Oikeinkirjoituksesta valittajat

unnie

En tajua, miksi kummassa näinkin vapaamuotoiselle keskustelupalstalle (vielä kouluruoka -osioon, jonka käyttäjät ovat iältää sunnilleen 8-16) pitää tulla jauhamaan jotain tyylin: "opi kirjoittamaan yhdyssanat oikein" tai "et kuule osaa yhtään noita pilkkusääntöjä".

Siis mitä randomia tuo on olevinaan? En usko, että kukaan joka kirjoittaa tänne, kun ruoka on koulussa niin pahaa, ajattelee, että nyt hänet arvostellaan oikeinkirjoitukselta by joku random kukkahättutäti. Ihan tosi, ei oikein kirjoitus ole niin iso juttu, että sitä pitäisi hyödyntää kaikkialla!

Loppuun vielä: Kouluroka on peruskoulussa pahaa! Amiksessa ja lukiossa se on paljo parempaa.

13

4526

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Elikkäelikkä

      Elikkäelikkärandomrandom

    • real life "kukkahattut...

      Meil on luksassa ainakin iha samat safkat ku yläasteella oli.
      Ainiin, oikeinkirjoitus tulee yhteen. ;-)

    • Jonttu1991

      Toisille ihmisille on helpompaa lukea toisen kirjoittama kommentti jos se on kieliopillisesti kirjoitettu oikein.

      Ei silleen - Erehtyminenhän on ihmillistä, mutta kun muistaa laittaa pilkut, pisteet, isot alkukirjaimet, yhdysanat ja kappalejako olisi suositeltavaa niin kyllä se sitte onnistuu.

      Lisäksi väitteesi "Loppuun vielä: Kouluroka on peruskoulussa pahaa! Amiksessa ja lukiossa se on paljo parempaa." ei pidä kaikkialla paikkansa. Ainakin meidän koululle tuodaan ammattikoulusta ruoka - se myös viedään ala-asteelle, ylä-asteelle ja muihin oppilaitoksiin.

    • ammatti valittaja

      Niinmiksinäinkinvapaa muotoisellekeskustelu palstallejavieläkoulu ruoka osioonjonka,käyttäjätovatkoulussa,opettelemassalukemaan, jakirjoittamaan...

      niinpäniin.

      • unnie

        Tiesittekö, että on tuommoinen kirjailija olemassa, joka itsea siassa kirjoittaa tekstiä ilman mitään välimerkkisääntöjä. En yhtään tiedä miekkosen nimeä, mutta äidinkielenopettajamme puhui kerran hänestä.

        Ja toi "oikein kirjoitus" kohta oli selvästikin typo (typing error) minulta ^^


    • CrystalCinnamon

      Mua kans niin ottaa aivoon tommone oikeinkirjotuksesta valittaminen. Hohhoi.

    • Virya

      "...ei oikein kirjoitus ole niin iso juttu..."

      Kyllä kirjoitus on oikein iso juttu, varsinkin oikeinkirjoitus!

      • Heh!

        Hyvin sanottu! Anteeksi, hyvin kirjoitettu :-)


      • hyvähyvä

        Eikös olekkin? Ompa niinkin.


      • Virya
        hyvähyvä kirjoitti:

        Eikös olekkin? Ompa niinkin.

        Onkkoshe?


    • "Joku random kukkahatt...

      Syy on yksinkertaisesti siinä, että oikein kirjoitettua tekstiä on helpompi lukea. Ei mikään täydellinen tarvitse olla. Tuskin itsekään kaikkia kielioppisääntöjä osaan, mutta teksti nyt vain on niin paljon helpompaa lukea, jos siinä on edes osattu jotain alkeellisimpia sääntöjä.

      Ja olen nyt joku "random kukkahattutäti" (en kyllä ymmärrä englanninkaan sekoitusta täysin suomenkieliseen tekstiin tyyliin "by joku random kukkahattutäti"), mutta jotain kirjoittajien tasosta kyllä kertoo tekstin tyylikin.

      Jos palsta on täynnä tällaisia viestejä "siis koulu food on niin ku ihan vitun pahaa hyi saatana. pakko aina mennä mäkkiin ja kioskille ko ei sitä koulun PASKAA työ kukaan!!!!1 sitte vaan saa valituksiii täältä by jotkut idiootit kukka hattutädit. mä siis oikeeesti voin syyä koulussa vaan about kerran kuussa!!!!!! reksikin on ihan homo ku se aina valittaa ku me leikitää ruualla ja miks vitussa pitää ottaa pipo pois!!!!!", niin kyllä se kertoo jotain kirjoittajan ns. iästä ja tasosta.

      Suurin osa tämän idioottipalstan viesteistä on juuri tuollaisia, mutta eihän sellaisten pikkupahisten mielestä koulussa mikään muukaan ole hyvää. Koulussa kun on pakkomatikkaa, homoruotsia, ällöttävää ruokaa, nipottavia opettajia, turhia kokeita ja kaikki muutenkin niin älyttömän huonosti. Maanantainakin on pakko tulla kouluun, vaikka on krapula vielä, kymmenes poikakaveri jätti vuoden sisällä, ja kaiken kukkariksi tupakoinnistakin valitetaan.

      • ............

        Ja ettei kukaan saa tätä iloa, niin korjaanpas itse. Kukkariksi = kukkuraksi. ;)


    • ILOVEMCR

      Miksi pitäisi välillä sitten kirjoittaa "väärin", kun oikeinkin voi?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3992
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2307
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1461
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      847
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe