassa. Samalla tavalla tuossa helikopterissa oleva suuri staattinen jännite aiheuttaa purkauskanavan, joka sytyttää valokaaren, vaikka johdossa oleva jännite ei siihen yksin riittäisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Puukotus Kajaanissa

      Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu
      Kajaani
      58
      1432
    2. Taas henkirikos

      Kuka lienee nyt asialla.
      Ilomantsi
      25
      1053
    3. 80
      925
    4. Mitä söpö

      Mies mietit?
      Ikävä
      64
      778
    5. Nainen, tässä olen kahden vaiheilla

      Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa
      Ikävä
      69
      764
    6. Miten uskallan sua nähdä

      Kun vaikutat suuttuneelta :(
      Ikävä
      47
      722
    7. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      89
      690
    8. Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.

      Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.
      Ikävä
      131
      685
    9. Humalassa autolla ajo.

      Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.
      Suomussalmi
      11
      662
    10. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      636
    11. Suloinen ja herkkä

      Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.
      Rakkaus ja rakastaminen
      31
      605
    12. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      108
      601
    13. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      36
      600
    14. Jäljitelmä Birginit

      Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      581
    15. Hurja pako Kuhmossa

      19 vuotias kaahasi humalassa jalkakäytävälle tänään. Kuka mitä häh.
      Kuhmo
      4
      572
    16. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      560
    17. Hyvää yötä hurmuri

      Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä
      Ikävä
      24
      503
    18. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      18
      502
    19. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      37
      487
    20. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      38
      481
    Aihe