Oikeinkirjoituksesta valittajat

unnie

En tajua, miksi kummassa näinkin vapaamuotoiselle keskustelupalstalle (vielä kouluruoka -osioon, jonka käyttäjät ovat iältää sunnilleen 8-16) pitää tulla jauhamaan jotain tyylin: "opi kirjoittamaan yhdyssanat oikein" tai "et kuule osaa yhtään noita pilkkusääntöjä".

Siis mitä randomia tuo on olevinaan? En usko, että kukaan joka kirjoittaa tänne, kun ruoka on koulussa niin pahaa, ajattelee, että nyt hänet arvostellaan oikeinkirjoitukselta by joku random kukkahättutäti. Ihan tosi, ei oikein kirjoitus ole niin iso juttu, että sitä pitäisi hyödyntää kaikkialla!

Loppuun vielä: Kouluroka on peruskoulussa pahaa! Amiksessa ja lukiossa se on paljo parempaa.

13

4522

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elikkäelikkä

      Elikkäelikkärandomrandom

    • real life "kukkahattut...

      Meil on luksassa ainakin iha samat safkat ku yläasteella oli.
      Ainiin, oikeinkirjoitus tulee yhteen. ;-)

    • Jonttu1991

      Toisille ihmisille on helpompaa lukea toisen kirjoittama kommentti jos se on kieliopillisesti kirjoitettu oikein.

      Ei silleen - Erehtyminenhän on ihmillistä, mutta kun muistaa laittaa pilkut, pisteet, isot alkukirjaimet, yhdysanat ja kappalejako olisi suositeltavaa niin kyllä se sitte onnistuu.

      Lisäksi väitteesi "Loppuun vielä: Kouluroka on peruskoulussa pahaa! Amiksessa ja lukiossa se on paljo parempaa." ei pidä kaikkialla paikkansa. Ainakin meidän koululle tuodaan ammattikoulusta ruoka - se myös viedään ala-asteelle, ylä-asteelle ja muihin oppilaitoksiin.

    • ammatti valittaja

      Niinmiksinäinkinvapaa muotoisellekeskustelu palstallejavieläkoulu ruoka osioonjonka,käyttäjätovatkoulussa,opettelemassalukemaan, jakirjoittamaan...

      niinpäniin.

      • unnie

        Tiesittekö, että on tuommoinen kirjailija olemassa, joka itsea siassa kirjoittaa tekstiä ilman mitään välimerkkisääntöjä. En yhtään tiedä miekkosen nimeä, mutta äidinkielenopettajamme puhui kerran hänestä.

        Ja toi "oikein kirjoitus" kohta oli selvästikin typo (typing error) minulta ^^


    • CrystalCinnamon

      Mua kans niin ottaa aivoon tommone oikeinkirjotuksesta valittaminen. Hohhoi.

    • Virya

      "...ei oikein kirjoitus ole niin iso juttu..."

      Kyllä kirjoitus on oikein iso juttu, varsinkin oikeinkirjoitus!

      • Heh!

        Hyvin sanottu! Anteeksi, hyvin kirjoitettu :-)


      • hyvähyvä

        Eikös olekkin? Ompa niinkin.


      • Virya
        hyvähyvä kirjoitti:

        Eikös olekkin? Ompa niinkin.

        Onkkoshe?


    • "Joku random kukkahatt...

      Syy on yksinkertaisesti siinä, että oikein kirjoitettua tekstiä on helpompi lukea. Ei mikään täydellinen tarvitse olla. Tuskin itsekään kaikkia kielioppisääntöjä osaan, mutta teksti nyt vain on niin paljon helpompaa lukea, jos siinä on edes osattu jotain alkeellisimpia sääntöjä.

      Ja olen nyt joku "random kukkahattutäti" (en kyllä ymmärrä englanninkaan sekoitusta täysin suomenkieliseen tekstiin tyyliin "by joku random kukkahattutäti"), mutta jotain kirjoittajien tasosta kyllä kertoo tekstin tyylikin.

      Jos palsta on täynnä tällaisia viestejä "siis koulu food on niin ku ihan vitun pahaa hyi saatana. pakko aina mennä mäkkiin ja kioskille ko ei sitä koulun PASKAA työ kukaan!!!!1 sitte vaan saa valituksiii täältä by jotkut idiootit kukka hattutädit. mä siis oikeeesti voin syyä koulussa vaan about kerran kuussa!!!!!! reksikin on ihan homo ku se aina valittaa ku me leikitää ruualla ja miks vitussa pitää ottaa pipo pois!!!!!", niin kyllä se kertoo jotain kirjoittajan ns. iästä ja tasosta.

      Suurin osa tämän idioottipalstan viesteistä on juuri tuollaisia, mutta eihän sellaisten pikkupahisten mielestä koulussa mikään muukaan ole hyvää. Koulussa kun on pakkomatikkaa, homoruotsia, ällöttävää ruokaa, nipottavia opettajia, turhia kokeita ja kaikki muutenkin niin älyttömän huonosti. Maanantainakin on pakko tulla kouluun, vaikka on krapula vielä, kymmenes poikakaveri jätti vuoden sisällä, ja kaiken kukkariksi tupakoinnistakin valitetaan.

      • ............

        Ja ettei kukaan saa tätä iloa, niin korjaanpas itse. Kukkariksi = kukkuraksi. ;)


    • ILOVEMCR

      Miksi pitäisi välillä sitten kirjoittaa "väärin", kun oikeinkin voi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      178
      8531
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      455
      7737
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      76
      3910
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      164
      3794
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      122
      3105
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      72
      2972
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      44
      2091
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2086
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1913
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1901
    Aihe